Golden boy : Jag tycker att jag sagt för mycket, men skulle jag gå ut med detaljer som tidigare bara antytts och sedan bubblat upp mer och mer skulle det troligen kunna skada personerna jag och vänner till mig fått till oss informationen från.
Jag skulle aldrig hänga ut arbetsgivare jag brutit med pga felaktiga saker med hänvisning till sekretess och alla papper man skriver på. Jag skulle heller aldrig riskera att hinta om vart denna info kommer ifrån med det är FLERA namn som sagt det. Personer en stor del av framförallt äldre supportrar beundrat, beundrar och hyser en enorm tilltro till.
Alltså inte nån vaktmästare eller kioskperson utan namn som tydligt varit förknippade med modo hockey. Personer som INTE vinner något på att kritisera utvecklingen utan helt enkelt inte står bakom vart det drar.
Tyvärr kommer Allehanda och liknande dra ett skit I detta då dom är extremt färgade av klubben och en del i att styra skutan ditt Modo vill.
Skulle Janne josefsson nysta en helg skulle ni få en helt annan bild än om tex Pelle skulle jobba ett halvår.
Bara för skoj, sätt er och jämför lite uttalanden, målsättningar och bortförklaringar så kommer denna säsong och rekryteringar även tidigare ses ur ett annat perspektiv.
Det lovar jag. Hade vi inte åkt ur vilket jag absolut inte tror var målet kanske det varit annorlunda. Men mycket i sportvärlden är en illusion. Bara man ser bakom spegeln.
Ha en trevlig vår alla. Jag hoppas att saker och ting händer framöver för fansens, sponsorerna, och alla vinnarsugna spelare som sätter kärleken till sporten före ett fetare konto och en karriär.
PS. Kanske finns en anledning att även agenterna försöker få bort lovande spelare från vår klubb, även om det först för en agent att maximera vinsten på denne (trots allt agentens inkomst) Men det KAN finnas andra orsaker att spelare rekommenderas bort för att Modo inte är en miljö om man vill lära sig sportslig vinnarkultur.
Fundera lite.
Jag hoppas att jag har fel på alla punkter , jag hoppas verkligen det. Men detta är en av få gånger jag ser att det känns inte ens som att man är besviken från klubbhåll. Det känns konstlat och en fasad. Tyvärr.
Jag är van att bli besviken. Håller även på Buffalo
+ 4
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)