Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Att sitta och försöka säga att E-on's stå är underbar är ganska oförstående för mig. De gånger jag varit där så har inte heller jag lyckats komma ut för att ta mig en pisspaus då utgången är placerad på ett sätt som gör det omöjligt att komma dit om det är lite folk på bortastå. Om man då inte hoppar över avspärrningen och skiter i värdarnas viftande och snack om att man inte får befinna sig där man är. Jag minns faktiskt inte riktigt men har för mig att jag inte direkt tyckte om att stå längst ner på bortastå vilket man blev tvingad till att hamna då strukturen på in/ut och området inte ger så otroligt mycket mer möjlighet så fort några redan står på bortasidan.
När det gäller kempis så har jag full förståelse att man klagade, vilket var helt korrekt att göra. När det gäller SA så måste jag väl också vara så ärlig att jag säger att de enda jag hört klaga är Tikarna, men jag har själv ingen koll då jag inte står på matcher i SA, så visst kan det finnas saker att klaga på där också.
Självklart så finns en gyllene linje på lutning mm, men skulle nog säga som så att anledningen till att E-on har den lutning den har är för att man inte hade råd att flytta väggarna i hallen och ändå ville ha mycket platser. Om ansvariga fått välja fritt så hade det inte varit denna enorma lutning som ingen annan än Timråiter verkar tycka om. Även om det som vissa skriver kanske skulle varit mer lutning på andra ståplatser så måste jag nog säga att E-on's lutning beror på att man valde en billigare lösning och inte för att man är ensam i landet om att inse vad som är bäst.