Mora IK

HockeyAllsvenskan · 45275 inlägg · 1668 ämnen
« · 1054169 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Träningsmatcher
Metal Guru:

HAHA

Sv: Träningsmatcher
Ola:
Hm. Jag hade som sagt tvåa i fysik... Men enligt Wikipedia är vitt den ljusaste av alla färger. anledningen är att den reflekterar alla färger (rött,blått och grönt) och då blir blandningen vitt. Det är väl därför det är svalare i en vit bil än en svart på sommaren.
Svart är å sin sida "en färg som kan definieras som frånvaron av alla andra färger". Mörker, med andra ord.
Vad nu detta har med MIKs dräkt att göra ;-)

Sv: Träningsmatcher
Alisandali:
Vikken tur att du bara buade till, och inte visade dig också - för då hade nog Knogen fått byta kalsipper ;0)

Sv: Träningsmatcher
Ola:
Nej du, Insu kom ihåg sin skolgång bättre. ;o)

Sv: Övrigt
Undrar om det blir något snack om Främlingslegion i ES när Mora har åkt ur och Färjestad ligger inne med 12 stycken utlänningar?? tätt följt av Clubben.

Sv: Träningsmatcher
insu:
Är det inte tvärtom, vitt är inte en färg medan svart är alla färger tillsammans?

Sv: Träningsmatcher
horcoff:
...fast deras pengar tackar man ju inte nej till.

Sv: Träningsmatcher
insu: Ja då är det tur att vi blivit av med Nordnet-reklamen ;-)

Sv: Träningsmatcher
"Svart och vit är inga färger"?
Rent fysikaliskt är väl svart inte en färg medan vitt är alla färger tillsammans. Åtminstone har jag för mig att det var så. Fast å andra sidan är det trettioett år sedan jag gick ut gymnasiet med en tvåa i fysik, så jag kan minnas fel.
Hur som helst spelar detta förstås ingen som helst roll, allt ligger ju i betraktarens öga. Personligen störs jag inte av små svarta inslag, eftersom jag då upplever det som en icke-färg som inte tar så stor plats. Svart skär sig ju inte mot någon annan färg på skalan. Men när svart blir dominerande på byxor och damasker har MIK plötsligt blivit... Luleå, eller något.
Rent estetiskt har jag störts mer av den blåa Nordnet-reklamen, som varit en ful blaffa i en helt avvikande färg.
Nej, back to basics!

Sv: Träningsmatcher
Alisandali: Glad

Sv: Träningsmatcher
Knogen:
Det vora kul om Mora kunde ha en retrotröja vid högtidliga tillfällen!

Sv: Träningsmatcher
Knogen: BUU

Sv: Träningsmatcher
Bukefalos:

Jag tror aldrig det är fel att ta upp klubbfärgerna till diskussion. Många av de yngre som börjat supporta vårat lag nu på slutet kan ju få för sig att Mora har svart som en av klubbfärgerna. Då måste man genast tillrättavisa dem och tala om hur det egentligen är :-)

Leksingarna förnekar sig inte. Det jäkliga är att jag är livrädd för dem vartenda jäkla år. Förbannade Leksand!

Sv: Träningsmatcher
horcoff:

Som lite kuriosa kan ju nämnas att MIK:s första dräkt i grundfärgerna gjordes efter att deras gråa och vinröda dräkter fått en massa skäll från modemedvetna Stockholmare. Då gjorde man en dräkt med Moradräkten som förlaga. Då hade man faktiskt även gult med, eftersom skinnbrallorna ju var gula.

Sv: Träningsmatcher
Knogen:
Ok, det var aldrig min mening att starta en diskussion om MIK:s färgkombination, men låt oss hoppas att den svarta styggelsen är ett minne blott.

För övrigt har jag under kvällen fått ett sms av en drant, som gjort nummer av våra respektive lags olika prestationer mot Ivan - och jösses att det aldrig slår fel. Man är nämligen redan, av kvällens batalj att döma, elitseriemässiga.

Sv: Träningsmatcher
Knogen:

Ja då, det är nog bara en liten smaksak och det var ju färgerna i klubbmärket och dräkten jag undrade mest över.

Sv: Träningsmatcher
titran:

Kalla det för vad du vill då, men för mig går gränsen där man inte längre känner igen sitt eget lag. Sedan om det beror på disharmonierande/avvikande färger, eller något som inte kan betraktas som färg (av någon outgrundlig anledning), men ändå på någon konstig vänster är det, spelar mindre roll.

horcoff>
Ehum... Mora IK:s grundfärger har sedan 40-talet varit vitt...förlåt, någon mollgankulör som brukar benämnas för vitt då, rött och grönt. Vilka färger som finns i klubbmärket är en annan femma. Det finns fler exempel på klubbar som har andra grundfärger än vad som förekommer på klubbmärket.

Och nej, jag kan inte hålla med om att de färgerna passar bättre ihop. Men smaken igen... Själv tycker jag vitt, rött och grönt är en enkel, harmonisk och stilren kombination.

Sv: Träningsmatcher

Horcoff och Ola:

Jag har hittat ett exempel där även klubbmärkets färger kan varieras Skrattande


Sv: Träningsmatcher
horcoff:
Det där har varit på tapeten tidigare. Det finns flera andra exempel på där klubbmärkets färger inte är samma som klubbfärgerna. AIK, , Brynäs och Södertälje är några. I fotbollen så har vi bl a Djurgården samt Italiens och Hollands landslag.

Sv: Träningsmatcher
horcoff:
pröva att printa på svart papper...

Sv: Träningsmatcher
horcoff: Och ursäkta en yngling, i min fotoskrivare har jag två svarta patroner?? + "färg" men ingen vit, ja nog är det bra underligt ibland ;-))

Sv: Träningsmatcher
Knogen:
Ursäkta om jag lägger mig i, men klubbmärkets gula, gröna och röda harmonierar ju ännu bättre i mina ögon än med vit.
Varför går man inte på de färgerna ?

Sv: Träningsmatcher
Metal Guru: svart å vit kan vara en klubbfärg men är inga färger i sig å kan därför användas till å bryta av med annars måste mora ha vita skridskor eller... Tack för hjälpen titran ;)

Sv: Träningsmatcher
titran:
så moras tröjor är röda och gröna?

Sv: Träningsmatcher
Metal Guru: vit och svart är ingen färg!!!

Sv: Träningsmatcher
Knogen:
Ett inlägg i debatten: Om vit är en färg, är banne mig också svart det.

Sv: Träningsmatcher
SIVASN:

Du tycker inte att det svarta tar över på det grönas bekostnad? Den lilla fjuttiga grönrand som finns vid axelpartiet hade de kunnat skippa helt. Det gröna försvinner ju faktiskt nästan fullständigt.

Jag håller sedan inte med om att svart inte är någon färg. Den dominerar rätt starkt på fjolårströjorna och jag tycker dessutom den skär sig mot färgblandningen vitt, grönt och rött, så neutral är den inte. Mer en styggelse. Men smaken är ju - återigen - olika.

Sv: Träningsmatcher
mattias - 74:

Om jag säger så här då; Hade Mora IK:s klassiska färger varit brunt och rosa hade jag tyckt att det rätta vore att spela i brunt och rosa, även om det ser för jävligt ut. Nu har vi lyckligtvis inte någon sådan hemsk kombination, utan en väldigt harmonisk dito i rött, vitt och grönt. Mora har aldrig haft svart i sina färger, förän FMM försökte implementera det nu senaste säsongen. Som Ola säger så är klubbfärgerna jätteviktiga. Det kan man fråga vilken antropolog, historiker, kulturgeograf eller vem som helst med lite analytiskt sinne om, och man får samma svar; Klubbfärgerna är viktiga ur många aspekter. Bland annat för att stärka banden mellan medlemmarna, som något gemensamt man kan samlas runt. Sedan är det något som berättar utåt vem man är också. Dribbla runt med klubbfärger och du skapar genast förvirring, både inåt och utåt. Vilken klubb vinner på att bli oigenkända på grund av att man leker kuragömma? Leksand och Brynäs skulle aldrig göra det (sedan kan man förvisso ha synpunkter på Brynäs knepiga "röda" period, men de stod i vilket fall att känna igen). De vet vad sådant betyder.

Hm. Tyckte du alltså att Färjestads lila kaffepaketskopior var snyggare än deras nuvarande tröjor?

Jaja, smaken är ju olika...

Sv: Träningsmatcher
Ola: Ja. Klubbfärgerna e viktiga de e de jag menar jag ser inte det svarta som en färg det gröna vita å röda e ju med. Det skulle vara skillnad om lövbergslila skulle sponsra oss så vi vart gula och lila

Sv: Träningsmatcher
Tången:
Klubbfärgerna är viktiga.

Sv: Träningsmatcher
SIVASN:
Om du vill att det ska vara klassiskt, så ska allt svart bort.

Sv: Träningsmatcher
mattias - 74: Håller med dig tröjorna va snygga förra året , jag ser inte svart som en färg det bryter av snyggt. Däremot så hade gröna istället för röda varit klassiskt ungefär som vf hade förra året . Grönt med mora skrivet på bröstet har jag för mig vi hade en gång i tiden

Sv: Träningsmatcher
Ola: Jag tror definitivt inte att Allsvenskan avgörs av färgen på dräkterna. Om du inte hakar upp dig på kulörerna så sover du säkert bättre om nätterna. Not! Trodde jag själv men jag sover inte ändå!

Sv: Träningsmatcher
mattias - 74:
Det ryktas att det svarta ska bort från tröjorna. Damaskaskerna man hade igår var utan svart. Däremot är jag rädd att vi tvingas se spelarna i svarta hjälmar och byxor.

Sv: Träningsmatcher
Knogen:

Nej absolut inte, det skrev jag inte heller , jag menar att det ibland kan vara bra att variera sig med matchdräkter o dyl. Färjestads nya tröjor är bland det fulaste jag sett medans Frölundas är gabska fina. Beträffande Moras tröjor så tyckte jag fjolårets tröjor var helt ok som sagt.

Nån aning om hur de nya kommer se ut ??

Sv: Träningsmatcher
mattias - 74:

Tror du Leksands popularitet ligger i att man förnyat sig?

Nej, där spelar nog igenkänningsfaktorn en väldigt stor roll. Svensk ishockeys två största lag, och många andra med dem, har insett betydelsen av att hålla på traditionerna. Man har alltid kunnat känna igen en leksing och en brynäsare. Sånt är viktigt.

Men du kanske tycker det är okej att slaska runt med sina attribut? Lägga in lite svarta tvärränder i svenska flaggan? Låta Tre kronor spela i rött och svart? Ändra samedräkterna till jeans och skjorta?

Sv: Träningsmatcher
Knogen:

Jag tyckte era tröjor var helt ok förra säsongen men förnyelse kan väl vara bra ibland.

Kanske lila :)

Sv: Träningsmatcher
mattias - 74:

Klart du tyckte det var snyggt. Lika snyggt som jag skulle tycka det vore om Leksand sålde sig och kletade dit röda stjärnor på sin klubbdress. Då skulle jag också njuta ;-)

Men snyggt? Tycker du verkligen det på riktigt? Själv tycker jag svart mycket elakt stör den harmoniska kombinationen av rött, vitt och grönt. Då har jag inte tagit med vikten av att hålla på sina kulturella attribut.

I mitt tycke hade vi nog de fulaste tröjorna i vintras.

Sv: Träningsmatcher
maztro: han lärde väll sig spela hockey i bhf ;)

Sv: Träningsmatcher
Knogen:

Varför skall det svarta bort för ? Tyckte de var fina eller skall ni ha lite inslag av blått eller vitt i tröjorna :-)

Sv: Träningsmatcher
Bukefalos:

Det ryktas om det. Det ska i alla fall dyka upp en ny uppsättning tröjor lagom till premiären har jag fått veta.

Bara att hålla tummar och tår och hela konkarrongen för att det vidriga svarta försvinner all världens väg en gång för alla.

Rött, vitt och grönt!

Sv: Träningsmatcher
Viktor amner kommer bli våran nästa skogs. Samma säkra spelstil =D

Sv: Träningsmatcher
Vet att detta kanske är fel tråd, men stämmer det att det svarta inslaget på MIK:s dräkter är historia från och med denna säsong?

Sv: Träningsmatcher
zeb:
Överlag var ungtupparna pigga, och Cedergren räknar jag in till dessa.

Sv: Träningsmatcher
Metal Guru: Enligt DT var det stora skillnader, Hur såg Cedergren ut?

Sv: Träningsmatcher

Rapport från Hedemora Swedbank Arena (Sparbankshallen):

CSKA är ett kompetent lag. De skulle stå sig bra i ES. Att förlora en premiärmatch mot dem med 0-4 är ingen skam.

Sen:
Vi försvarade oss bra, men var lite för uddlösa framåt mot ett storväxt försvar. Viktor Amnér var riktigt bra. Pigg också Daniel Wiksten. Lite jobbigare för Lövdal. Micke Simons blixtrade till ett par gånger, och var så när att styra in ett mål i sista, men den utmärkte ryska målisen tog även hand om den.
Pecura var också framåt emellanåt, men kunde vara loj i försvarszon.


Sv: Träningsmatcher

Målvakt:
1. Lars Johansson
30. Niklas Johansson (90)

Förstafemman:
32. Greger Artursson
70. Anders Danielsson (88)
49. Teemu Elomo
11. Tony Lagerström (88)
36. Jens Jakobs

Andrafemman:
6. Patrick Cedergren (88)
14. Mattias Ekholm (90)
43. Lucas Sandström (90)
41. Anders Lövdahl
19. Marcus Eriksson

Tredjefemman:
23. Viktor Amnér (89)
38. Adam Andersson
13. Daniel Wiksten (89)
78. Mikael Simons
27. Sergeij Pecura

Fjärdefemman:
31. Patrik Eklund (90)
-
16. Johan Persson (90)
20. Alexander Hilmersson (90)
33. Philip Sandberg (89)


Sv: Träningsmatcher
Slinger:
41 = Lövdahl.
Jag ska ge komplett uppgift på femmorna.

Sv: Träningsmatcher
Hakan Olsen:
Kom som sagt sent och hittade ingen laguppställning och inga namn fanns de nya spelarnas tröjorna...
Det är säkert nån som klargör vilka spelare det var! 41 kan ha varit Lövdahl?

Sv: Träningsmatcher
Slinger:

Nr. 41:?
Nr 16:?

« · 1054169 · »