ModoAnte: Förklara VARFÖR lagen börja satsa på juniorer i fall det blir en stängd serie. Tror du att alla lag då lägger ner sina höga målsättningar. Att Färjestad, Djurgården, Modo, m fl. inte vill gå till slutspel och vinna SM-guld, utan i stället satsa på juniorer som inte håller måttet? Alla lag vill ställa bästa möjliga lag på isen, oavsett om serien är stängd eller inte. I Tyskland och Finland har juniorerna minskat sedan man stängde serierna. Varför skulle det bli annorlunda i Sverige?
Det ligger väl något i det men jag ser ändå inte några andra fördelar med att stänga ES. Vad skall lagen som slutar 10-12 göra när serien är färdig spelad ? Vad skall de Allsvenska lagen göra ? Lägga ned sin verksamhet kanske....
Personligen så ser jag hellre en seriematch i ES än en match från någon av landslagsturneringarna som spelas runt om i Europa och som det har gått inflation i. En stängd ES kommer varken förbättra eller försämra klassen på Tre Kronor eller för den delen junior landslaget.
En stängd liga kommer inte heller innebära att klassen på ES blir högre utan risken finns att den t.o.m kan bli sämre då det saknas en morot för lagein i Allsvenskan att försöka utmana de eventuella lag som inte håller måttet i ES. Konkurens är ett måste för att en uteveckling skall kunna ske.
Vad jag skulle vilja se är att varje lag oavsett om laget spelar i Allsvenskan eller ES är att de använder åtminstone en femma med juniorer (måste ju inte nödvändigtvis användas som en hel femma). Hur dett skall gå till har jag däremot inget bra svar på, för "lagstiftning" tror jag inte alls på.
anders: "Något måste göras hursomhelst!!! Annars så får vi lägga ner landslaget. För det är ju så att stommen i Tre Kronor kommer ifrån elitserien! Och det är ju meningen att de bästa ska få spela i landslaget! Som det är nu så är det ju inget svårt att komma med i landslaget! En spelare behöver bara göra en bra vecka så får han vara med! Då är något fel, det är ju ingen tillfällighet att Sverige tappat internationellt! Eftersom vi tappar så många till NHL o de övriga proffsligorna i europa ifrån elitserien efter varje säsong så måste något göras. Ta MoDo t ex de förlorade flera av sina bästa backar den här säsongen och blev nu tvungna att köpa in några dyra backar istället. Hade ligan varit stängd så hade de kanske bara behövt köpa in en meriterad back och låtit juniorspelare få spela in sig i lugn o ro. Klubbarna blöder ju enormt ekonomiskt med alla dessa spelarköp! "
I hockey är det inte meningen att de bästa skall spela i landslaget. Det är de bästa tillgänliga spelarna som skall spela i landslaget (läs de som inte spelar i NHL). En stängd serie lär knappast göra att bra spelare väljer att stanna i Sverige. NHL är alltför överlägset, både sportsligt och ekonomiskt, för att Elitserien skall kunna konkurrera. Det borde du inse.
Varför i hela friden skulle MoDo bara behöva köpa in en bra back och sedan spelat in juniorer om serien varit stängd?
anders: Håller med Arthur jag. Att stänga ligan kommer knappast att stoppa NHL från att plocka över spelare, och det kommer inte att stoppa elitlagen från att ta in utländska spelare heller. Däremot ger det lagen trygghet att satsa, men klyftan kommer att bli för stor till lagen nedanför, och jag tycker inte det är någon bra idé. Jag tror det vore självmord om lagen nedanför inte längre har nåt att spela för. Nej, ska vi stoppa "hockeymigrationen" dvs in- och utflyttning av spelare då ska vi nog stänga gränserna snarare än serien... Pax för att vara chef för vår nya hockeydiktatur! ;)
Arthur Dent: Landslagsupplägget måste ändras också. Lägg ner de här sketna turneringarna. De ger ju inget, de snackar så mycket om att bygga upp en stomme, men de väntar ju ändå in ett tiotal proffs där hela laget ska byggas runtom ändå!!!
Kör med enstaka landskamper istället och kör VM/OS samtidigt vart fjärde år med NHL-spelare, där minst en femma skall bestå av spelare utanför NHL!!!
anders: inte en aning du, visst jag hur man stoppar NHL från att norpa halva Europas marknad och deras morföräldrar (snart så...*s*) så skulle jag inte lyfta den lön som jag gör idag :D Att inte köra VM varje år, att inte ta hem NHL-proffs varje år ifall man envisas med det tidigare, löser ju inte direkt saken vi pratar om :)
anders: Jo, det är en fråga som man kan ha olika åsikter om. Personligen så grämer jag mig inte oerhört om det blir 4:e plats eller guld i VM. Statusen på den turneringen försvinner lika snabbt som pengarna i klubbarna. Allt eftersom den går varje år och fortfarande försöker hålla högsta standard.
Antingen borde man göra som fotbollen och hålla uppe ett år, eller strunta i att ta hem NHL-proffsen. Då får man en turnering som blir intressant igen. I OS däremot finns det nerv, men i den turneringen så kvittar det nog var "förmågorna" spelar. Är dom tillräckligt bra så spelar dom i Elitserien ändå...
Med en sluten serie så blir det nog snarare fler utländska spelare...den lär ju ändå inte hindra att talangerna drar till NHL tidigare och tidigare i allt större skala. Eller...?
Arthur Dent: Jovisst, men vilket är viktigast då???
Fortsätter det så här så kommer vi inte få fram några fler unga förmågor. Det blir fler o fler utlänningar och till slut så åker Sverige ur A-VM. Se bara på juniorhockeyn hur illa ställt det är. Våra juniorer får ju inte spela i högsta serien, medan det går i typ Tjeckien o Ryssland!
Ser hellre att Sverige får fram bra unga förmågor, att Juniorlandslaget o A-landslaget är på toppnivå, att elitserien håller hög klass, ordnad ekonomi för klubbarna m..m.
Allsvenskan kommer förmodligen att bli en plantskola för elitserielagen, en farmarliga helt enkelt!
anders: Att stänga elitserien under ett par säsonger lär ju leda till att klyftan mellan Elitklubbarna & laget "utanför" blir än större om man antar att ditt resonemang håller. Dvs. om elitlagens ekonomi förbättras drastiskt (vilket jag håller med om är bra...) så blir det ju en svacka till lagen under Elitserien...
easy: Något måste göras hursomhelst!!! Annars så får vi lägga ner landslaget. För det är ju så att stommen i Tre Kronor kommer ifrån elitserien! Och det är ju meningen att de bästa ska få spela i landslaget! Som det är nu så är det ju inget svårt att komma med i landslaget! En spelare behöver bara göra en bra vecka så får han vara med! Då är något fel, det är ju ingen tillfällighet att Sverige tappat internationellt! Eftersom vi tappar så många till NHL o de övriga proffsligorna i europa ifrån elitserien efter varje säsong så måste något göras. Ta MoDo t ex de förlorade flera av sina bästa backar den här säsongen och blev nu tvungna att köpa in några dyra backar istället. Hade ligan varit stängd så hade de kanske bara behövt köpa in en meriterad back och låtit juniorspelare få spela in sig i lugn o ro. Klubbarna blöder ju enormt ekonomiskt med alla dessa spelarköp!
Jag tror att det bästa är att stänga elitserien under några säsonger! Och sedan ändra upplägget på serien. T ex så skulle lag 1-4 vara klara för kvartsfinal, de övriga 8 lagen kvalar till kvartsfinal. På så sätt så har alla lag något att se fram emot! Sedan så måste vi öka prispengarna och göra lite mer show av elitserien. Varje match ska vara en fest! Precis som i NHL!!!!
Men stäng ligan under några säsonger iallafall så att klubbarnas ekonomi kommer under kontroll, och så kanske även vårt landslag kommer på fötter igen!!!???
Hur kul skulle det bli för klubbar som hamnar utanför när de stänger. Spänningen skulle till viss del försvinna. Alla kan hålla med om att det är spännande att se vem som vinner serien men det är en extra krydda att se vem som åker ut.
Visst skulle man kunna tänka sig nåt system som MoK föreslår men i det här fallet tycker jag att det är bra som det är. Låt elitserien vara öppen, man behöver inte kopiera allt som görs i ligan på andra sidan Atlanten. Det är ju andra förutsättningar där.
pappin: Jag har inget emot att dom stänger ligam så lagen vågar satsa på sina juniorer och egna spelare mer än vad dom gör. men däremot skall ju lagen under kunna komma in och dom i ES ramla ut. Om tex ett lag kommer bland som 2 sista platserna 3 år på raken skall dom ut, klarar dom ej ekonomin etc etc. Men att stänga igen och säga nu e det bra... det tror jag inte på.
MartinSedin: Om det uppnår dagar... då är jag redan död... om inte av vätske och matbrist så av "regeringens" och sexutskottets verkställande och hårdföra domare... lyllos er som har sportintresserade flickvänner...
Portello: Tammerfors känns nog lite långväga för de flesta, fast jag tänkte höra mig för lite imorgon om det inte är åtminstone någon som ska dit så man kan få någon rapport mitt i matchen. Någon från föreningen undantaget truppen, tränarna och Greppa borde väl ändå åka dit tycker jag. I Uleåborg var vi ju en hel drös, fast det är ju å andra sidan lite närmare dit.
Portello: Aj fan, det lät ju inte bra. Jag, förnuftig, får nog ta och käka lite mer sulfit och sulfat så att jag blir mer lik en äkta MODO-it.
Nej, men då kanske vi kunde få hit någon sån där kul sponsor som Pölsemannen och så kanske vi kunde få permanent ölservering. Oj, hoppas inte Alkoholhandläggaren läser detta, han skulle ju få spader. Öl och hockey, det går ju inte ihop!
Portello: Aha, artistskatt, jag tror jag har hört det ordet tidigare. MODO planerar att köpa in resterande Danska landslaget på artistkontrakt och ställa upp i A-VM.
Nej, allvarligt så är det stora felet att lagen i elitserien tvingas att tänka ganska kortsiktigt då de ju har det överhängande hotet att kanske tvingas spela i Allsvenskan nästa år. Med ett dessutom allt snävare utbud av toppspelare i Sverige, dessa har ju ofta stuckit till Amerikat eller Europa där de ofta tjänar mer än i Sverige, så blir det ju att klubbdirektörerna riktar sina blickar mot sådana länder som Finland och Slovakien för att försöka hitta nya guldägg.
Paddan: Förutom hento så har Luleå plockat upp en som heter Gusten Törnqvist från J-laget. Har vaktat målet vid 2 tillfällen hittills. Vad jag har hört så har han varit helt ok.Men jag kan garantera att Luleå kommer att Värva någon målis på artistskatt som förra året. Det absolut värsta som skulle kunna hända Luleå enlig mig är att Hento skulle åka på en långvarig skada. Usch vilken hemsk tanke *ryser*
Portello:Det brukar alltid vara intressanta matcher mot er norrbottningar, men nu får ni ju "nöjet" istället att ta emot oss på annandagen. Hur har ni det på målvaktssidan då, förutom Hento? Skulle han bli skadad vad finns då att plocka upp? Förresten glömmer du inte han AIK-aren Mikael Johansson eller vad han hette. Han var ju så uppmärksammad i media ifjol så han måste väl tillhöra de bättre i laget.
Paddan: Jo det verkar har gått lite dåligt för modo nu på försäsongen men det är ju bekant då serien drar igång man ska börja vinna :). Känns lite underligt att inte Luleå - Modo möts i premiären , tycker dom har gjort det några säsonger nu . Själv är jag väldigt optimistisk vad det gäller Luleå, rensat i truppen och föryngrat den en hel del. Nytt spelsystem + bra värvningar i speciellt Rönnqvist,Fagemo och Skrbek.Den här säsongen blir nog betydligt roligare jämfört med förra för oss som är lulingar :)
Portello: Kan ju alltid hoppas på att utvecklingen kommer att leda mot fler svenska spelare, men så länge som det går att hitta utländska "grisar i säcken" för lägre pris än en spelare som byter klubb inom landet så kommer det alltid finnas de som är villiga att riskera att få en "video-jugge" bara för hoppet att finna en diamant.
Måste också hålla med om att Riihijärvi varit något av en favorit, även fast han spelar i "fel" lag. Hoppas på genombrott i år för vår målvakt Juusu Riksman. Han har sett riktigt stabil ut nu på försäsongen, något som man inte kan beskylla MODO:s spel för att ha varit.
Själv är jag glad att Luleå gjorde sig av med sina utlänningar och värvade lite svenska spelare,Värvade ju även 2 st tjecker. För första gånget på år och dar finns det inga finska inslag i Luleå. På tal om utlänningar , vilka anser ni vara dom bästa?? Juha i malmö har alltid varit en av mina favoriter.
Portello: Tänk om man finge en krona för varje gång MODO nämndes, vara sig det är negativt eller positivt, då skulle jag kunna dra mig tillbaka och leva på de ständigt inkommande beloppen.
Nej, det är självklart aldrig kul när de utländska inslagen börjar att, som i MODO, utgöra nästan halva laget. Tycker ändå att det verkar som att det finns ett antal hungriga juniorer i varje elitserielag som pockar på uppmärksamheten.
liepins: Seriöst grabbar... tänk lite innan ni skriver.. Han kommenterade själva situationen som råder i elitserien... Självklart har även MoDo varit tvungen att göra precis som alla andra elitserielag genom att värva utlänningar. Sen anledningen till att MoDo har flest beror bla pga vår coach, som var Danmarks coach för 2 år sen.
Ska säga att jag dock inte förväntade mig mer av en ignorrant luleåsupporter.. (du var bara ute för att ge modo en känga)
och förövrigt var det väl en viss tränare som sade i stil med att han inte vill träna ett lag med lika många utlänska spelare som FBK, och nu har dom fler :)
Email: Det är inte så mycket som avslöjats än så länge. Spelet kommer i alla fall att bygga på CM3-motorn.
De flesta Europeiska ligorna (inklusive lägre serier så som Allsvenskorna), skall dock finnas med, liksom några av de ligor som finns i Nordamerika. Eftersom det bygger på CM3-motorn så kommer mycket av de finesser som finns i CM att utvecklas och användas i hockeyversionen. Det är en finne som ligger bakom hela projektet.
liepins, beezer: Har ni nån länk där man kan läsa mer om hockeyversionen? Låter ju för bra för att vara sant ;) CM är nog det spel jag spelat mest genom tiderna, från säsongen 92-93 på Amigan.
CM spelen är riktigt roliga ,det enda dumma med dom är att man kan slukas upp av det i timmar. Man glömmer att äta,sova ibland. Längtar till CM 4 kommer ut.
Dina förhoppnigar på Rohlin får stå för dig. Tompa Johansson däremot kan nog få en chans att bli en riktig stjärna i vinter. Med den backuppsättning som LHC förfogar över så kommer han att slippa göra det "skitgöra" som han fick göra i AIK och i stället ägna sig åt det han ör bra på.
liepins: Det är Sports Interactive som gör CM-spelen (och hockeyspelet). Eidos publicerar CM, men kommer med största sannolikhet inte ha någonting med hockeyliret, EHM:FE att göra.
För er som gillar spel kan jag meddela att Eidos(?) som gör Championship Manager nästa år kommer släppa en hockeyversion av detta spel...så man har något att göra mellan elitserieomgångarna:)
Frasse99: Har bara sett Rohlin i en match nu på försäsongen, men så mycket kan jag säga att han såg ut att trivas bra mycket bättre utan den överskattade "torpedhockeyn". Jag är rätt säker på att han gör över tio pinnar i vinter, sen hur många han gör låter jag vara osagt.
En gåta för mig att ingen nämnt Thomas Johansson i denna tråd, en av de allra bästa värvningarna tillsammans med, tycker jag, Hassinen(såg dock lite orörlig ut mot SSK) och Norrena.