1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 544435 inlägg · 4153 ämnen

Inlägg: 2950996

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: största problemet är väl att dom fick hur mkt istid som helst hela säsongen (kort bänkning av Ranta var det enda?) såklart svårt att bänka alla i kvalet men man borde använda verktyget bänkning mer frekvent under säsongen för att väcka dem.

Och samma sak ser vi i år. Spelare underpresterar och enligt Karlin lyssnar dom inte/gör inte vad man kommit överens om. Använd verktyget bänkning då!!!

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian: Jag har länge tyckt att det sänder väldigt dåliga signaler om vissa är "untouchable". Som exempelvis Ranta var. Dessutom var jag tidigt ute den här säsongen (långt ifrån ensam) om att det sänder konstiga signaler om fjärdekedjan alltid är intakt även om de inte presterat på topp.

Det finns såklart också nackdelar med att peta för mycket genom bänkningar och omkastningar i kedjorna. Jag tror AJ i SSK förstört oerhört mycket genom att konstant dribbla i kedjorna. Spelare behöver också känna förtroende.

Och för guds skull. Sluta spela 13e forward och 7e back hela tiden. Ingen tjänar på att få ett par minuter här och där. Man kommer inte in i matchen, utan blir i regel stressad av att känna pressen att måste prestera. Jag tror inte Swetlikovs tagit den där femman om han inte varit trettondeforward. Kanske skulle han varit helt bänkad alternativt fått förtroende.