MIK 7-1: Ja, vad säger man!? Återigen, vilken kvalserie detta är! Man kan sitta i flera dagar och hitta ställen där vi kunnat ta den där extra poängen eller gjort det där fjuttiga målet som behövts. Det är rätt sjukt i sig egentligen. Allra helst om vi stupar på målskillnaden igen. Men precis som du säger, nu är det bara att gilla läget och göra allt vi kan.
Grymt kul och se junisarna ta för sig idag. Man verkar inte behöva oroa sig över "backkrisen". Harant, vilken jätte!
Någon som vet vad texten på banderollen betydde? Antar att det var slovakiska/tjeckiska? :)
Nä, jag tror inte att Västerås slår Brynäs hemma. Det känns eländigt, trots att vi vann med klara 5-0 känns det ändå bittert och eländigt. Det är väl fan att inte vi kunnat fixa så vi har det i egna händer. Hoppas verkligen att Leksand gör sitt jobb mot Malmö på Torsdag. Annars är Dalarna utan elitlag nästa säsong.
För mig känns det redan som vi åkt ur, för jag tror inte att Leksand slår Malmö. För övrigt har väl kvalserien denna gång bevisat att det verkligen finns plats för 14 lag i elitserien.
Anders i Budum: Så lätt kan vi inte ge upp! Det ska trots allt spelas om det på samtliga tre isytor och större under har ju helt klart inträffat. Sen hade man givetvis hoppats att vi haft det i egna händer men det är ingen idé att gråta över spilld mjölk.
Metal Guru: Absolut, men med olika grunder och förutsättningar. Men det var igentligen inte det jag var ute efter:)
bradberry: Jojo men jag var iallafall realistisk. 50-15 betyder oftast mer än oavgjort;)
henrikj: Kul att någon kunde tyda min kryptiskapoäng:)
Anders i Budum: Nåja så fördjävligt är det ännu inte. Alla lagen har svåra matcher, men på olika vis, och de två som tillslut går till ES måste, troligen, vinna på torsdag. Dessutom så bidrar de supportrar som har gett upp, indirekt, med att chansen faktiskt ökar för nederlag. En stark klack är mycket viktig i fiendeland.
Så åter igen, med risk att bli tjatig, nu hoppas jag att så många som möjligt åker ner till Ängelholm och hejar oss tillbaka till Elitserien!
MIK 7-1: Vid 5-0 kände jag mig dösäker på vinst ;-), för man vet ju aldrig. Jag litar fortfarande på Spåkärringen som säger att det ordnar sig i sista omgången ;-)
mattias - 74: nej men mora har de flytet som behövs! dom grejjar de skulle inte förvåna mig om dom och brynäs tar platserna...mora vinner i ängelholm och leksand vinner över malmö samtidigt som brynäs tar västerås
rögle har slagit Malmö och Brynäs i sin hemmahall. varför skall Mora vinna där menar du ?
Leksand vill säkert avsluta snyggt hemma. Vem minns inte den sk SAIK matcher där de hadekunnat förlora med flit så inte MOra gick opp. Vad gjorde Leksand ? Sin bästa match för säsongen trots att de var avhängda.
Jag vill inte ha opp Mora men jag tror inte Malmö går opp heller. Brynäs och Rögle till Elitserien.
mattias - 74: Mitt tips blir ändå att Västerås spelar minst oavgjort mot Brynäs och Mora vinner så kan Läxsand avsluta hur dom vill för hemmapubliken, Mora blir kvar i ES.
mattias - 74: Är du redan bitter? Västerås med första målet kan bli farliga för Brynäs som är upp och ner och Västerås kan spela helt utan nerv och vill nog avsluta på så bra sätt som möjligt på hemmaplan.
Jag är inte bitter jag är realist, jag förstår inte hur du tror att Västerås skall kunna ta poäng av Brynäs. Rögle borta för eran del är absolut ingen enkel uppgift. Vill du sedan tro att ni vinner lätt så får du gärna tro det men försök att vara ödmjuk för en gångs skull.
Bitter var jag igår nu är det borta. Jag är som sagt bara realist.
mattias - 74: Bitterealist? Ingen omöjlighet alls att VIK tar poäng av Brynäs som har en fruktansvärd press på sig.(slipper då förlita sig på Läxsand;-) Du menar att det orealistiskt att Mora skulle vinna mot Rögle? att det skulle vara en lätt match är nog ingen som tror men Mora vinner gissar då jag. En Leksing som talar om ödmjukhet, jag tvivlar på att ni vet vad det betyder.
horcoff: Jag undrar fortfarande vilka dom 2-3 killarna på bortastå var som jublade så att örona höll på att flyga av för varje mål Brynäs gjorde igår. Om dom var Brynäsare på besök så är dom förlåtna (i helt fel arena men ändå) men om det var Mora supportrar så hade dom väldigt dålig koll på tabelläget. En Leksandskvittering i slutet istället för 2-0 och 3-0 hade ju hjälpt oss nåt kopiöst.
Stigsson: "Hjälpt oss nåt kopiöst", det hade väl gjort att vi haft det i egna händer. Jag var då på sitt igår men nog såg jag en och annan Leksing igår som var där och önskade oss till AS.
Det finns väl moringar som önskar oss Leksingar till As precis som det finns Leksingar som önskar er till AS. Ingenting nytt men ganska så förståligt trots allt. Rivaler är ju rivaler och man vill ju inte sin värsta fiende nånting bra.
mattias - 74: Vi får då vänta med bitterheten tills i morgon för att få se hur det går där först. Sedan vill nog Leksand hellre ha Mora i nästa (ev) års KS än att tampas med rika Malmö eller Brynäs, eller hur?
Ja, jag har då aldrig sett något mer patetiskt än den matchen. Men Mattias-74 verkar ju ha gillat det han såg :-o Själv tycker jag Leksand gjorde hundrafalt bättre ifrån sig bara i matcherna mot Mora.
Som jag förstått - och det verkar dessutom rätt logiskt - hade Leksand ett snack inför sista, där man sa till varandra att om man förlorar den matchen har man gjort sig till åtlöje inför publik, sponsorer och hela hockeysverige för tid och evighet. Därför knallade man motvilligt in till sista perioden med målet att avgöra tidernas kanske mest patetiska tillställning.
Det skulle ju faktiskt vara intressant att höra Mattias-74:s motivering till varför det var den - i hans tycke - "absolut bästa" matchen den säsongen. Det Leksand jag såg hade gett mig gråa hår (och gjorde så också, eftersom jag paradoxalt nog satt och höll på dem). Var fanns defensiven? Var fanns viljan? Var fanns närkampsspelet? Var fanns överhuvudtaget ishockeyn?
Var fanns defensiven? Var fanns viljan? Var fanns närkampsspelet? Var fanns överhuvudtaget ishockeyn?
Vi vann ju för bövelen så slut gnäll :)
Jag tycker Leksand gjorde en bra match. Visserligen var laget inte tillräckligt bra genom hela kvalserien eftersom dom inte gick opp men mot SAIK så spelade dom med hjärta och rätt inställning. Det som jag var mest glad över var att de trots alla spekulationer om "läggmatch" spelade bra.
Intressant att se att vissa snackar om läggmatch från Leksand imorgon för att spela ner Mora. Det finns inte på Kartan att vi lägger oss imorgon. Inte Leksands melodi. Vi vinner och sedan är allt frid och fröjd
Knogen: Jag tror inte att Leksands IF har råd med en "läggmatch" med tanke på sponsorer och sina fans i hela riket. De skulle göra sig till åtlöje inför hela svenska folket. Skulle de torska imorgon så kommer det att heta att "de la sig"för all evighet, amen. Finns inte sportsmanchip så finns man inte förutom i Örtendals visioner!
mattias - 74: "Vi hade kunnat " fölorat med flit " men det är inte Leksands stil. men det var inte det detta handlade om."
Så Charks uttalanden i kvällspressen da'n innan var "inte Leksands stil"?
Det var ju en grav 180graders populistisk kovändning mot 'Leksandsstilen', och frågan är väl hur han kunnat vara kvar så länge som klackledare, trots en så'n solklar misconduct mot er 'stil'. Det ligger en gravad hund här nånstans.
Metal Guru: Jag antar att Mattias syftade på laget, som till skillnad från supportrarna inte verkade gilla att förlora med flit. Med andra ord finns det alltså två helt motsatta Leksandsstilar – supportrarnas och spelarnas. Så låt oss hoppas att det är spelarna som bestämmer vilken stil som ska råda i morgon.
mattias - 74: Du är realisten som redan innan säsongen startade, tippade LIF som i princip klara för ES. Så jag vet inte om ödmjuk är ett ord som du ska försöka lära oss Moringar att stava ;)
insu: Det är väl mycket märkligt om "Hela rikets lag" och dess supporters inte skulle vara överens! Skulle laget göra allt och sen står Dala-Chark och hans prinskorvar och buar då de gör mål? Märklig tillställning. Hoppas att spelarna gör sitt!
Tången: Spelarna kommer nog alldeles säkert göra sitt. Om inte annat för att inte bli anklagade för att vara osportsliga. Är egentligen inte ett dugg märkligt om de är "oense" just där. Leksand har ingenting att spela för just nu, så en viss del av deras supportar menar väl att de lika gärna..eller rättare sagt väldans gärna kunde passa på att sabba för Mora under tiden. Är det någon som ens är förvånad?
Tången: Det var bara min tolkning av Mattias... Laget går ut och vill vinna, publiken vill inte att de ska göra det. I alla fall i teorin. Fast när det kommer till kritan tror jag inte det funkar så. När du väl står där på plats är det klart att du stöttar ditt hemmalag och jublar när de gör mål.
Jag hoppas att Mora framför allt visar framfötterna och gör precis allt imorgon. Hur Leksand agerar lär visa sig, men jag tror att det är såpass mycket sport i själva laget att de iaf kommer att försöka vinna. Jag hoppas att de Lif-fans som har startat omröstningar och kräver läggmatch av Leksand imorgon, blir riktigt stolta över sitt resonemang när de vaknar upp.
Det är väldigt mycket spekulationer om Brynäs- och Malmömatcherna här tycker jag. Det i mitt tycke svåraste hindret för att ta sig tillbaka ligger i en proppfull islada i Ängelholm.
mattias - 74> Jag blir nästan sugen på att försöka få tag på matchvideon och sätta mig ned i samma soffa som du och höra dina analyser av matchen. Jag kan liksom inte begripa hur man kan se en match med två så olika ögon. Det ord jag själv skulle använda som beskrivning på spektaklet är; Bedrövligt!
Att det sedan inte råder någon tvekan om att Leksand i sista perioden gick för seger gör inte matchen ett dugg bättre. En av de sämsta matcher jag sett faktiskt, och då har jag sett skapligt många :-)
Knogen: Vi måste ju liksom ha de andra matcherna klara för att det ska vara någon ide att anstränga sig i Ängelholm ;-) Nej, det blir sannerligen inte någon lätt resa nere i Skåneland.
Man kan sitta i flera dagar och hitta ställen där vi kunnat ta den där extra poängen eller gjort det där fjuttiga målet som behövts. Det är rätt sjukt i sig egentligen. Allra helst om vi stupar på målskillnaden igen.
Men precis som du säger, nu är det bara att gilla läget och göra allt vi kan.
Grymt kul och se junisarna ta för sig idag. Man verkar inte behöva oroa sig över "backkrisen". Harant, vilken jätte!
Någon som vet vad texten på banderollen betydde? Antar att det var slovakiska/tjeckiska? :)