Ola: Riktigt bra om det här stämmer. Själva "tjuvknepet" det pratas om i artikeln från SvenskaFans klargörs i artikeln från Södermanlands Nyheter. Saxar:
"Det finns också en bestämmelse som anger att en hockeysäsong gäller från den 1 maj till den 30 april. Men NH-ordföranden Göran Forssbergs uppfattning var att Mora numera är ett allsvenskt lag och att klausulen inte går att använda. "
Jag är ingen jurist, men det verkar som att Jakobs och föreningen hinner använda sig av klausulen. Sweet!
Riktigt bra om det här stämmer. Själva "tjuvknepet" det pratas om i artikeln från SvenskaFans klargörs i artikeln från Södermanlands Nyheter. Saxar:
"Det finns också en bestämmelse som anger att en hockeysäsong gäller från den 1 maj till den 30 april.
Men NH-ordföranden Göran Forssbergs uppfattning var att Mora numera är ett allsvenskt lag och att klausulen inte går att använda. "
Jag är ingen jurist, men det verkar som att Jakobs och föreningen hinner använda sig av klausulen. Sweet!