1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531023 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 984431

Sv: Building the future, Silly Season 08-09
Och i dagens pappers-ÖA var det en artikel med Oscar Steen där det pratades om hans framtid, att han hade fått sitt stora genombrott i MODO och att han trivs bra i klubben och staden, trots att han är Stockholmare!?

Hans värde sas ha ökan mycket efter att han blivit omskolad till center men att han nu var mycket bekväm i den rollen. Det diskuterades också om den steenhårda konkurrensen om centerspaden i MODO. Frågan är, precis som många varit inne på, om Oscar är nöjd med att spela 3:e center.

Personligen tycker jag att han är vår näst bästa just nu och att Ecke genast ska öppna pluskan. Har han råd att kasta bort hundratusingar på spelare som Petrovicky så borde viktiga, hårt jobbande, lojala spelare som Steen vara värd sin lön.

Hur som helst stod det även att det var flera klubbar som slet i honom, bla SSK och Djurgården.

Personligen tror jag att Svartvadets fyra år påverkar Steens beslut om förlängning. Om något år har han gått om Svarten i kvalite, om han inte redan har gjort det.

Jag tycker Oscar är en spelare att bygga lag kring, inte minst för hans goda inställnig.


Som läsarservice till utsocknes