Anders i Budum: Ta och jobba lite du nu då! Alla andra kan dra åt helvete! Dom är leksingar allihopa!! Vi önskar Skellefteå och Malmö all olycka i kvalet!! De åtta stora ska spela slutspel nu!!!!!
Dino: Nog för att jag har ett tangentbord som löper amok ibland men du tar f-n priset som "Mr Ödmjuk" i kväll. Du måste nog vara stolt över dig själv i kväll eftersom du verkligen visar din bästa sida i kväll. Här kommer lite axplock över ditt liv i kväll.
DIF's Larionov: Ja fy fan vad skönt att Djurgår´n spelat klart. Ni kan dra åt helevete allihopa!!! Nu spelar de åtta stora Sm-slutspel!!!! Hellre slutspel än schlagerfestival! Hälsa Skelllefteå på vägen ner förresten!! Dino @ Sold Idag kl. 01:06
SAIK's: björn power: Vad är det för fel på dej? Dra åt helvete med ditt jävla Luleå!!! Ni åker i fyra raka! De fyra stora (FBK,HV,MIK,LHC) spelar vidare om medaljerna! Ha det så kul nere bland Leksand, Skellefteå och kompani! Dino @ Sold Idag kl. 01:08 LIF'S gb: Alisandali: Nej just det. Ni kan dra åt helvete allihopa! Kul när man står där med en arena och ett div.1 lag och tror att man är klart för nästa års elitserie! Där spelar bara de STORA lagen! Lillebror göre sig icke besvär!!! Som sagt ni kan dra åt helvete allihopa!! VI SKA SPELA SLUTSPEL!!!!!!!! MEN det vore roligt om ni kunde ta någon poäng i kvalet,l för spänningens skull......(kanske Nyköping hemma?) Dino @ Sold Idag kl. 01:13
FBK skulle inte bry sig om avståndet, utan vilket lag som skulle passa dem bäst. 10 p av Mik och 9p av Luleå. Mora har ju varit starka på slutet. Det finns en chans att de väljer Luleå och då återstår isf HV 71 som då väljer Brynäs(inte Mik). Då får Modo kvar Mik och Tik att välja mellan ? nä..god-natt !
Va f#n det är bara SM-Guld som gäller(tills vidare)
Glöm Lyckners staty. Vi gör en av Dino istället. Det där var det roligaste jag har läst hittills idag:)
Jag kommer att skratta lika mycket imorgon, när jag väl vaknar, öppnar tidningen och ser att: Media favoriterna Skansen och Lisseberg har missat slutspel. Stackars Saik kvalar. Och, Dalarnas stoltheter spelar SLUTSPEL.
Inser, det var inte en dröm, Mora IK är i ES för att stanna.
Flera supportrar från oss förstör min morgon genom att glömma bort att vi borde vara jävligt glada och stolta över Mora IK's insats under Elitserien 2006/07, och slår över till att förorena i gästböcker runtomkring som jyckar med plötslig diarré.
Och det är jag som ska med en enda bajspåse försöka plocka upp efter dem, medan de springer okopplade trots att det är efter 1:a mars.
Jag citerar Mats Håkansson Attaque: "Meeen vaaa lite glaada nu då!!!"
Dino: Jag kan bara instämma med Metal Guru. Kan vi inte få vara lite stolta och glada över både vårt lag och våra fans i en sådan här stund, istället för att tvingas sitta och rodna över att en del av oss ägnar sig att att skämma ut klubben och dess fans på andra forum? Jag tycker det är så tråkigt.
mattias - 74: ja dalachark är ju patetisk de vet vi redan han tittar inte på hockey utan på arenor "störst arena vinner sm-guld" nån får nog tala om för honom vad hockey går ut på
Metal Guru: Självklart håller jag med i sak. Jag menar bara att det är väldigt lätt att skena iväg med hjälp av segerns sötma och andra kanske starkare smakaromer. Inte så lätt för alla att bara säga ja vi vann och stå och jubla lite framför spegeln, som jag gjorde:-D
Anders i Budum: Det är ju de "grå" spelarna som gjorde detta möjligt. De har klivit fram och tagit hand om taktpinnen, Granis, Simme, Jardine, Toukko m.fl.
Larionov: ett par öl kan man väl bjuda dig på men inte pga hockeyn ni hade ju nåt å spela om så allt har gått på egna vinster men de va bra att ni vann =)
Tången: Bänka Brendl var jag inne på för 40 omgångar sedan för att de inte kunde hantera han i laget och nu har han ju varit osynlig på slutet. Och på det viset har hela övriga laget klivit fram på ett fantastiskt sätt och framförallt Mora killarna..Skogs, Piere, Marco, Martin, Simme, Nilsson, Ryan, Granström och slagskeppen Beaduoin och Bastiansen.
horcoff: Det där med Brendl är vi lite oense om du och jag. Ja han var skitkass i måndags och bänkades med all rätt. på Onsdagen hade han tydligen vaknat på rätt sida sängen (ovansidan) och jobbade och levererade ett flertal smörpass a la Ross. Spelsinne saknas inte! Jag tror inte vi hade varit i slutspel utan honom.
Tången: Det var dumt att nämna något i det här sammanhanget. För det första så är det inte för hans individuella prestationer utan hur övriga laget kan reagera på det mentala planet i en grupp. Brendel har ett jäkla skott och spelsinne, men det är det med att han ska ha pucken i ALLA lägen..Övriga spelare fick dåligt själförtroende...nej jag ska återkomma till det här, det blir för långt.
I slutspel har vi definitivt varit utan honom.(raset för Mora kom på grund utav att laget inte kunde hantera Brendl), det vet jag att jag blir halshuggen för. Jag gillar Brendel som alla andra.
Eftersom som de flesta vill se kortsiktigt; Hur f#n kunde vi då klara oss så bra i de sista matcherna fast Brendl var mer eller mindre osynlig. Svar; Moras kärntrupp.
Det enda viktiga är att då det verkligen gällt då är det de egna MORAKILLARNA som klivit fram och tagit över ANSVARET.
horcoff: Det där handlar mycket om coachernas fingertoppkänsla - hur man bäst får ihop det för dagen bästa laget. Och detta behöver inte betyda Brendl eller inte Brendl, utan snarare Brendl ibland. Den fingertoppkänslan tycker jag saknades ibland i höstas medan tränarna har gjort ett förträffligt jobb den senaste månaden. De har vågat göra laguttagningar som i förhand ibland verkat konstiga men som med facit i hand visat sig vara precis de rätta. Den senaste månaden har de till exempel fått kritik för att de ibland bänkat Blatak, som var vår bäste spelare före jul. Men se på resultatet de matcher han fick nöta filt! Och de spelare som ställts över har oftast gjort ett kanonjobb när de släppts in på isen igen. Inte minst visade sig beslutet att ställa över de tre tjeckerna mot Brynäs vara helt riktigt. Jag är övertygad om att både Brendl och laget mår bra av att han ställs utanför laget när han inte gör sitt jobb - på samma sätt som en Brendl i form och med rätt attityd är en tillgång för vilket lag som helst. En rätt nära parallell är väl fotbollslandslaget och Zlatan. Är det bra eller inte att han är med igen? Ja, om han platsar och det inte sker på bekostnad av lagmoralen. Rätt eller inte - vad gäller både Pavel och Zlatan - vet vi först i efterhand. Men hittills har våra tränare gjort ett riktigt bra jobb på den punkten!