1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 538662 inlägg · 4135 ämnen

Inlägg: 2923089

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Fast det är ju inte helt sant!
Tesla , spaxceX, Neuralink är mer värdefulla idag än när Trump blev president för jag antar att willow och du(?) syftar till allt som hänt sedan nya presidenten tillträtt.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Syftar på hur gemene man numer ser på Musk.
Han har gått från en tokhyllad entreprenör som revolutionerat elbilsindustrin till nerpundad dåre som går bärsärk på sin egen plattform och gör ”seig heil” på scenen inför tusentals människor.
Han har m.a.o dragit sitt eget namn rejält i smutsen de senaste åren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Har aldrig begripit folk som använder Trump och Musk som varnande exempel, när de är två skolboksexempel på hur personer med hög IQ, hög arbetsmoral och entreprenörsanda kan lyckas med precis vad som helst, oavsett om det handlar om att medla fred i Mellanöstern, bygga rymdraketer eller reda upp problemen på sociala medier.

Givetvis hade MoDo börjat vinna SM-guld på löpande band om Musk klev in i klubben även om han inte sponsrade med ett enda öre. Han hade gjort en deal med något AI-företag som utvecklar teknologi som ännu inte är fri på marknaden. AI:n hade sedan fått titta på varenda match som TV-sänds, lyssna på varenda spelarintervju, ta del av all statistik och läsa varenda artikel som skrivs i hela världen.

Därefter hade han hittat de mest intelligenta och mest drivna personerna för att ansvara för spelarrekryteringar.

Och framförallt hade han infört en kultur där misslyckande aldrig är ett alternativ, för då kan man spela någon annanstans.

Den som tror att Musk hade gjort ett sämre jobb än Hinken, eller någon sportchef i hela Sverige för delen, är väldigt naiv. Underskatta inte problemlösningsförmågan hos världens skickligaste entreprenörer.