1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 538627 inlägg · 4135 ämnen

Inlägg: 2922941

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Trilske: Drevet om att vi inte har något grundspel och genomuselt försvar har dött av senaste matcherna..
Framförallt vårat försvar har tagit stora steg när det verkligen behövs, och en sån som Victor Persson har höjt sig rejält.
Spelar rätt mycket på gränsen vilket jag gillar.
Vårt fysiska spel har överhuvudtaget blivit bättre, det syns när vi väl kliver in framför mål i båda zonerna att vi har en trupp byggd för slutspel.
Dock händer det lite för sällan i anfallszon ännu, hamnar fortfarande rätt ofta utmed sargerna.

Onsdagens match kommer bli otroligt intressant. Man bevisade i Lördags att man är riktigt bra när man taggar till och att man kan mäta sig med alla i ligan, frågan är om vi får se ett lika fokuserat lag mot ”sketna” Kalmar en Onsdag?
Känns lite tveksamt, men det kommer dock behövas då dom just nu faktiskt kan vara seriens formstarkaste lag.
BIK hemma en Fredagkväll blir dock en lättare match att tagga till för med hemmaplan och ett mer namnkunnigt motstånd.
Hur skulle ni matcha målvakterna?
Själv tror jag Werner på Onsdag och Olofsson på Fredag, alternativt Werner på båda.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Nucky:

Ja, jag tänkte faktiskt skriva det när någon efterfrågade en fysisk back tidigare i veckan.

"Har ni missat hur Victor Persson går in i sargduellerna? Han lämnar inget åt slumpen direkt."

Lite lik folin i det avseendet.

Sen har vi ju Sverre, som just nu är lite mer återhållsam av förståeliga skäl, men jag tror han kommer att växla upp. Och Bengtsson känns som ngn slags mellanting som kan spela fysiskt när han väl bestämmer sig.

Så nog har vi fysiska backar så det räcker och blir över.

Om werner känner sig fräsch tycker jag han ska stå båda till veckan, men en no-brainer att ställa honom på onsdag till att börja med iaf.