Christian Bäckman till Rangers , i utbyte får Blues ett 4:e val
Hal Gill till Pittsburgh mot ett 2:a och 5:e val i draften som går till Toronto
Marian Hossa och Pascal Dupres till Pittsburgh oxå för Angelo Esposito , Eric Christiansen , Colby Armstrong och ett 1:a val oxå , skaplig ersättning för en ev rental för Atlanta
Paddan: Kanske bäst att du lämnar en länk också annars blir Poffa sur ;) De skämtade på TSNs tradetalk att Salei och Skrastins är så långsamma på isen att de inte hade hunnit kliva av sina respektive träningar innan klubbledningarna annonserade traden.
Deas: Någon som har koll på vars man kan finna lönerna för alla lag i NHL? Var nyss inne på en och fimlade runt lite, men minnet är kort och när man dessutom inte sitter på samma dator så har jag inte tillgång till den historiken heller.
Deas: Sedan har väl Avs inte heller något särskilt lyckat målvaktspar där Theodore mest kostar en jävla massa pengar och Budaj åker omkring och heydiddleyho:ar.
Fast det hela är ju egentligen bara en smart uttänkt plan för att locka över Wolski, Stastny och Sakic till MoDo säsongen 08-09
Där ser man. Roligt! Hoppas han får vara fräsh nu.
Sakic, Foppa, Stastny, Hejduk, Smyth, Svatos, Wolskij, Brunette, Hlinka ger en helt ok offensiv bredd =) Frågan är hur bra de har med gnuggare och stabila backar dock. Känns väl kanske inte som ett slutspelslag. Om det nu tar sig till slutspel.
jonmannen: Jag håller med Sundin i att rental-systemet suger. Det är tråkigt att killar hoppar in lag 20 matcher innan slutspel. Dock är det nu de omständigheterna som råder, och jag tycker han är självisk.
Om han 'offrar sig' och bor på hotell i tre månader medan han spelar slutspel så kan hans kära Leafs få ett förstaval plus något prospect, medan han helt enkelt skriver på för dem i Juli igen.
Jag förstår faktiskt inte. Iom. att han gjorde fyra säsonger i Quebec kan han ändå räknas till skaran klassiska spelare som alltid spelade för samma lag.
Sudden har då bestämt sig. Ingen är väl egentligen förvånad över att han stannar i Toronto. Vill inte kasta någon skugga över hans beslut men det är synd om Toronto som förmodligen hade kunnat få riktigt framtidsmaterial i en trade och sedan få tillbaka Sudden till nästa säsong, win-win.
NHL-debut för Ersberg ikväll och en lyckad sådan. Han fick hoppa in vid ställningen 1-5 mot Chicago. LA lyckades mirakulöst nog hämta upp till 5-5 i sista perioden, efter bl a ett par mål i slutminuterna. I sudden lyckades dock Sharp överlista Ersberg. 1 insläppt på 19 skott får dock ses som klart godkänt. Kul för Erik!
Helgen råkade precis ut för sin 2:a incident med skridskor som träffar ansiktet och skadar någon i nattens match mellan florida och buffalo träffades Zednick i hals/ nack trakten av jokinens skidsko och vart därefter körd i ilfart till sjukhuset förnärvarande verkar tillståndet stabilt som tur är , bara hoppas på det bästa
helgens 1:a incident hände i lördagens rangers match när en linjeman fick downies skridsko i ansiktet i samband med en tackling intill sargen vilket resulterade i bruten näsa och 60 stygn
Deas: Förstår inte riktigt hur du menar nu men skriver han ett kontrakt på 2 år värt 2 mille / år så kommer ju hans caphit för i år bli lägre än 2 mille eftersom kontraktet är prorated och räknas på hur många dagar han tillhör organisationen och skulle väll hamna nånstans mellan 700k-1mille för denna säsongen skulle jag tro medans bli en caphit på 2 mille för nästa säsong
caphitten / år är ju som du säger ett medelvärde genom hela kontraktet
WarhawK: Ja medelvärdet på hans kontrakt drar isåfall upp rejält. T,ex 2 miljoner för denna säsongen hade nu på slutet av året bara räknats som en 700k mot taket kanske, även om han får allt på en gång?
2+2 miljoner höjjer dock medelvärdet? Eller nej, kan det vara så?
Deas: För att en spelare inte ska räknas mot cappen måste spelaren vara på longtime injury flyers har 2 spelare på denna lista nämligen Rathje och Primeau .. men läste på nå ställe att foppa ville ha ett 2 års kontrakt och då blir det ju mer komplicerat för då måste ju lagen ha tagging space för kommande säsongen oxå , som det är i detta läge har inte flyers detta heller om foppa skulle skriva på för längre än denna säsong ut och läste att ev skulle bli tvungen skicka iväg jeff carter + dumpa lön som uppknuten för kommande säsongen oxå för ska kunna skriva kontrakt med foppa
detta med tagging space var ju orsaken ankorna var tvungna byta bort macdonald till blues mot weight som enbart har kontrakt för denna säsongen
Deas: Du tror inte att Foppa känner för att använda lägenheten i Denver igen, då? Avs har väl inte alltför mycket utrymme kvar till lönetaket, men de bör väl ligga lite bättre till än Flyers i varje fall.
Enligt TSN har han hittills tackat nej till Dallas, Nashville, Wings, Canadians, Flames, Pens och Sharks.
Jag såg häromdan, tvärtom mot vad jag trodde, att Flyers bara låg på 48 miljoner i cap hit. Isåfall känns de troliga. Då jag kollar nu är de bara 200 000 under taket dock (enligt www.nhlnumbers.com). Någon mer insatt i hur det ser ut med hans chanser att gå till Flyers? Surras det om att de ska dumpa någon?
Lupul står på IR just nu så det var kanske därför jag någonstans såg att de låg på 48 miljoner?
Tänk om det skulle bli Rangers. Haha. Foppa och Jagr skulle kunna ha puckinnehav i anfallszon under tvåminutersbyten :P Som Sedins fast i en mycket starkare variant där båda är enormt svåra att ta pucken av.
Deas: Precis som du säger skrev Selänne på enbart säsongen ut och bonusar räknas mot lönetaket , men överstigar man lönetaket pga bonusar har man möjlighet betala delar av det mot taket säsongen som följer
så det är som vanligt på svenska fån , dom har ingen koll på vad som gäller
Svenska fans skriver i dagarna bl,a detta om Forsberg:
"Flyers ligger för närvarande drygt 2 miljoner dollar under lönetaket och Foppa sägs vara intresserad av ett tvåårskontrakt värt 3 miljoner dollar per säsong. För Flyers del skulle det inte innebära några större problem om man erbjuder Foppa ett kontrakt liknande det som Teemu Selänne fick av Anaheim Ducks. Selänne skrev under ett tvåårskontrakt värt 1,5 miljoner dollar per säsong, men som också innehöll flera bonusklausuler som utan några större problem kan uppnås – och en spelares bonus räknas inte mot lönetaket."
Är det jag eller dem som är ute och cyklar? Spelares bonusar räknas visst till lönetaket. Inte tvärtom? Selänne skrev inte på för två år, utan endast för resten av denna säsong?
65selander: Måste säga att reprisen imorse var mycket lättare att hänga med i än sändningen i natt, då det kändes som att C+ Sports fina gröna skyltar låg ute i sändning under en längre tid än vad man faktiskt fick se något från SuperSkills.
Salle: Man skulle ha fått låna Frantes lillebror för att träna prickskytte med våra backar. 8 måltavlor på 9 skott var imponerande, och om jag minns rätt bara den fjärde spelaren någonsin som skjutit 4 av 4
Ballaste under Youngstars var ju Manny Legacy som var upp-mickad och pratade med kommentatorerna under den 6min-period han stod i mål. Det skulle man ha fler gånger. Fast det skulle nog behövas en "beeeep"-knapp emellanåt.
Hal Gill till Pittsburgh mot ett 2:a och 5:e val i draften som går till Toronto
Marian Hossa och Pascal Dupres till Pittsburgh oxå för Angelo Esposito , Eric Christiansen , Colby Armstrong och ett 1:a val oxå , skaplig ersättning för en ev rental för Atlanta