SuneMangs: Han har ju haft en ”del” problem tidigare. Tycker det är väldigt märkligt att inte Avs väljer att drogtesta honom regelbundet. Nu blir det lite, skyll er själva
{10595}: Jag tar det inte personligt. Jag gillar att ha högt i tak och diskutera hockey, men man behöver ju inte lägga ord i andras munnar för det. Det blir ju liksom lite löjligt när du talar om för mig vad jag vet och inte vet, av den enkla anledningen att du inte känner mig och har exakt noll koll på vilken NHL-match jag eventuellt har sett, vilka artiklar jag läser och vilka höjdpunkter jag ser.
Just i det här fallet hade det ju räckt att du sagt att du hade föredragit Skinner över Silovs just för att han har mer erfarenhet och bättre stats.
Låt oss begrava detta nu. Du föredrar Skinner jag föredrar Silovs, agree to disagree. Men tänk framöver på att vi är få människor i den här boken, just därför kan det väl vara en god tanke att vi generellt håller en god ton mot varandra?
{10595}: "Du får tycka vad fan du vill och jag får också tycka vad jag vill, och jag tycker att dina subjektiva åsikter är korkade. Ska du gråta över att jag tycker det eller?"
Jag har inte påstått att du inte får tycka vad du vill, ordet är fritt. Jag har däremot problem med att du idiotförklarar min åsikt (som inte är radikalt avvikande från övriga användares för övrigt, så det är ingen galen åsikt heller), den ska du ge fan i. Däremot kan vi diskutera saken. Sen har jag även problem med att du talar om för andra vad dessa vet och inte, för det har du inte en jävla aning om.
Det handlar knappast om att gråta över något, mer om din taskiga attityd. Jag har sett tillräckligt många med liknande attityd på den här sidan och det är inte hållbart i längden, varken för användaren eller övriga skribenter. Bättre ton uppmanas hädanefter, även om man inte håller med skribenten i det som sägs.
SuneMangs: Du får tycka vad fan du vill och jag får också tycka vad jag vill, och jag tycker att dina subjektiva åsikter är korkade. Ska du gråta över att jag tycker det eller?
Jag beter mig som en vuxen människa, men du verkar gråta eftersom du hotar med botbänken.
Att Silovs skulle vara bättre än Skinner bara för att han presterat bättre i några få NHL matcher är en idiotisk, korkad åsikt. Så antingen hade du inte koll på att han stod i mål eller så är din åsikt korkad, helt enkelt.
{10595}: Vem fan är du? Först ska du bestämma vad jag får tycka och inte och sen hävdar du att du vet vad jag vet och inte? Är du på riktigt? Bete dig som en vuxen människa eller så kan du ta en funderare på hur man beter sig som en, fast på botbänken.
SuneMangs: jo men du är ju lite Göran Kropp när det kommer till puckdoku, att spela som oss vanliga dödliga går ju inte, nej du ska cykla till Mount Everest, klättra upp och ned med cykel sen hoppa på den och trampa hem igen. 😆
{10595}: Jag har inte påstått att han har bättre statistik än Skinner, jag skrev att han är bättre (min subjektiva åsikt) och att jag hade valt honom för att han utstrålar mer trygghet i det jag har sett av honom (igen, min subjektiva åsikt).
"Jag kollar inte heller på matcherna, men jag ser höjdpunkterna i efterhand. Vilket du inte verkar göra" Hoppa ner från din höga häst och sluta anta saker. Jag ser alla highlights, du kan vara lugn.
mattias - 74: Hoppas du har rätt. 2-4 målet nån minut före andra periodpaus avgjorde. Oroande bara att Vancouver spelar så bra utan att ha fått igång Pettersson, kommer han igång blir det tufft.
Oilers största problem har varit målvaktssidan under många år, det tror jag vi skriver under på
Jag tror faktiskt de löser detta ändå och tar Canucks i 7 matcher men sedan blir det nog ett svep som för 2 år sedan, skall Oilers gå förbi Conference Finalen krävs tur, tur och massa jävla tur.
Jag tror på Florida - Dallas i Final nu, får man ändra sig nu när Carolina är " rökta "? ;)
SuneMangs: Det förvånar knappast att det finns k o p i ö s t mycket kommentarer hit och dit rörande Toronto Maple Leafs exit IGEN i ett slutspel. Här har vi ett exempel. Meredith Shaw och Sid Seixeiro sitter på "Breakfast Television" dagen efter match 7 där båda två är ohyggligt bekanta med den känslan att vakna upp när Leafs blivit utslagna. Seixeiro sätter foten på det väldigt bra. Enligt honom kan man släppa hela laget. Alla spelare, utom två - Matthews och Nylander. Nej, Tavares blir också kvar (enligt honom), men skälet till detta är ju det fantasifoster till kontrakt som han sitter på. Det blir alltså alldeles för dyrt att köpa ut honom. Spel som tredjecenter
Inslaget som rör Toronto dröjer en stund, men lyssna gärna redan från min. 1.50 där han jämför Leafs med Raptors (i NBA). Raptors spelar sina matcher i samma arena som Leafs och fram till att man lyckades vinna klubbens första mästerskap säs. 2018/2019. "They were not a bad team the Raptors. But if you want to be great you had to take a risk". Vad han syftar på är egentlige ointressant i sammanhanget. Man trejdade bort en spelare som gärna ville jämföra sig själv med LeBron James. Vilken nog dom flesta vet är på en sjukt högnivå än vad nog dom flesta bara kan drömma om. Men här sätter då Raptors ledning ner foten och trejdar honom. Vad händer? Klubben vinner NBA för första gången. Lyssna gärna vidare, för det blir ganska intressant för den som vet lite mer om "core four" och allt som rör kontraktssituationen i Toronto.
{10595}: Förväntningar är inte allt, Modo förväntades behöva kvala, men vi modoiter lyssnade inte på medias ”experter”. Ett par mål från slutspel blev det.
Samma med Canucks. Media och alla andra tänkte att Oilers skulle sänka Nucks 4-0. Men man ska inte underskatta en underdog.
SuneMangs: Har du dragit den slutsatsen på de typ 10 matcherna han spelat i NHL? Inte ens chans i världen att Silovs är bättre än Skinner och alla underliggande siffror säger också emot det.
Oilers har stor press på sig och har sitt bästa lag på lång lång tid. Jag tror att om du hade följt NHL lite mer så hade du haft en bättre uppfattning om vad förväntningarna ligger på för respektive lagen. Jag kan säga dig att förväntningarna inte är att Canucks slår Oilers och tar sig till conference finals.
Jag kollar inte heller på matcherna, men jag ser höjdpunkterna i efterhand. Vilket du inte verkar göra.
{10595}: Jag har koll på att Silovs stått för Nucks, tack så mycket. Det förändrar inget i mitt tidigare uttalande, jag tycker fortfarande att han är bättre än Skinner. Hade valt Silovs alla dagar i veckan om det stod mellan honom och Skinner.
Om Oilers ska ha sån press på sig bör man ha trejdat till sig en målvakt man kan lita på för att nå sina mål. Åker Oilers ur får man lite skylla sig själv eftersom man grävt sin egen grav genom att vara så framtunga (lite samma sits som Toronto). Bra att Ekholm kommit in dock, det gör defensiven lite pålitligare.
Sen att jag inte tittar på matcherna beror på att jag har två småbarn som ska upp tidigt till förskola och skola, sen ska jag iväg för studier på högskola. Jag läser och ser det jag kommer över, när jag har tid.
{10595}: Håller inte med om vissa grejer. Oilers har större press på sig, absolut. Canucks har inte så mycket slutspels meriter i laget, så är det.
Oilers problem är fram för allt att dom bara har en producerande kedja. Silovs är förvisso från AHL men presterat oerhört bra! Canucks har en stark struktur i försvaret, bara McDavid och Drais som kommer förbi den. Sen blir Canucks ibland HELT utspelade av McDavid-kedjan. Men man håller tätt i boxen och krånglar inte till det.
Canucks har även många spelare som delar på målen. Om nån har en dålig match, har nån annan en bra match. Jämn producering inom laget. Mot Oilers spelar dom inget så jätteroligt men rätt effektivt.
Sen kan det verkligen vara så att Oilers vänder den här serien. Inget är klart. Canucks slarvar bort puckar och kör icing ibland för att hitta spel. Kan komma att kosta mot Oilers förstakedja. Det såg vi i match 2.
Men Canucks är inte ett lag som Oilers ska köra över. Om dom har problem mot Canucks får dom anpassa spelet. Precis som man bör göra i en slutspels serie.
SuneMangs: Oilers är här för att ta sig långt och det gör man inte genom att ha problem med Canucks. I Oilerslägret är att komma till Conference finals ett minimum. Canucks första gången i playoffs har inte lika höga förväntningar och väldigt få skulle gråta om man blev utslagna redan nu.
Om Oilers vill vinna cupen hade man behövt ta Canucks övertygande. För Canucks är det här redan en överprestation.
Det märks att du inte tittar på matcherna för en AHL-målvakt har stått nästan hela vägen för Canucks.
{10595}: Fattar inte varför du tycker att Oilers borde vinna övertygande mot Canucks. Vancouver vann ändå Pacific 5 poäng före just Edmonton och är inget brödgäng längre. Vancouver skall tas på största allvar och oavsett om McDavid och Draisaitl står på andra sidan skulle jag säga att Canucks har ett bättre lagbygge än Oilers (framför allt bättre och jämnare målvakter). Tror Canucks tar det i 6 matcher.
Brutal Crosschecking på McDavid i slutet av matchen, känns som om Canucks spelar fulare och fulare i den här matchserien, får se om det blir någon avstängning för den där, borde det bli!
mattias - 74: strax efter Rangers reducering gör Carolina 3-1. Målrik första period och helt jämt i puck innehavet. Men Rangers missade chansen at komma närmare i matchens första p play. Paus nu.
Byss: Mål för Edmonton Oilers! Vancouver Canucks 3 - 4 Edmonton Oilers. Så rättvist! Bouchard gör målet och givetvis assist av Leon Draisaitl och Connor McDavid.
Jugge: Svårt att se att Boston ska kunna vända på det här nu även om det bara är 2-1 i matcher till Florida. Men Boston mäktar alltså med 16 skott på hemmaplan och blir förnedrade med 6-2, klasskillnad.
SuneMangs: Strax match 3 i Boston-Florida-serien. Spännande att se om matchen tar vid lite i efterspelet efer match 2. Fysiskt blir det förstås där Panthers kommer lägga in högsta växeln från start. Man lär ha bra självförtroende efter 6-1 senast.
Rip Kirby: Woll klarar definitivt en roll som backup, men det behövs något bättre som kan ta 50-55 starter. Ullmark kommer garanterat vara på marknaden i sommar och med sin cap hit kommer han vara sjukt attraktiv även om kontraktet går ut sommaren efter. Tror både New Jersey och Toronto kommer visa intresse där, kanske även Edmonton.
SuneMangs: Haha ja, eller hur ;)) Googlar jag "Bonafide starter", får jag upp exempel på kajaker och slalomskidor ;))
True no 1 defensman fattar jag utan att googla haha.. och det är ju precis detta som all energi och cash man överhuvudtaget har behöver gå till. Plus en förstemålvakt förstås. Joseph Woll, som blev klar etta i matcherna mot Boston (när Samsonov failade så jävla hårt!!!!!), skulle kunna vara en bra backup.
Rip Kirby: Så länge Matthews och Nylander fortsätter såhär så är ju Marner överflödig ändå. Bättre att byta honom mot en bonafide starter i mål, alternativt en true no 1 defenseman (mycket amerikansk lingo nu).
SuneMangs: Det är egentligen helt sjukt att Torontos "core four" tillsammans tar upp över hälften (53%) av lagets budget. Helt ohållbart både på kort och lång sikt. Både Marner och Tavares blir UFA efter nästa säsong. Tavares blir kvar, men i Marner, som är yngre, borde det finnas intresse från andra klubbar att ta över kontraktet.