Bad_Brett: Det jag inte kan förstå med Hinkens lagbyggen är hur agerar. Förra säsongen drogs vi SHL, sämsta spelare, Jasek och True, men han vägrade agera i frågan och byta ut dom. Redan innan serien började varningsklockor ringa , specielt, runt Jasek. Kommer till och med ihåg Sannys dom innan man gick in i serien, att med spelare som Jasek åker man ur.
Nu sitter vi i samma sits, halva serien spelad och allt blir, enligt mig, bara sämre och sämre, set visar inte minst formtabellen. Nu har vi suttit med en backsida av ettanklass och med backar som knappt gjort en enda poäng sen september. Ser inte Hinken vad alla andra ser, eller hur hänger det ihop??? Varför agerar han inte i tid och ja, jag jämför med hur exempelvis Vikegård styr DIF. Det som inte funkar åker ut och det sker tämligen omgående.
Sen kan man nog med visst fog även kritisera forwardsidan, fina namn på skjortorna med det är ingeting i dom, totalt tomt. Finns ju ingen där heller som kan göra mål. Mycket behöver förändras just nu.
Robin Ztorken L: Vilken signal det skulle skicka att sätta tex MC på hårdträning i en månad. Det var en unik och vågad lösning som Wikegård gjorde med Klasen. Men det föll väl ut.
Sådana ageranden skulle Gradin eller Karlin aldrig våga, tyvärr verkar dom rätt konflikträdda. Den rädslan var tydlig när man inte gjorde något åt Jasek eller Rantas negativa kroppsspråk
Robin Ztorken L: Hinken vet nog om att hans agerande i somras på backsidan inte var tillräckligt. Det vi dock inte vill ha är en ny flopp. Tror det kommer bli ett överpris på en bra back, fick lite den känslan när Hinken snackade i sportbladet, och det tycker jag är helt rätt. Sen kan vi såklart diskutera huruvida bra jobb han gjort hittills jämfört med andra sportchefer.
Förra säsongen drogs vi SHL, sämsta spelare, Jasek och True, men han vägrade agera i frågan och byta ut dom.
Redan innan serien började varningsklockor ringa , specielt, runt Jasek.
Kommer till och med ihåg Sannys dom innan man gick in i serien, att med spelare som Jasek åker man ur.
Nu sitter vi i samma sits, halva serien spelad och allt blir, enligt mig, bara sämre och sämre, set visar inte minst formtabellen.
Nu har vi suttit med en backsida av ettanklass och med backar som knappt gjort en enda poäng sen september.
Ser inte Hinken vad alla andra ser, eller hur hänger det ihop???
Varför agerar han inte i tid och ja, jag jämför med hur exempelvis Vikegård styr DIF.
Det som inte funkar åker ut och det sker tämligen omgående.
Sen kan man nog med visst fog även kritisera forwardsidan, fina namn på skjortorna med det är ingeting i dom, totalt tomt.
Finns ju ingen där heller som kan göra mål.
Mycket behöver förändras just nu.