1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 543770 inlägg · 4152 ämnen

Inlägg: 2947028

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
Bad_Brett:

Tufft läge
Om Karlin nu ska få gå, så borde beskedet rimligen komma från sportchefen. Du vet, den där sportchefen som förmodligen känner i hela kroppen att något måste göras – men som ändå inte gör det. Kanske är det svårt att sparka sin polare när man samtidigt undrar om man själv ens har jobb nästa säsong. Improvisation och beslutsamhet verkar ju inte direkt stå högst på dagsordningen.

Och styrelsen då? De verkar mest titta på den nya vd:n, som fortfarande ser ut att famla efter rätt knappar på sin egen kostym. Resolut ledarskap? Tja, det kanske kommer med leveranstid. Just nu verkar han mest försöka se ut som att han har en plan.

Under tiden sitter resten av styrelsen som passagerare och väntar på någon sorts signal från ledningen – vilken som helst, egentligen – innan de vågar röra en min.

Kort sagt: alla väntar på alla, ingen gör något, och Modo glider lugnt vidare… i fel riktning.

Svarskommentarer

Sv: IF Troja-Ljungby - MoDo Hockey - 3 dec 2025
KRB: Ja, det där är nog spot-on. Benny är upptagen med att surra med Marie om Mattering, Strinnholm och styrelsen kan inte bestämma sig om Hinken ska få förlängt eller ej, Hinken vill inte göra något förrän han har fått sitt 3-årskontrakt, spelarna vet inte vad de ska göra på isen.

Det blir spännande att se vem som kliver fram och tar ansvar. Men jag har inga förhoppningar om att Strinnholm kommer att göra det.