GävleLasse: ja vi ska inte tjafsa om de, jag måste ha missat den matchen, men ja anser att när han kommer in å smäller på ett par tacklingar så höjjer sig hela laget ett knäpp, tycker han är viktig för Mora
såg jämförelsen med jämtin, men hans utvisningar påverkar inte mora nämnvärt. Tuokko måste lära sig att inte sätta upp armbågarna. sånt är inget som gynnar laget. men det är som jag säger vi har en bredare trupp i år så han får akta sig för jag anser att han e en utländsk medelmåtta. och jag har skrivit det förr också, ska vi ha medelmåttor så kan vi lika gärna hämta dom i allsvenskan.
SIVASN: Jag ser inte det tuffa i att dela ut tjuvsmällar efter avblåsning. Speciellt smällar bakifrån mot nacken när spelaren slappnat av..Sånt är bara fegt...
MIK 7-1: Nej, jag tror att Mora kommer att vara bland de åtta slutspelslagen även i år. Men de måste få ordning på defensiven för målskörden kommer med största sannolikhet inte att bli lika hög.
Brynäs tar sig till slutspel sen är det en bonus om man tar sig vidare till semi. Det är lite för många obesvarade frågor för att riktigt kunna sia om hur det blir. Men jag tror inte att vi missar slutspel.
GävleLasse: Ja måste va enögd i sånna fall trivs bra med Tuokko i laget tycker de fins mycke större grisar i elitserien i sånna fall största idioten är väll Jämtin Tuokko spelar ju bara lite tufft (anser jag)
Barbapappa: Ja Brynäs hade problem med BP mot slutet av säsongen. Boork hade snöat in på Bäckis för mycket och det gick som det gick.
Mora är i skriande behov av ett bra BP så länge man har spelare som Tuokko.
Den killen kan inte ha många spänn i studieskulder inte...feg är han desutom. Jag vet inte hur många smällar han har delat ut mot bakhuvud och nacke, speciellt efter avblåsning.
visst blir det spännande för på förhand så är det här den hittills starkaste laguppställning mora mönstrat från start. under säsongen kan det dock bli nån mer. alla icke eu platser är inte fyllda.
jag försöker inte skylla på två spelare. det är i regel minst tre spelare på plan. och den som bär ansvaret sitter då i utvisningsbåset anser jag. annars när det är fem så får dom faktiskt dela på ansvaret. men jag har skrivit det förr, och skriver det igen. brendel e en grym spelare när han har rätt omgivning. mora hade inte resurserna att backa upp det förra året.
kollade förresten boxplay från förra säsongen. brynäs trea i pp killing och mora fyra.
Barbapappa: Hur som helst så känns det lite konstigt att man försöker skylla alla minus på två spelare. Speciellt Brendl som hade -6. Då är det något mer som felat än två spelare. Men det ska bli intressant och se årets upplaga av Mora. Truppen känns mer spännande än förra säsongen. Att ni hyllar lagbygget och har stora förväntningar så här under försäsongen har ju hänt förr...Frågan är om ni inte borde ha lärt er läxan vid det här laget.
Lilla "fattiga" Mora IK kan aldrig vara med och slåss om de stora namnen på spelarmarknaden. Utan fortsätter att värva spelare "som blir över". Vad gör det? Johan Lindström fick inte nytt kontrakt med Linköping. När Mora kickade igång försäsongen genom att slå AIK med 6-3 blev Lindström tvåmålsskytt. Jag upprepar mig: Jag kommer aldrig mer underskatta Jan Simons lagbygge.
Upprörda röster i Stockholm. Hur kan 08:an Hagos välja Mora före Djurgården - och han gör det inte ens för pengar, suckar folk, eftersom DIF erbjöd samma lön. Pengar är inte allt gott folk. Hagos hade anbud från Mora, Djurgården, Luleå och Skellefteå. Varför han valde Mora? Enkelt. Moras blir det bästa laget av dessa fyra.
GävleLasse: kultanen spelade väldigt mycket. vet inte exakt hur mycket men skulle tippa på 22/23 minuter per match. dessutom så spelade han otroligt mycket i boxplay.
Slitwargen: Hur kan så många spelare få negativ plus/minus om Brendl spelat med Bastiansen och Beaudoin? Jag tivlar starkt på att resten av laget spelade med Kultanen.
Att skylla det negativa på två spelare är att köra strutstaktik, vi får se om det blir bättre den här säsongen.
GävleLasse: Vårat +/- kommer bli betydligt bättre denna säsongen när vi slipper Brendl och Kultanen... Brendl hade också fått betydligt sämre +/- om han inte spelat med Bastiansen och Beaudoin som är grymt bra defensiva forwards.
De är med i topp 3 bp-par i elitserien enligt mig tillsammans med: Dackell + Hansen och Jönsson + Nordström
Barbapappa: Men det är precis det jag har skrivit tidigare. brynäs styrka var inte topp skyttarna utan kolektivet. Det var fler spelare som bidrog till målskyttet. Därför är man mindre beroende av vissa spelare, i ala fall när det gäller målskyttet. Sen finns det ju givetvis andra rollspelare som man är beroende av, t ex i BP.
Ta dig en titt över plusminus på båda lagen så kommer du se en markant skillnad...
sett till toppskyttarna i respektive lag så hade mora fem spelare som gjort tio mål eller fler. brynäs hade fyra. bäckis lämnade er ni vann kampen om brendl istället. så nu har vi fyra kvar av dom och ni har fyra.
bogg 10 elomo10 brendl34 brendl försvann till er simons11 beaudoin14
spelare som jag tror kommer tillhöra den där 10 skaran i år är ovan nämnda plus:
hagos, lindström, huml, och dahlman.
brendl är inte bara en bonus, han kräver mer plats än så.
Appropå lexingar. detta är saxat från superstars.nu/forum.
Vad är det som håller på att hända? Sjuka rykten som florerar just nu, helt klart. Vi pratar inte om sk. "NHL stjärnor" som ofta skrivs upp till sådana i kvällstidningarna efter 3 matcher i världens bästa liga. Här pratar vi Joe Sakic, Rob Blake och Ed Belfour.
spelar i allsvenskan och får storhetsvansinne bara kvällspressen fiser:)
Mora71: Skillnaden är ju att vi behåller de spelare som är bra, ni tappar ju era. Inför förra säsongen så tappade ni t ex Kerman och inför den här E.Johanson och Brendl.
Ni har ett helt koppel av ettårskontrakt. Hur många tappar ni till nästa?
Så du är en av de som överskattar Bäckis...
Visst han är en grymt bra spelare för sin ålder.. Men sett över samtlga spelare så är han inte speciellt grym längre...
Mora71: Nej absolut inte endast Brendl. Ser du på vad Brynäs producerade förra säsongen så kan man lätt konstatera att vi har ganska bra spridning på målskyttet. Ni had ju i princip bara Brendl. Han är en bonus, inget mer.
Mora71: Det skulle förvåna mig mycket om det stämde.
Nej, jag tror att det var ett rekord som Larsson/Bissett/Molin satte där.
Men det är klart, med lika många omgångar förr så hade ju Lundströms och grabbarnas siffror varit mycket högre.
Ni har värvat bra, fast jag tror att Brynäs är storleken större i år. Det är inga poängmaskiner som ni har värvat direkt. Fast det hade ju inte Brynäsförra säsongen och det gick ju rätt bra för dem då.
PappaKeno: tror jag inte, det finns spelare som har känt sig väldigt säkra att få spela nu blir det lite annat kvaliten kommer att bli bra mycket bättre
PappaKeno: Flera kommer att få sitta som inte har räknat med det och än är det inte klart, kan komma en till forward om inte annat så kommer det att bli en bra mycket vassare 4- femma och det är bra
huml hagos Dahlman låter intressant. skulle dock kunna tänka mej lindström istället för dahlman i den kedjan. men det är nog hugget som stucket tror jag.
SIVASN: jo det sägs så men han måste bevisa mer anser jag innan han får en plats i truppen och jag är faktiskt en av dom som tror på Wessner men i dagsläget ser jag han som utanför laget tyvärr.
Mora71: håller med dig! ser också ut som en intressant kedja! 3:e Bergqvist,Boggen och Elomo 4:e Nilsson,Granström/Simons och Jansson reserver: Tuokko,Wessner och Granström/Simons men jag skulle kunna byta ut Jansson också hon jobbar bra men har en förmåga att jobba i fel lägen tycker jag lika med Toukko också.
Mora71: Brendl gjorde 16 av sina 34 mål i numerärt överläge, d.v.s PP. Han sköt mest i hela ES, 336 skott varav 125 utanför. Brendl fick mest istid av alla forwards i Mora, 980 min, förutom Basse som hade över 1000 min, men han var ju inne på varenda BP också.
Jag njöt som en mjölnarkatt varje gång Brendl gjorde mål förra säsongen, men med dom förutsättningar han fick så vore det väl f-n om han inte skulle peta in ett och annat mål också
Mora71: om vi säger så här Brendel kanske bara hade gjort hälften av sina mål utan Basse och Bodde vad jag tror iaf...jag ser dom som 2 av våra viktigaste spelare! varför inte sätta ihop Basse,Bodde och Lindström?