1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27216 inlägg · 5186 ämnen

Grön-vita hjärtan???


Grön-vita hjärtan???
Alla vi som var i hallen idag fick tydligt ett bevis på total avsaknad av moral. Mörrums gode vän Josefsson står och tittar efter att han har tappat pucken och mörrum gör 5-3... Felet ligger inte hos Waltin utan hos spelare som Josefsson som vet att han kommer få spela nästa match oavsett inställning. Under uppehållet har Rögle en jätte möjlighet att skaffa ett par defensiva spelare så att konkurrens ökar samt att Hermansson kan hålla gedigna lektioner för vissa spelare om vad det innebär att ha ett GRÖNT-VITT HJÄRTA!

Sv: Grön-vita hjärtan???
CAL: Håller med dig om att det är ett stort problem. Truppen är väldigt tunn. Spelare kan göra flera dåliga matcher på rad utan att något händer. Eller rättare sagt något kan hända eftersom bänken oftats är väldigt väldigt risig.

Sv: Grön-vita hjärtan???
CAL: Josefsson gjorde enligt mitt tycke ETT allvarligt misstag , som ledde till ett baklängesmål. Men jag anser vidare att han definitivt reparerade det misstaget genom att offra sig genom att täcka Mörrums absolut sista skott. Utan den uppoffringen kunde mycket väl matchen ha fortsatt till sudden.

Dumt att döma enskilld prestation utan att ha tittat på helheten, tycker jag.

Sv: Grön-vita hjärtan???
fritte rbk: Det handlar inte att titta på helheten i det här fallet utan på den inställningen som Josefsson hade när han tappade pucken. Sen att han slänger sig för att täcka ett skott är det bara att gratulera till att ha gjort något rätt denna kväll.

« · 316498