1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 498680 inlägg · 4181 ämnen

Inlägg: 3016840

Sv: MoDo Hockey-BIK Karlskoga: Semifinal 2 i Nobelhallen 3 april
Zource: Bernhardt har ju gjort tvärtom i stort sett. Gick till ett bättre lag men varit klappkass och delvis petad. -23 snackar man inte bort. Norlinder spelade upp sig andra halvan av säsongen, men ett, av flera, obegripliga värvningar av Alcén den här säsongen.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey-BIK Karlskoga: Semifinal 2 i Nobelhallen 3 april
Jugge: Bernhardt är en spelare som bara blir sämre av att bli petad. Måste ha mycket speltid och förtroende, annars surnar han bara ihop totalt.

Sv: MoDo Hockey-BIK Karlskoga: Semifinal 2 i Nobelhallen 3 april
Jugge: Ladue var bra hos oss, stark defensivt och väldigt pålitlig.
Att han slutat på -7 var mycket för att han spelade mest mot motståndarnas offensivaste vapen samtidigt som Modo var historiskt dåliga som lag.

Men Berna har vi MoDoiter vetat om att om han inte hittar rätt så är han svag över hela banan samtidigt som när han får stäm så är han enormt bra defensivt och outstanding offensivt.

Norlinder var landslagsmässigt hos oss fram till jul och div1 mässig efter jul.

Sv: MoDo Hockey-BIK Karlskoga: Semifinal 2 i Nobelhallen 3 april
Jugge: Att inte Alcén tog Benson också. Tror det kunde ha blivit ”Ta två, betala för en” där.