NHL

Nationellt · 15666 inlägg · 804 ämnen

« · 698377 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: José Theodore
Dragan 2k: Tanken från Avshåll kanske också var att Theodore möjligen kunde tänkas få samma utveckling som en viss Patrick Roy, som märkligt nog också kom från Habs till Avs.

Sv: José Theodore
Paddan: Tror som du att man från Montrealhåll är riktigt nöjda över att man inte längre har Theodore inom organisationen.

Sv: José Theodore
Dragan 2k: Det måste ju kännas trevligt att göra sig av med Aebischer och få en skadad... och senare avstängd... Montrealmålvakt som tjurat och varit allmänt ur fas i retur. Känns som att de jublar ordentligt hos Habs.

Sv: José Theodore
Theodore: Internationellt avstängd. Nej. Ja. Colorado. Colorado vill ha en bra målvakt.

José Theodore
Hörde nyss att han blivit avstäng i 2år. Gäller det NHL också? Och att han bytt klubb också. Någon som vet vart han flyttar och när och varför detta skedde?

Sv: NHL INATT!!
Game misconduct för Alex Kovalev efter en armbåge och slagsmål mot Darcy Tucker. Även Tucker blev utvisad, men min poäng är att det nästan är skönt (även om det känns dumt att säga så) att någon verkligen visar den där idioten att man inte tolererar vad som helst! Då får ju Tucker även smaka lite av sin egen medicin, vilket jag tror fler än jag tycker att han var "värd".....

Vi får väl se nu då om det hela renderar i matchstraff för någon eller båda spelarna. Jag blir besviken om det endast blir Kovalev iaf....

Sv: Anaheim

Danne_l: stjärna eller inte men Teemu tycks vara omslagsnamnet för slutspelet. Igår natt 2 mål och 2 ass. Rätt härligt. (och utan Karaya)

www.mightyducks.com/splash.php


Sv: Anaheim
WarhawK:

Ducks ångar på, nu har dom skaffat sig bra slagläge inför slutspeurten. Fem pinnar ner till strecket:)

Sv: Färska highlights med Malkin
Salle: Aha det var såpass! Jag kan inte se filmen här på jobbet!

Han är verkligen mycket mer tongivande i ryska ligan än vad Ovechkin var.

Sv: Färska highlights med Malkin
Deas: Dragningarna innan första målet är mycket granna. Sen är väl 4 mål i samma match inte så pjåkigt heller.

Färska highlights med Malkin
Från hans senaste match i det ryska slutspelet.

Har inte sett det än själv men det lär väl vara något bra eftersom någon orkat uploada det. Se länk!

rapidshare.de/files/16258329/2006.03.23_MGN_LADA_malkin_2_2.avi.html

Sv: Trades
Paddan: Kunde han inte köpt Pens istället?

Sv: Kontrakterade spelare

Så har Bruins förlängt kontraktet med Pebben med ytterligare tre säsonger. Tänk att det är så populärt med Frölundaspelare i Boston, hade ju förstått det om det hade varit Västeråsspelare men Frölunda


Sv: Trades

Tro om man kan räkna det här som en trade? Återstår väl att se hur hudflängd jag blir av Poffa... ;)

"Dave Checketts, the Utah-born sports entrepreneur who owns Major League Soccer's Real Salt Lake team, has completed a deal to purchase the St. Louis Blues, The Salt Lake Tribune has learned. 
Checketts, whose investment group is paying $150 million for the legendary National Hockey League franchise, will announce the purchase on Friday in St. Louis, sources told The Tribune."


Sv: Några Flames fans därute?
Rayman:Inge flames inte, men däremot ett Oilers fan.
Jag håller mest till på Edmontons Message Board på hemsidan

Några Flames fans därute?
Är ett stenhårt Flames fan, så jag är bara nyfiken om det finns fler och vad ni tror om chanserna i år.

Om ni inte redan har hittat dit, så diskuteras Flames (o rivalerna Edmonton och Vancouver) flitigt på calgarypuck.com. Helt otroligt vad stor hockeyn är Kanada. Värt ett besök!

Sv: Anaheim
Danne_l: Vet inte varför men jag har alltid gillat när lag som gör sig av med "stärnorna" helt plötsligt börja fungera och skräller lite.
Själv håller jag stenhårt på Flames och fick uppleva ett underbart slutspel senast.
Även om det är kul när de kanadensiska lagen går till slutspel, så gör det absolut inget om Mighty Ducks snor åt sig en slutspelsplats av Edmonton eller Vancouver.. Calgary's forum kommer bli otroligt kul att läsa då.. :) (förutsatt att Flames går till playoff såklart..)

Sv: Tränarsprkningar
LA Kings kickar tränaren Andy Murray , John Torchetti ersätter

Sv: Anaheim
Danne_l:
Jo kvacksalvarna har ju 2 skapliga rookies i Corey Perry och Ryan Getzlaf + några mer yngre förmågor i Joffrey Lupol & Maxim Kondratiev

Sen har dom ju The fridge oxå

Anaheim
Skapar här en egen liten tråd. Tror knappast någon annan än jag kommer skriva där nämligen:)

Anaheim är på god väg att ta sig mot slutspel efter en mycket stark period nu de senaste veckorna. Noterbart är att det är efter man släppt iväg stjärnor som Federov, Ozolinsh och Sykora som spelet har börjat fungera.
Dessutom kan det bli ett lag att räkna med i framtiden då de har flera unga spelare som tycks börja få sina genombrott, dessutom har de bytt till sig ett flertal draftval i utbyten mot tidigare nämnda "stjärnor".

Med Anaheim mot slutspel!

Sv: Rangerstråden

Hepp. Idag kunde inte ens min närvaro stoppa Rangers. 5-2 och det var en ganska bekväm resa. Våldsamma hyllningar av Leetch före nedsläpp och sista minuterna.

Mål av Nyllet, tre poäng av Roszival, 101:a poängen till Jagr och ännu en vältajmad Kasparaitisstjärt i egen zon. Dominic Moore, en av mina favoriter, målade äntligen igen. Henke stabil som vanligt. Hade ett skott i stolpen som han var borta på, annars var det inte mycket att göra på målen.

Viktig match mot skäggisen och hans kompisar på onsdag...


Sv: Rangerstråden
Jag har sagt det förr men vill återigen poängtera att jag tycker Jagr är NHL's bäste forward igen.

Fan vad roligt det är att kolla på Rangers nu! Powerplayet är ännu bättre nu med Ozolinsh på backen. Många expingviner samt Nylander och Lundqvist. Jag håller helt klart på Rangers i slutspelet!

Sv: Avstängningar
WarhawK: Han skulle haft en bonus på 50 000 dollars med tanke på vilken underhållningshöjare det var på den annars så usla och tråkiga matchen.

Sv: Avstängningar
Bissett19: aaa faktiskt inte alltid man ser något sånt.

Sv: Avstängningar
wap.hockeysnack.com
Fredberg:Men erkänn att det såg lite kul ut!

Sv: Avstängningar
WarhawK: ja eftersom det hade vareit skillnad om det hade varit på isen men försöka klättra över det är ju ganska pinsamt

Sv: Avstängningar
henkaaa:
Parker fick enbart 2 matcher efter försökt klättrat in i nashvilles bås och skulle slåss från spelargången

Pinsamt att han enbart fick 2 matcher , han skulle haft minst 5 för sitt hjärnsläpp enligt mig iaf

Sv: Rangerstråden
El Maco: Ja kommentatorerna på NHL.com Radion sa att det var något i stil med Ovechkins borta mot Phoenix men ändå inte. (Jagrs mål alltså). Vad jag hörde så var även Prucha riktigt bra. Henke svarade för några bra räddningar i första och andra perioden. Tråkigt att dom inte kan knyta ihop säcken när dom spelade 5:3. Om Henke ska vinna Vezina, eller någon annan trofé för den delen föreslår jag att du stannar hemma resten av säsongen ;-)

Sv: Rangerstråden

FreddanVF: Prucha tillbaka - och bra. Men tuuuung förlust. Första perioden jämn, andra lekte Rangers med Trashers. 2-0 skulle varit 4-0. Tredje ställde de bara ut skridskorna och släppte upp Atlanta toll 2-2. Kvitteringen i 3-5 när Kasparaitis på klantigaste möjliga sätt lyft pucken över sarg efter fem sekunder i spel 4-5.

Matchens insats kom dock från Kasparaits fantastiskt läckra och vältajmade stjärttackling i egen tekningscirkel. Näst snyggast, Jagrs mål (äntligen ett mål igen), backhand ur ingen vinkel med ryggen mot målet, upp i krysset.

Med tanke på Rangers vinstprocent för jag enorm otur med mig. Tur att jag bara har biljetter till tre matcher till...


Sv: Rangerstråden
Jag blir så suuuur! Börja göra mål för f-n Rangers. Tredje matchen nu och så här långt 2 mål på snart 3 matcher. Det är på tok för lite.

Prucha You're missing!

Sv: Rangerstråden
WarhawK:

Betänk också att Boom-Boom spelade sina sista säsonger i Rangers, så blir det mer logiskt till varför man skulle pensionera hans nummer just idag. Dock måste man ju säga att ironin verkligen grinar en i ansiktet när Geoffrion avlider samma dag som ceremonin ska ske....... medlidande till hans familj!!

Sv: Avstängningar
WarhawK:

Inte mer än rätt att Boynton stängs av. Ska man tro det som skrevs om situationerna somledde fram till detta så borde han stängts av för det enbart!

Sv: Rangerstråden
FreddanVF:
Den matchen har ju precis startat efter en tröj pensionering av den idag avlidne Bernard (Boom Boom) Geoffrion

Sv: Rangerstråden
Bissett19: Hade varit roligare med Canadiens-Rangers.

Sv: Rangerstråden
wap.hockeysnack.com
Toronto-Tampa just nu på Canal + Sport!

Sv: Rangerstråden
El Maco: Jag gillade Nieminens spelstil. Bra kämpa insats och lite mål.. Men Hollweg tar väl hans plats nu? Det är en fullgod ersättare isf.

Sv: Rangerstråden

Nu är det dags att plocka fram Rangerstråden igen. Viktiga matcher i helgen mot Habs och Trashers. Två lag som slåss för att säkra en slutspelsmatch. Rangers måste börja plocka poäng igen för att hålla Flyers och Devils bakom sig och få en bättre seedning.

Nieminen kommer jag inte att sakna direkt. Hans främsta insats för laget var en kul reklamfilm för Rangers inför säsongstarten där de buggade honom medan han svor på finska i olika matchsituationer.

Sverigefeber: Nu senast på matchen mot Carolina köpte jag en ganska ful, men ändå, Rangerst-shirt i blått och gult, stor svensk flagga och en tribute till Lundqvist och guldmedaljen med liiiitet rangersmärke på.


Sv: Skador
WarhawK: Hehe.. Vet Ranger om Dig???....ta betalt för bövulen...;-)

Sv: Skador
Friman SR:
hehe nää jag är och förblir trogen Ranger

Sv: Skador
WarhawK: Du själv har oerhörd hjärnkoll... Har Du blivit tradad någon gång???

Sv: Skador
Bostons Jiri Slegr ska genomgå operation och missar resten av säsongen

Sv: Avstängningar
Bostons Nick Boynton har blivit avstängd 1 Match efter gjort olämpliga gester mot Montreals Mike Riberio under senaste matchen som boston torskade med 3-0

Sv: Trades
WarhawK: Nordgren till Pittsburg

Sv: Lidas, Större än salming
Metal Guru: hehe skrev lite fel

Sv: Trades
Imponerande deals av Vancouver. Weinrich, Carney och Noronen var precis vad dom behövde. Tuffhet framför mål och en bra backup till Auld. Hyfsad D dom kommer att ha när alla är friska.

Jovo - Allen
Öhlund - Salo
Carney - Weinrich
Baumer - Brown

Sv: Lidas, Större än salming
Metal Guru:

hehe :)

Sv: Lidas, Större än salming

Fredberg:

"117 säsonger"
Inte illa. Salming ser rätt sliten ut, så det kan stämma.


Sv: Lidas, Större än salming
mattias - 74: riktigt bra gjort Börje hade ju spelat 117 säsonger om jag minns rätt och nicklas är på sin 15 och har ju nu skrivit på för 2 år till så han kan ju får ett stort rekord bland svenskarna

Lidas, Större än salming
Grattis Niklas

1 mål och 3 assist i natt gör att han är bäst bland nhl svenskarna genom tiderna

Sv: Trades
Här är ett par till som trillade in efter jag gick off igår, för den som bryr sig.

Jason Wiemer från Calgary till New Jersey "for the later of New Jersey's 4th-round pick or Vancouver's 4th-round pick (previously acquired) in 2006."

Petr Taticek går från Florida till Pittsburgh mot Ric Jackman.

Tim Jackman går från Phoenix till Los Angeles mot Yannick Lehoux

« · 698377 · »