Sv: BBs statistikhörna
Zource: Ett av syftena med denna nedräkning var att göra det tydligare vilken floskelmaskin Hinken är. I det enskilda fallen kan det låta förtroendeingivande med en "stor och stark tvåvägscenter som läser spelet bra, jobbar hårt över hela banan och kan användas i alla spelformer", "han kan även spela center och man kan aldrig ha för många centrar!" eller "naturligtvis hade vi velat vara klara nu, men vi har tålamod och sitter lugnt i båten, för det viktigaste är att det blir rätt".

Som supporter tänker man att sportchefsjobbet har förändrats väldigt mycket från Bengt Hedins tid. Att det numera handlar om att de mängder av matcher på video, ha stenkoll på den underliggande statistiken, anlita externa samarbetspartners för att luska reda på saker i spelarnas privatliv som skulle kunna vara varningsflaggor etc. Man tänker sig kanske att sportchefsjobbet är väldigt aktivt, att Hinken ser ut de spelare han vill ha och sedan arbetar stenhårt för att få loss dem.

Men Danny O'Regan är ett bra exempel på hur det fungerar i praktiken. Hinken har suttit och rullat tummarna i väntan på att det ska hända något, fått ett "Congratulations! You've won a million dollars!"-mail och klickat på länken.

"Men Bad Brett", kommer vissa av er säga nu. "Flertalet spelare har ju lyft samtalet med Hinken som är anledningen till att de valde MoDo!". Det tvivlar jag inte en sekund på, för det är så det fungerar:

Framgångsrik sportchef: "Du får 150 000 kr i månaden, men du måste sommarträna på plats, du får inte vara ute på krogen och vi förväntar oss stenhårt jobb varje byte. Misslyckas du med detta kommer det bli disciplinära åtgärder"

Hinken: "Du får 250 000 kr i månaden, sommarträna på egen ort, passa på att umgås med familjen! I MoDo är det viktiga att vi trivs och har roligt, om vi sedan går upp i år eller om 10 år spelar ingen roll!"

Naturligtvis kommer de allra flesta tycka att Hinkens erbjudande är betydligt mer lockande och känns bättre i magen. Men den lilla procent som hade tackat nej och istället valt den lägre lönen med högre krav, är just de spelarna som har den där "karaktären" som Hinken alltid pratar om.

Danny O'Regan sammanfattar detta väldigt bra. Han anlände sent, spelade på halvfart och åkte hem innan säsongen var slut för att umgås med familjen istället.

Säsongen efter spelade Danny i Kunlun Red Star, där han slutade på -28, sämst i hela laget och femte sämste i hela KHL.
Uppladdat:

500x0-4-danny-oregan.png