1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 506915 inlägg · 4189 ämnen

Inlägg: 3036308

Sv: BBs statistikhörna
Trilske: Cykloperna är på även i Allehanda. De har Oskar Wahlberg på sin lista över de 15 bästa nyförvärven med motiveringen "Fortfarande bara 20 år, som redan hunnit spela 24 SHL-matcher med Frölunda"

Victor Sjöholm, som vid 22 års ålder har hunnit med 157 SHL-matcher (22 poäng) och 41 matcher i Liiga (5 poäng), platsar inte på listan. Som jämförelse har den 27-årige tvåvägsbacken Elias Rosén hunnit med 163 SHL-matcher och producerat 30 poäng. Elias Rosén är 6:a på Allehandas lista.

Inte heller Riley McCourt platsar, som snittade 0,44 poäng i tyska högstaligan och 0,68 poäng i ECHL - som back. Samtidigt är man noga med att påpeka att EJK har "sprutat" in poäng i tyska andraligan. EJK är enligt Allehanda det 15:e bästa nyförvärvet hittills.

Det blir bara så löjligt. Vi håller på och snackar om Yoon och Rosén som två drömnyförvärv, när Leksand i redan har fem backar som håller samma kvalitet eller högre.

Svarskommentarer

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Du kommer bli positivt överraskad av Rosén. Han är en riktigt skicklig spelare som antagligen bara blir kvar ett år i HA.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: haha, vilka fem backar är det? Du verkar ju som vanligt ha absolut 0 koll.

Sv: BBs statistikhörna
Bad_Brett: Leksand har definitivt inte fem backar som håller samma kvalitet eller högre än Rośen och Yoon. Alexander Lundqvist kan mäta sig med Rośen men det är den enda och Yoon har tre gånger så många matcher i AHL som deras två jänkare har tillsammans.

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB