Metal Guru: det är helt riktigt........ta till ex. watts tackling på Pierre Johnsson ....varenda leksing klappade händerna och moringarna ropade utvisning/matchstraff.......sen va de en liknande tackling som kom strax innan fajten....då vare tvärtom.....
Db_04: En fullständigt normal åsikt efter en slumpmässigt utvald match på en valfri supporter är att "motståndarlaget höll på med mer skit än mitt lag".
Så bli inte förvånad om nån Morait kommer med en liknande - men spegelvänd - åsikt, och ni sedan inte kan komma överens om vem som har rätt.
Såg canal + programutbud över hockey sändningarna i höst. Hur kan det komma sig att tex Leksand och Timrå visas 6-7 gånger innan November månad och Mora och SSk för att ta ett exempel bara får 2 matcher i rutan? Diskriminering?
Wengi: Jag håller inte med i ditt resonemang. Kolla bara på Magnus Hedlund. När han var kontrakterad av Mora var han bäste back, gång på gång trots storleken och åldern.
I helvete heller det var dommaren som släppte allt som leksand gjorde och började plocka moringar för efterslängarna. Jag vet inte hur många butendings som leksand kom undan med med det var ett antal. Konstigt att mora spelarna blev griniga och gav igen.
Men det är leksand i ett nötskal, Butendings, Armbågstacklingar, rapp i knävecken med klubban. Och sen ha mage att stå i media å gnälla på att man tyckte att mora spelade för brutalt. Get a life...
Stigsson: ja, men de syns.. kolla skogs.. han har framtiden för sig.. och han tar för sig.. han vågar.. de gör inte pierre.. inte simme och inte wesslan..
Om jag får tillägga på mitt eget inlägg så tycker jag att tribuntsovs gav ett mkt. stabilt intryck, likaså kultanen å de e viktigt eftersom dom plockats hit för att stärka och ge tyngd åt backlinjen.
För övrigt så är detta den mest meriterade backlinjen i miks historia vad jag vet.
Step: Skulle vilja ändra "Övriga finnar" till "De flesta finnarna". Tycker inte att Kerman har kommit igång riktigt än. Men å andra sidan har väl han haft lite problem på försäsongen med stukade fötter m.m.
F-n vad fel det blev. Bäst att kolla innan man skickar i alla fall när man flyttar om och har sig.
Smrek var en klippa på backen, även Nolander visade upp ett klokt spel. Bogg och Johansson kommer ett bli en plåga för många försvar i vinter. Jens Jacobs inponerade med fin skridskoåkning och tekniskt spel. Marco Tuokko ser ut att vara riktigt bra och en ilsken lirare. Sådana är bra att ha när det hettar till. Övriga finnar såg också ut att hålla god klass. Överlag kan man säga att hela laget såg starkt och vältränat ut.
Smrek var en klippa på backen, även Nolander visade upp ett klokt spel. Bogg och Johansson kommer ett bli en plåga för många försvar i vinter. Jens Jacobs inponerade med fin skridMarco Tuokko ser ut att vara riktigt bra och en ilsken lirare. Sådana är bra att ha när det hettar till. Övriga finnar såg också ut att hålla god klass.skoåkning och tekniskt spel. Överlag kan man säga att hela laget såg starkt och vältränat ut.
Wengi: Hur kan du säga så utan att han får en chans att växa till sig ordentligt. Likväl som du har rätt så kan han om 2 år vara en riktig backklippa, det kan ingen av oss veta i förväg. Killen är ju bara 21 år och kan säkert utvecklas kraftigt i 3-4 år till.
Synd att Pierre Johnsson inte fick vara hel, han började rätt okej, kan han höja sig ett snäpp från förra året så kan det bli riktigt roligt att följa hans utveckling i vinter
mr big: Smrek imponerade också på mig unde cupen. Lugn trygg och säker bakåt och sen blixtrade han till effektivt när tillfälle gavs framåt. Kan bli mycket spännande. I övrigt tyckte jag att firma Bogg/Johansson var våra bästa killar på forwardssidan.
tänk att vissa moringar inte kan tåla att man skojar lite, ni borde fan lära er vad som är skoj och inte. Hade samma sak hänt i Leksand och det hade varit en moring som vunnit på ordjakten så hade ni startat en tråd i leksands Gb så spara skitsnacket. end Of Story