NHL

Nationellt · 15281 inlägg · 804 ämnen

Stanley Cup


Sv: Stanley Cup
Så var det då dags igen...
Sabres återtar ledningen genom Jochen Hecht, genom ett fint förarbete av Henrik Tallinder och en smart passning av Drury.

Sv: Stanley Cup
....kvitterat till 2-2 efter 4.40 av andra perioden i PP genom Paul Mara.

Sv: Stanley Cup
Paddan: ...och efter 2.53 av andra perioden tar Sabres ledningen genom Jason Pominville, tror jag det var.

Sv: Stanley Cup
Dream Team: Efter 1.29 av andra perioden blev det 1-1 mellan Rangers och Sabres. Sabres kvitterade alldeles nyss genom Kalinin.

Sv: Stanley Cup
Dream Team: Mathieu Schneider borta från resterande del av slutspelet. Saxat från ESPN.com:

"Defenseman Mathieu Schneider broke his wrist during the first period and will miss the rest of the playoffs, Red Wings coach Mike Babcock said. Schneider, who scored the overtime goal in San Jose on Wednesday that evened the series at 2, was hurt when checked by Sharks captain Patrick Marleau."

Sv: Stanley Cup
Dream Team: "När sedan Evgenij Nabokov ska rensa iväg en rensning från Detroits försvarszon framför eget mål så hamner den oturligt nog framför hans och sitt lags del på en vilt rusande Pavel Datsuyks klubba, som bara har att sätta pucken i öppet mål."

Ska istället vara: "När sedan Evgenij Nabokov ska forcera iväg en rensning från Detroits försvarszon framför eget mål så hamnar den oturligt nog, för hans egen och sitt lags del, framför klubban på en vilt rusande Pavel Datsuyk, som bara har att sätta pucken i öppet mål."

Sv: Stanley Cup
Bissett19: När jag till slut fick ordning på allting så hade jag fått se andra halvan av period 1, inledningen av period två (innan jag gav upp på min VLC Player som hela tiden gör att datorn stängs av), samt hela period tre, när det gick att komma åt matchen via SopCast igen.

Det var en riktigt tuff match, där hjälten från match fem, Matt Schneider, utgick p.g.a skada. Man befarade att Red Wings spel i PP skulle komma att lida p.g.a detta, men så blev icke fallet. Istället klev lagets svenskar in i rollen som hjältar och gjorde vad som behövdes. Zetterberg kvitterar till 1-1 i början av andra perioden, på pass från Homer och Lidström. När sedan Evgenij Nabokov ska rensa iväg en rensning från Detroits försvarszon framför eget mål så hamner den oturligt nog framför hans och sitt lags del på en vilt rusande Pavel Datsuyks klubba, som bara har att sätta pucken i öppet mål. 2-1 Detroit efter period två.

I den sista perioden känns det som att Detroit är lite för starka för San Jose. Trots bortalagets fördel rent storleksmässigt kommer de inte riktigt åt hemmalaget. Jag får den känslan, för Detroit har förvånansvärt lätt att komma till avslut. Både 3-1 (genom Mikael Samuelsson i PP, på pass från Zäta) och 4-1 (Holmström i PP, på pass från Zäta i Gretzkyposition) kändes som lite väl "enkla" mål. Enkla så tillvida att Detrot inte behöver kämpa ihjäl sig för att skapa målläget från början. Men San Jose hade förstås inte tålamodet att vänta heller. I underläge på bortais är väl matchbilden sällan så att du får den tid du behöver tack vare ett avvaktande motståndarlag.

Zetterberg, 1+2, Datsyuk, 1+2, Holmström 1+1, Samuelsson 1+0 och Lidström 0+1 var de som vann matchen åt Wings den här kvällen. Lite kul i slutet av matchen var att publiken kastade in bläckfiskar på isen. Både riktiga och i tygform. Jag har bara sett det hända på min X-box hittills ;-)

Match sex på måndag i San Jose. Lets go Red Wings!

Sv: Stanley Cup
Bissett19: Jag tycker att Zäta var helt grym. Men det tycker jag alltid.

Allra mest så är Detroit grymma och de har ganska stora chanser att vinna detta nu. Speciellt om Zäta gör sina första poäng på bortaplan i detta slutspel i nästa match. För när Zäta kommer loss offensivt så brukar Detroit vara svåra att besegra.

Sv: Stanley Cup
Portello: Det verkar så 4-1 i slutet av matchen.Mål av Zäta,Holmström o Samuelsson.

Holmström förövrigt helt grym i matchen.Men det såg du väl själv;)

Sv: Stanley Cup
Deas: Och snart är det nedsläpp mellan Red Wings-Sharks. Hoppas Lidström, Holmström , Zetterberg och de andra svenskarna får gå segrande ur matchen.

Sv: Stanley Cup
Hyfsat snöpligt för Luongo. Fast samtidigt ska han såklart hålla koncentrationen uppe och inte stå och gestikulera för utvisning mot domaren.

Sv: Stanley Cup
Paddan: Jag får konstant sidan kan inte visas på sopcastsidan så missade allt roligt. Samma problem nu också.

Sv: Stanley Cup
Just ja, Sopcasten fungerade utmärkt för mig idag, fast då började jag iofs att se ungefär fem minuter in på tredje perioden.

Sv: Stanley Cup
Synd för Luongo som gör en jättematch, att han skulle tappa koncentrationen för ett kort ögonblick. Skottstatistiken i matchen blev 63-27.

Sv: Stanley Cup
Luongo gör någon rörelse med plockhandsken precis innan målet, ungefär som att han vill påkalla domarens uppmärksamhet på en misstänkt Ducksutvisning på Rob Niedermayer. Möjligen också att pucken ändrade riktning på Sami Salo.

Sv: Stanley Cup
Målet gjordes tydligen av Scott Niedermayer, utan assist. Hann inte se det själv då jag var fullt upptagen av att käka en kycklingbaguette.

Sv: Stanley Cup
kärran: Jahapp, och där blev Sedinarna och Nazzy just nu spellediga i ett par månader.

Sv: Stanley Cup
Ja då är det paus igen, nu blir det en tekopp i väntan på 5:e.
Näslund fick en hel del beröm, skulle sitta fint om han gjorde ett mål nu. Han borde göra en "Svarten-grej".

Sv: Stanley Cup
kärran: Då var det dags att förbereda sig för den andra övertidsperioden. Känns och ser ut som att Ducks är de som styr händelseutvecklingen, men de har ännu inte lyckats hitta rätt kombination för att låsa upp Luongos målvaktsspel. Skottstatistiken i första förlängningsperioden 14-4 till Ducks.

Sv: Stanley Cup
Det låter som att Sedinarna missar en del puckar, kan det ha att göra med att de är orkeslösa efter magsjukan de har haft. Inget skämt direkt, man vet ju hur man brukar känna sig efter den sjukan.
Se länk

Nervöst i OT-matchen, kanske Öhlund kan avgöra.

Sv: Stanley Cup
Paddan:
Han kanske ha fått magsjuka :-), men byter de igen?
Rolig hockey som det sägs.

Sv: Stanley Cup
"Must have been some major equipment error"

Massivt tryck mot Canucks mål i mer än en och en halv minut. Sabourin hann rädda fem skott innan han nu ersätts av Luongo som tar plats i målet igen.

Sv: Stanley Cup
kärran: Märkligt, Luongo dyker inte upp till förlängningen utan Dany Sabourin får ställa sig istället.

Sv: Stanley Cup
OT i nattens match, man kanske kan gå till sängs och ta en tupplur. Skulle vara bra om de avgjorde direkt i 4:e per., skulle Canucks vinna behöver de nog all tid att återhämta sig inför nästa match och jag bör åka till jobbet 8.15.

Läser just nu ÖA, tänk att det var bara Svarten ( av spelarna) som mötte upp i Arenan när jippot med Fylking dök upp. Det var ju frukosttid så jag förstår alla som inte var där. Tänk att en skämtare som Fylking får så mycket uppmärksamhet, passande present till honom var en haklapp och MODOnapp.

Sv: Stanley Cup
Tydligen en otroligt bra match av Roberto Luongo, Ducks bombarderade honom i de två första perioderna då det var 39-13 i skott. Skottstatistiken efter 60 spelade minuter är 47-21.

Sv: Stanley Cup
kärran: ...and we are going to have overtime for the second straight game in this series"

Sv: Stanley Cup
Fruktansvärt jobbet med reklamavbrott nu.

Sv: Stanley Cup
Just nu blev det 1-1 till Canucks, match igen.

Sv: Stanley Cup
kärran: ...och där kvitterade Canucks fjärdelina. Alex Burrows gjorde målet, assist från Brandon Reid och Josh Green. Underbart byte av denna lina som till slut resulterade i ett Canucksmål.

Sv: Stanley Cup
kärran: "They´re from a little town in Sweden called Ornskoldsvik, so is Sammy Pahlsson..."

Sv: Stanley Cup
Lyssnar just nu på NHL-radio och det är efter 2 per. underläge med ett mål för Canucks, Påhlsson gjorde målet för Ducks.
Ser inte lovande ut, även om Linden och Näslund får beröm för att de kämpar hårt. Det kan vara bara 20 min kvar innan Sedinarna mfl får semester.

Sv: Stanley Cup
Flera stjärnor som tills i år fått leva med stämpeln 'som sämst i slutspel' har nu brytit sin förbannelse. Tänker främst på Affe och Thornton, men även Datsyuk och Turco.

Sv: Stanley Cup
Portello: Och Matt Schneider vinner matchen åt Detroit i OT. 2-2 i matcher.

Sv: Stanley Cup
Robert Lang kvitterar till 2-2 med ca 30 sekunder kvar av matchen och tar matchen till sudden death.Blir en spännande fjärde period.

Sv: Stanley Cup
MorganaLefaey: Dramatik mellan San Jose och Detroit. Med knappa minuten kvar och hemmalaget i ledning 2-1 så plockar Wings ut Hasek. Det hinner bara gå sekunder innan Robert Lang gör 2-2. Matchen till OT...

Sv: Stanley Cup
Wayne Gresky: Va trevligt. När nationalsångerna skulle slutas så dog sändningen. Så ovanligt. Suck

Sv: Stanley Cup
Deas: Vem kan motstå Avery?

Sv: Stanley Cup
Ett tips för er som inte såg match 3 mellan NYR - Sabres är att leta rätt på denna release (Se länk)

Sv: Stanley Cup
Deas:

Å andra sidan hade ju NYR rätt många, feta chanser i match 3 också, så där kunde det ju faktiskt gått hur som helst. Buffalo kändes iofs tyngre och starkare ju mer matchen led, men NYR var vassa när dom kom fram. Buffalo hade ju på sätt och vis tur med stolparna i den matchen ändå, eftersom en försvarare lade pucken i egen stolpe i någon av OT-perioderna, men NYR vann ju till slut ändå, så det kanske går på ett ut?!

Sv: Stanley Cup
Överraskande att Rangers har kvitterat. Mindre tur med stolpen för Rangers och matchserien hade varit över efter 3-0 i matcher.

Roligt dock, vem kan motstå en duo bestående av Nylander och Jagr? =)

Sv: Stanley Cup
Dawidovski: Nope, vi vaknade tidigt och kollade på slutet av Vancouver-Anaheim istället.

Sv: Stanley Cup
Nån som är vaken o kollar på Buffalo matchen?

Sv: Stanley Cup
Gidde: Intressant att det enda man fick upp vid 04:30 var en repris på Rangers. Men ja då fick man se de första 2 perioderna också då. Så totalt så fick man se 2 perioder + sista 10 i tredje. Känns som förlängningen inte hade varit fel att få se.

Sv: Stanley Cup
Poffa:

Måste erkänna att jag till slut var tvungen att gå och lägga mig, så jag missade upplösningen i NYR-matchen.

Men jag skriver gärna under på att det var en härlig match med massor av chanser. Bra spel av båda målvakterna dessutom, samt en Jagr på bästa humör.

Typiskt att jag gick och lade mig när det var 6 minuter kvar av andra OT...

Sv: Stanley Cup
1-1 nu, mål av Nazzy i PP.

Sv: Stanley Cup
1-0 till Ankorna, efter en tabbe i hörnet av Luongo. Och Edler har speltid, innan målet hade han ett byte på ungefär 20 sekunder.

Sv: Stanley Cup
Wayne Gresky: Och nu sjunger de den Kandensiska nationalsången och precis som det ska vara så tar publiken över och sjunger.

O Canada, we stand on guard for thee.

Nu kör vi. Anaheim at Vancouver. Sedins och Pyatt börjar, men har inte Påhlssons kedja mot sig, vilket de haft de två första matcherna. Med på bänken i Canucks är Alexander Edler. Vi får väl se om han får någon speltid.

Sv: Stanley Cup
Poffa: Själv går jag och lägger mig men förväntar mig sudden till frukost.

Sv: Stanley Cup
Wayne Gresky: Jaha, vad ska man göra nu då i 1½ timme? Man kanske ska köra lite av de simuleringar som jag tänkte köra i morgon. Då gör man ju lite nytta i väntan på nöje.

Sv: Stanley Cup
Salle: Jag måste säga att den där österrikiske kommentatorn gjorde ett ganska avslaget intryck, skönt att jag kunde växla över till den riktige i det avgörande läget!

« · 881048 · »