Patrik: Tycker inte alls att alla har varit dåliga. Vissa har faktiskt varit bra. Men tycker lite att ingen har varit särskilt värdefull, när det gick som det gjorde. Men jag kan ha fel. Min spelafavorit är Hall och Stoffe gör alltid många poäng, men inte det där utmärkande. Observara dock att jag sa hittills, kan ändras när serien fortsätter.
Sumo: Om det är någon som kan få fason på Gojset igen så är det Lars-Fredrik. Hans spelsystem passar dem utmärkt då de inte har material till att spela offensivt.
Jag hoppas han klarar det, för vem vill se Mörrum åka ur och ett ökenlag a la Örebro/Arboga klara sig?
AIA_: Med tanke på hur tabellen slutade så tycker jag inte att någon i laget är MVP. Laget har inte varit särskilt framgångsrikt så här långt så någon MVP finns inte i laget, ännu.
Mygel: Tre matcher i Rögletröjan är nog lite för få för att man ska bli utsedd till MVP. Tror dock att många röstar på Näsan eftersom en del supportrar varit lite missnöjda med lagets insatser. Det är nog ganska enkelt och bekvämt att lägga en röst på honom. Att han dessutom är en väldigt bra hockeyspelare, vilket är svårt att komma ifrån, har definitivt varit en av anledningarna till att lägga en röst på honom.
Egentligen borde Näsan inte varit valbar, med tanke på hans få matcher i rögletröjan. Jag är en av många som hoppas att han kommer tillbaka till Rögle och han står väldigt högt upp på min önskelista!
Jag kan förstå att många tyckte att Näsvall var helt briljant de få matcher han spelade, men hur man därifrån kan gå till att rösta på honom som hela höstens "Most valuable player" är en gåta för mig. Man måste tänka på att, föutom Växjö matchen, så var det tre helt meningslösa matcher som han spelade, både för motståndarna och för oss. I mitt tycke så är en MVP en spelare som har stuckit ut ordentligt under hösten och varit den som har stått upp som mest när resten av laget har vikit ner sig. Som jag kan se det så är det två solklara kandidater till detta och det är: Hall o Mattias Carlsson. Min röst föll på Hall eftersom det är en otrolig prestation han har gjort genom att gå direkt in i A-laget från juniorhockeyns värld. Det trista är bara alla skumma bänkningar som han åkte på. Sen har jag en solklar kandidat till höstens flopp bland spelarna oxå, men det är inget man ska ta upp precis...
Ja, det är verkligen synd att de inte fick behålla just dessa två. Men man kan förstå att Jacke ville spela i Elitserien. Nordan hade sina svackor i Superallsvenskan, om jag inte minns fel.
Jag har tänkt lite på detta med att inte Rögle gått till Superallsvenskan. Det har under vissa säsonger varit så att Rögle kämpat sig till en superallsvensk plats men efter uppehållet inte varit lika jämna och starka. Så denna gången kanske det blir tvärtom. De är laddade till tusen och kommer efter jul att visa vad de verkligen går för!
Jag tycker spelarmaterialet var bättre ifjol. Titta på topparna som fösvunnit, Jacke (5:a i BIF:s interna poängliga) och Nordan(4:a i LHF:s interna poängliga) . De gör mycket poäng i elitserien idag, medan de vi plockat hit inte gjorde speciellt mycket poäng ifjol. De två var dessutom duktiga på att få upp passningstempot, vilket är viktigt för att inte hamna nere i sarghörnen. Därför kan vi inte ha lika höga krav i år. Dock tycker jag att de borde vait med i SA. Kanske utan de här infernaliska svackorna hade vi varit där idag.
Det verkar som om årets trupp har riktigt svårt att spela försvarsspel! Det är där skon klämmer.
Mygel: MIF har en väldigt duktig ungdomssektion. Deras 91:or spelar i snitt 60 macher per säsong (120 typ totalt) Det är mycket på ungdomsnivå. har inte MIF 3 hallar? IK Pantern har en egen hall. Limhamn har en. MIF har Rosengård, träningshallen o förståss den stora.
Jag vill berömma dina intervjuer. De är jätteskojiga att läsa. Ser redan fram emot nästa "offer". Vem det än är så blir det intressant att läsa, det är jag säker på! Fortsätt så!
Kan inte ledningen hitta fler duktiga pågar från HV? De värvningar som gjorts därifrån inför förra säsongen var kanonkillar. Det finns kanske fler som kan tillföra Rögle något... Jag skulle så gärna vilja vara en fluga just nu på kansliet i ishallen, nyfiken som man är...
I dagens NST/HD publiceras i vanlig torsdagsordning resultaten från ungdomslagen i regionen. Jag ögnade igenom hockeytabellerna och någonting slog mig rätt fort. MIF har alltid setts som köbelaget utan någon hockeykultur osv. Hur kan det då komma sig att deras ungdomslag i alla serier förutom EN ligger före Skånes stolthet? Har vi verkligen trillat så långt bak på ungdomsfronten??? Detta problem kan ju inte enbart handla om saknade av en träningshall eftersom MIF borde ha samma problem tycker man då de andra hallarna i Malmö säkerligen är upptagna av Malmös övriga klubbar. Någonting e ruttet i Danmark...
det börjar bli lite smått irriterande.så fort det dyker upp en hyfsad lirare,som är tillgänlig så är det någon annan klubb som rycker honom.naturligtvis så spelar det här med fortsättningsserien stor roll.men man undrar ju om Rögle överhuvud taget har anmält sitt intresse.
Johan Hult är tydligen klar för Vik hockey, enligt Vlt...nu kan vi sluta drömma och börja se verkligheten som den är.....Vem vill spela i en fortsättningserie????
metal guru: Att kalla honom för "vår" Näsvall är en smula smickrande. Ok, han har varit betydligt mer "vår" än vad han förmodligen någonsin kommer att bli Bofors, men ändå. Jag skulle tippa att han haft "anbud" från bra många klubbar. Av döma av det lilla vi fick se av honom skulle han nog kunna ta en plats rätt så lätt i de flesta ES-lagen, för att inte tala om en plats i varenda allsvensk förstauppställning. En absolut toppklasspelare på denna nivån, vilket hans facit de senaste säsongerna skvallrar om. Att han då valde att hålla kroppen igång med Arvidsjaur i en hel månad innan han stack till Italien förvånar lite grand, men det är historia nu. Jag har ingen aning om vilka summor vi talar om, men jag skulle tro att pastagubbarna kan hala upp en bra mycket större sedelbunte än de svenska alternativen. Det är som sagt ren spekulation från min sida, men jag skulle välkomna honom tillbaka med öppna armar. DET hade man inte trott för 14 dar sedan.
Hofnar: Enligt Kattakräken så var de också och försökte rycka till sig er Näsvall, innan han som en gummiboll for tillbaks till Itailiano land. Se länk.
Thomas17Srsen: Jo pengarna styr... Tyvärr kan det kännas hopplöst för lag som Rögle när det gäller elitseriesatsningar. ES-lagen värvar ju alltid sönder de allsvenska lagen innan serien börjar. Kan tänka att två av de mest tongivande spelarna i Rögle försvinner till nästa sässong. Tillbaka på ruta ett igen. Alltså måste man värva ES-mässiga spelare (tänk Hjälm, Elhers, Eloranta, Lööv m fl) precis som senast vi gick upp. Ett riktigt jävla bra lag som tar sej upp direkt. Givetvis med egna produkter som sen kan utvecklas på en högre nivå. Det finns inte tid för de långsiktiga satsningarna just p g a att de bästa spelarna försvinner så fort e tt ES-lag viftar med kontrakt. Jepp, jag vet.... De pengarna finns inte i Rögle... (för helvete PEAB!) Vill hemvändare komma tillbaka till en allsvensk klubb? Så länge de platsar i ES så kommer de aldrig hem. Fast det är ju nu vi verkligen behöver dem.... Den långsiktiga planeringen och satsningen är ju den vettiga men det känns som att den korta är den ända som fungerar. I alla fall för att ta sej upp. Att stanna kvar är en annan fråga.
Motståndet är i o f s något mindre tufft nu för tiden så hoppet lever ju fortfarande! Låter jag negativ nu? Äh, vi ger oss aldrig!!!
SECTION F och Gunilla: Finns ett värre senarium... Att man INTE har en möjlighet att se hockey!!! Har bara sett två matcher med Sundsvall Hockey denna säsong!!!
När det gäller Fredrik Näsvall, så blev jag inte alla förvånad när han valde bort Rögle, pengar har alltid styrt, så är det bara. Men man vet ju aldrig, kommer kanske tillbaka till nästa säsong. Om jag fattade det rätt, så var det inget problem med trivseln i Rögle och Ängelholm som stad.
Önskar alla skribenter en trevlig jul och ett gott nytt år
Gunilla: håller med dej. känns skitskumt att det e onsdag och ingen match.vid denna tiden sitter man i vanliga fall med ett par RBK polare och laddar upp. det känns som en hel evighet till den 7:e. men vi har ju något underbart att se fram emot!
AIA Stellan! nu tycker jag att du ska gå in i "studion" och fixa RBK skiva nr:2. Det finns ju ingen bättre uppladdning än Rögle skivan och ett par goa! ooh ooh ooh ,ooh ooh ooh vi älskar Rögle!!
Kom på att det är onsdag idag och ingen match! Det är tur att man har annat att tänka på nu i nästa vecka, för man saknar verkligen matcherna i hockey! Det ger verkligen en kick att gå på hockey! (Givetvis där RBK deltar!) Jag blev förtvivlad i dag, dum som man är, när man fick reda på att "Näsan" inte stannar. Jag är väl lite för optimistisk ibland när jag väldigt gärna vill något. Hoppas nu ledningen hittar en lika "het" spelare som kompletterar truppen bra!