Kan någon med djup insikt om ishockey förklara följande för mig: Det står 2 - 2 och det är 18 min in på tredje perioden. Det mest logiska ur coach synpunkt så som jag ser det, är väl att toppa laget dessa två sista minuter. Men vad händer? Jo nr 28 Forsberg och nr 21 Hammerstad glider in på isen. Är detta att toppa ett lag av Rögles kaliber????
Bonzo_: jag har undrat detta hela säsongen...Varför tar man inte timeout när det är 5 minuter kvar???även en stockholmare fattar det...lr kanske inte...Per mårts tog det mot färjestad just när färjestad började trycka på...istället för att målen rammlar in så kan man kanske komma upp i banan....har jag fel lr???nu vinner vi på onsdag
Det står 2 - 2 och det är 18 min in på tredje perioden. Det mest logiska ur coach synpunkt så som jag ser det, är väl att toppa laget dessa två sista minuter. Men vad händer? Jo nr 28 Forsberg och nr 21 Hammerstad glider in på isen. Är detta att toppa ett lag av Rögles kaliber????