Mora IK

HockeyAllsvenskan · 45275 inlägg · 1668 ämnen
« · 1001712 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Next Mission: Kvalserien.
mattias - 74:
Well... det enda jag tror är att jag inte tror någonting. Törs inte ens spekulera. Det går att rangordna lagen, där jag definitivt skulle placera MIK bland de två främsta. Men i en kvalserie finns det så oerhört många andra faktorer som spelar in: lottningen, motivationen, dagsformen, turen, nerverna etc etc. Jag tror att målvaktsspelet kommer att få stor betydelse, och där kan det bli fågel eller fisk för både Mora och Leksand.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
mattias - 74:
Det måste kännas skönt att inte behöva vara nervös då. Själv är jag inte lika övertygad att Leksand går upp, liksom jag inte är övertygad att Mora klarar sig kvar. Och det beror inte på att jag tvivlar på mitt lag, utan för jag vet att allt kan hända i en kvalserie. Något du tydligen inte håller med om.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
mattias - 74:

Förlåt övertygad :-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
horcoff:

Nej jag skrev att jag tror.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
mattias - 74: Ja, då är alltså Leksand klart då...

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Ola: "Att vi får börja mot de förmodligen två sämsta lagen, ser jag som en klar fördel. " skriver Du , Men titta efter i match programet. Vi får ju faktisk spela de fem fösta matcherna mot sämre motstånd... ;-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
insu:

ja fy fan vad detta skall bli roligt. vad tror du själv då?

Jag är som sagt övertygad att Leksand tar en av platserna men vilka som gör dom sällskap bryr jag mig faktikst inte om :)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
mattias - 74:
Jag tror att vi diskuterade matchen Leksand-Mora just nu. Ja, om inte Jan Simons sökt dispens om att få spela båda derbymatcherna i Leksand. Men jag tvivlar på det ;-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru:

Brukar det inte vara dubbelmöte mellan lagen i kvalserien eller har ni sökt dispans om bara en match som ni skall förnedras i :-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
insu: Leksing! ;)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Anders i Budum: Nej vi är inte så populära i media.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Konspirationen, insu: Konspirationen.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Anders i Budum:
Ja, visst är det konstigt! När hockeyslutspelet lottades, Anja vann en världscuptävling, Sandviken gick till Bandyfinal och Wissman tog VM-silver så säger de ingenting om att MIK fick stryk igår ;-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Som vanligt, inte ett enda inslag om Mora i sporten. Usch!

Sv: Next Mission: Kvalserien.
horcoff:
Jag tror inte det är lottat. Att vi får börja mot de förmodligen två sämsta lagen, ser jag som en klar fördel. Och detta beror nog på att vi var elfte lag i ES.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
horcoff:
Den här matchen har hela Bermudatriangeln (Leksand-Falun-Borlänge) längtat efter i flera år ;-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
insu: Så är det nog!

Sv: Next Mission: Kvalserien.
insu: De tror jag inte ;-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
horcoff:
Leksand hade kunnat få möta oss klockan tre en tisdagmorgon - de hade fortfarande fyllt sin ishall flera gånger om...

Sv: Next Mission: Kvalserien.
horcoff: hehe...ja man skulle behövt vara med å sett lottningen!! Men leksingarna vill ju möta Mora för att kunna gå upp i ES. Hoppas att vi kan ge dom en riktig omgång :)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru: Är det verkligen lottat ?
Leksand får Mora hemma på en Lördag för att få max publik.

Sv: WCS
Jag tippar på att MIK tar 12 poäng i KS... Hoppas jag har fel!

Sv: WCS

WCS för kvalserien ligger idag på...

28 poäng.


Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru: ja är väl där allt skiter sig för minst 2 av dom lagen.

Sv: Next Mission: Kvalserien.

Dubbelmöte mot Leksand. Inkapslat mellan två Brynäsmatcher. Wow!


Sv: Next Mission: Kvalserien.

Dubbelmöte mot Leksand. Wow!


Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru:

Onsdagen den 19 mars 2008 - Mora IK-Rögle BK
Fredagen den 21 mars 2008 -  AS Play off 2-Mora IK
Söndagen den 23 mars 2008 - Malmö Redhawks-Mora IK
Torsdagen den 27 mars 2008 - Mora IK-Brynäs IF
Lördagen den 29 mars 2008 - Leksands IF-Mora IK
Tisdagen den 1 april 2008 - Mora IK-Leksands IF
Fredagen den 4 april 2008 - Brynäs IF-Mora IK
Söndagen den 6 april 2008 - Mora IK-Malmö Redhawks
Tisdagen den 8 april 2008 - Mora IK-AS Play off 2
Torsdagen den 10 april 2008 - Rögle BK-Mora IK


Sv: Next Mission: Kvalserien.
Inför kvalserien så känns det som att vissa spelare lär rannsaka sig själva & kanske ska ta & förstå varför man inte tar en hakningsutv. i mittzon!
Det här med onödiga utv. har ju tränartrion poängterat i åratal men tyvärr så förstår fortfarande inte folk detta... Detta kan ju vara skillnaden mellan allsvenskan & Elitserien!

Tycker också att Simons bör dumpa biljettpriserna totalt i K.S. Fri entré för alla med Moramatchtröja i hela hallen ex. Sitter man & tänker på tvrättighetpengarna så blir man ju mörkrädd om man jämnför med de pengarna man får i Allsvenskan... Det är för stora pengar på spel och MIK behöver allt stöd i hela världen! Då vill ja inte se nå smyghöjning av priset för att det är derbymatch!

Sv: Next Mission: Kvalserien.
LL:
Vi som följer laget match efer match (gårdagen undantagen för mig, då jag besämt mig för att strunta i allt för att istället ligga i fosterställning på soffan och skaka) har ju faktiskt ytterliggare en aspekt att lägga till; De uppenbara förändringarna på isen sedan Kari tillträdde. Mora spelar med större självförtroende, och med en annan spelidé som går ut på att checka betydligt högre i banan.

Som Metal Guru var inne på så gäller det att behålla ödmjukheten, och kriga på det sätt som vi kan. Då kan det gå vägen. Spelar vi med samma inställning som mot Brynäs i tisdags kommer vi att bli fullkomligt överkörda av alla lag.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Hmm, är inte den där häcklöperskan lite överskattad. : )

Sv: Next Mission: Kvalserien.
zeb:
"Jag skyller inte förlusten på domarn", säger du.
Men när du i ditt förra inlägg skriver att vi blev "bortdömda" så är det exakt vad du gör.
Over and out.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru:
Tackar också Chief (som hattade i fel tråd ;0), samt El Maco, Salcin och övriga, som öppet eller i bubblor stöttat inför vår inspirerande uppgift.

Detta ska bli kul!

Sv: Next Mission: Kvalserien.
LL:
Tackar! ;0)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru: ja, de orden är svåra att argumentera emot.

Och som jag har sagt tidigare, jag hoppas att ni klarar er kvar.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Även zeb:
hänvisar jag till min presentation. Återkom när du läst klart.

Sv: Next Mission: Kvalserien.

LL:
Har sagt det tidigare, och kommer säga det igen;

"Med ödmjukhet inför uppgiften, och tro på oss själva grejar Kari och killarna det har."

Har man inte det, tror jag att vi lika gärna kan lämna tio w.o's


Sv: Next Mission: Kvalserien.
insu: Jag skyller inte förlusten på domarn,men det som hände b.l.a dom sista 5-min är enligt min mening inte försvarbart att inte ta ut Linköping,men sen gå in och ta direkt i sudden på en mycket tveksam utvisning,jag tycker det är väldigt osportsligt, men det har hänt förut och det kommer att hända igen,sen får du tycka att jag är pinsam det rör mej inte det minsta

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru: jag är med på vad du menar, och jag säger inte att ni kommer att åka ur. Fixar spelarna bara det mentala så ska ni klara kvalet galant, men överskatta inte betydelsen av de poäng ni tog i ett läge där ni inte hade något att förlora. Jag tror att allt avgörs i den första omgången för er, vinner vi den så klarar ni er kvar men blir det förlust så kan det mentala oket bli enormt tungt att bära.

"Att göra en tabell över Karis tid i Mora känns relevant - jag har ju inte trimmat en tabell med exakt rätt omgångar enkom för att påvisa min tes."

Det är väl exakt det du har gjort - och inget fel i det utan tvärtom. Din tes är att MIK har varit bättre med Kari som tränare och därför valde du de omgångar han har varit huvudtränare. Det hade väl varit betydligt konstigare om du hade valt omgång 1-11 för att bevisa vad som hände omgång 44-55 :-)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Bäste, Forever MIK:
Jag hänvisar till min presentation här på HS.
Återkom när du läst klart.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru:
Synd att du inte såg matchen då hade du fått se när #10 fick klubban i munnen och blodvite uppstod (stor pöl på isen). Skadad spelare skall rendera 5min utvisning, ibland är dom snälla och ger 2+2 men det är det minsta. I detta fall så vill inte ens lärking se på skadan utan vinkar undan. Eftersom du inte verkat ha sett händelsen kan du säkert inte tala om vad det är för skillnad på skansens ossi v. tackling på harant där harant får ett slag över näsan och börjar blöda vilket renderar ossi 5min för skadad spelare.
Vad var det du skrev? Lika för alla
Tack och hej

Sv: Next Mission: Kvalserien.
LL:
Att göra en tabell över Karis tid i Mora känns relevant - jag har ju inte trimmat en tabell med exakt rätt omgångar enkom för att påvisa min tes.

Vi kommer inte spela KS på grund av Kari Elorantas styre, vi höll nästan på att klara oss upp på fast mark på grund av honom. Att vi spelar KS är på grund av tidigare, numera avsnoppade synder.

DÄRFÖR ser jag fram emot Kvalserien med tillförsikt.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
...och det jag försöker säga är alltså att antalet poäng inte är så intressant som mot vilka lag man tar poängen och i vilket läge. Vill man vara lite domedagsprofet kan man ju tex anföra teorin att så länge som MIK var uträknade gick det bra att spela ut men när ni sedan hade något att förlora så knöt det sig. Om det var så? Vet inte, men det lär visa sig i kvalet.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru: samtidigt får man inte låta sig luras för mycket av formtabeller från slutet av serien med tanke på att motivationen varierar kraftigt från match till match för lag som är på trygg mark. MIK och HV har tex samma poäng i din tabell, men ingen påstår väl att MIK är lika bra som HV? Missförstå mig inte nu, visst har ni varit bra på slutet men gör du en tabell över det tre sista omgångarna blir det genast mindre roligt för i den tabellen är ni ju sist.

Sv: Next Mission: Kvalserien.

Elitserietabellen under Kari Elorantas tid som huvudtränare:

Trots tabellplaceringen är det inget bottenlag som kommer till spel i KS.

1 Linköpings HC 11 5 2 2 2 38 - 35 +3 21
2 Skellefteå AIK 11 5 0 5 1 28 - 23 +5 20
3 Färjestads BK 11 5 1 1 4 33 - 23 +10 18
4 HV 71 11 5 1 1 4 31 - 25 +6 18
5 Mora IK 11 5 1 1 4 33 - 30 +3 18
6 MODO Hockey 11 3 3 2 3 33 - 28 +5 17
7 Timrå IK 11 4 1 2 4 24 - 25 -1 16
8 Djurgårdens IF 11 3 0 6 2 27 - 23 +4 15
9 Frölunda HC 11 4 1 1 5 27 - 30 -3 15
10 Södertälje SK 11 3 0 3 5 20 - 24 -4 12
11 Luleå HF 11 3 1 1 6 25 - 36 -11 12
12 Brynäs IF 11 2 0 2 7 25 - 42 -17 8


Sv: Next Mission: Kvalserien.
Metal Guru!
Bra skrivet, jag håller med dej fullständigt!

Jag ser inte kvalserien som ett straff utan som en möjlighet, ett skyddsnät, för att få spela elitseriehockey nästa år!

Sv: Next Mission: Kvalserien.

Forever MIK:
KS kommer INTE bli en smal sak.
Men går vi in i serien med ödmjukhet och tro på oss själva, kommer det räcka långt. Det jag sett av Kari hittills tror jag att han är rätt kille för uppdraget.
Lägger vi oss på rygg och tänker dö, eller räknar glädjeyrsligt med tio raka segrar mot sopgängen en trappa ned och ett redan avlidet Brynäs, så kan vi dock lika gärna degradera oss på en gång.

Att Lärking dömmer bort oss från matchen köper jag INTE.
Jag lovar dig att Linköpingsfolk skulle kunna hitta situationer där Lärking dömt till vår fördel, som är ungefär lika hårresande som dina exempel. Men med färgade ögon ser man inte sån't. Objektivitet, tack.
Det är lika för alla. Trots Konspirationen.


Sv: Moderering.
Metal Guru: Fullkomligt medveten om att jag är i fel tråd chansar jag på att du inte tar bort en välgångsönskning. Jag är ju en av de töntar som inte håller på nåt annat lag än mitt eget (Timrå IK), men jag är också en vänlig själ som inte önskar mina medmänniskor något ont. Speciellt inte människor jag kommer bra överens med. Så jag hoppas ni fixar KS. Hellre Mora än MIF om man säger så...:)

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Nu hade ni självklart varit glada över att slippa äran men det känns som att kvalserien blir den hetaste nånsin. De fem lag som är klara och sedan rimligen Löven eller Västerås - idel ädel hockeyadel. Om det blir Västerås addar det bara till den geografiska tyngpunkten i mellan-Sverige plus Rögle-Mif i egen Skånekamp. Det kommer att vara tryck på bortaläktaren i varenda match. Bra så!

Annars såg jag matchen mot LHC i sin helhet och baserat på det lilla så ser ni bra ut. Såg DIF-LHC i Globen i förrgår och MIK stod upp bättre på bortaplan än vad Djurgården gjorde hemma.

Sv: Next Mission: Kvalserien.
Steff: Lider lite med er samtidigt som är överlycklig över att vi slank undan kvalserien. Stort lycka till i jakten på nytt ES-kontrakt.

« · 1001712 · »