Ja n Bagdad fortsätter med de avundsjuka hatattackerna mot svensk hockeys just nu störste ledare: Lasse the Almighty J.
Man behöver inte vara Einstein för att inse att Lasses otroliga framgångar och fantastiska ledarskap har fått genomslag i hockeyvärlden, och att det inte bara är en pengastinn förening eller hockeyförbund som försöker locka till sig halvguden. Nu är det alltså Rysslands hockeyförbund. Då handlar det såklart inte bara om dollar, utan det är även ett helt jäkla otroligt hedersuppdrag.
Men Bagdad, han ljuger på och hittar på, ljuga ljuga ljuga, ding-ding värld, ding-ding värld, ding-ding värld, så ser snubbens vardag ut.
Ja ja...
Enligt det jag har hört så är det ett annat hockeyförbund som är intresserad av flensis. Albaniens hockeyförbund, i D-VM. En passande nivå för flensis. Dessutom finns det ju många gangsters i Albanien, a match made in heaven på papperet! hihihihi!
Tredjeperioden av oss är det bästa jag sett i SHL denna säsong, tillsammans när vi lekte med Qatar.
Jag känner lite historiens vingslag efter kvällens heroiska vändning, Skellefteåstyle, halleluja! Man blir så glad! :-) hihihihi!
Får ta och bjuda på ett litet klipp. Skellefteå AIK ligger under med 3-0 efter 2 perioder, men i tredje perioden går man ut och fullständigt pulvriserar Malmö precis som man gjorde ikväll!
Den fantastiska kvällen rundas av med ett litet flin av Wernblom efter Harkins magiska framspelning. Ett flin riktat mot vem? Jo Malmös dåvarande tränare... ingen mindre än Rick "flensis" Moranis!
YES!
Näe, nu får nog Bagdad gå och ljuga ihop någonting och lova att han inte gör något vid upprepade tillfället... något som han gör varenda natt när normalt funtade människor sover. Nu väntar jag bara på att Bagdad ska börja lova "näe, jag tittar inte på tysk mustachprydd läderporr på datorn" eller något liknande? hihihi!
"Jimmie Ericsson har tidigare i sin karriär stått för flera filmningar. På ålderns höst har han dock skärpt sig. Inte en enda filmning de senaste tre säsongerna I Skellefteå AIKs dress faktiskt."
Såhär skriver Bagdad:
"Jag ber att få länka till information som visar hur fläskberget skämde ut inte bara sig själv och Apklubben utan hela Sverige i VM för ett drygt år sedan, efter en pinsamt filmning mot en 70 kg dansk spelare. Fy fan!
Fy fan din vidriga, lögnaktiga slusk!"
Det är en filmning av Jimmie. I Tre Kronors tröja! hihihihi!
Vem som är den lögnaktiga slusken, som sitter vid upprepade tillfällen och tokljuger tills han ertappas med fingrarna i kakburken, ja det är som sagt Bagdad. Mannen med noll integritet.
Det kan fan inte vara lätt att hata Skellefteå AIK! Halleluja!
Vill förresten passa på och berömma Malmö. Mycket bättre än vad jag trodde, och det måste vara omöjligt för dem att lista ut vår "let the opponent punch himself out" taktik på förhand. Kanonbra inramning. Nils Andersson är jättebra, tycker även att Storm är duktig.
Hos oss är Adam Pettersson isen bästa spelare, en otroligt bra defensiv insats. Framåt är det väl superfemmorna som där jag tycker att det är centrarna Forssell och Zackrisson som leder superfemmorna likt Larionov ledde Sovjet på 80-talet.
Precis som jag tidigare skrev så betalar sig vår taktik i tredje perioden, och jag trodde hela tiden att vi skulle vända. Skellefteå AIK, halleluja!
Jag skulle nog beskriva vår match i boxningstermer, en sport som jag gillar utöver hockey. Let the opponent punch himself out. Du låter han slå och slå, du försöker blockera och minimera skadan. Sen när han kroknar, då visar du vem som är bossen. Då tänker nog motståndaren" helvete" när du då visar din fulla kraft efter en 6-7 ronder.
Nu gick det just förbi bån dansk och skrek HELEVETE när de intervjuar coachen! :-)
Domarn gör ALLT för att hjälpa Malmö. Vad i helvetet är det där för två utvisningar vi åker på??? Är det något slags skämt eller?
Tippar att nästa match kommer att se ut mer som tredjeperioden, nu har vi nött ner dem både fysiskt och mentalt.
Kul att få se den gamle hjälten Hadelöv igen föresten!
Den där Tenute gör misstaget att försöka åka förbi Fredrik Lindgren som delar ut en knuff på Tenute... samtidigt som den där typen Tenute måste ha trampat på en till landmina? Oooooj vad han flyger!
Kollade upp vikten på landminetramparen. 86 kg, ett kg mer än snittet i vårt lag?!? De måste ha skrivit fel, 56 kg ska det nog vara?
Sen utvisningen på Martin Lundberg... suck!
På det stora hela så kämpar Malmö som svin, medan vi försöker snida. Det spelar ingen roll om man har pucken och spelar runt om man inte vill in framför kassen och skymma och peta in returer. Det gör ont, men då kan det bli mål.
Lite för bekvämt ikväll, men det finns 20 minuter kvar att rätta till det hela.
Burströms klubba nuddar på låret på den där Tenute eller vad han heter, och han flyger som om han trampat på en landmina!
Hur är det med filmningar och diciplinnämnden, måste domaren gå på filmningen och bli lurad, eller räcker det att man bara kastar sig som Tenute? Ifall det inte kräver utvisning så är det såklart ett solklart fall för DP.
En okej första period där vi är det bättre laget, men siktet är inte inställt än. Vi måste träffa mål när vi har bra lägen. Petterström missar fan kortsidan när han skjuter!
Tror inte Malmö orkar spela i 60 minuter i detta höga tempo där de mest får jaga puck. Vår taktik brukar oftast betala av sig i sista perioden.
Alltså... till och med Dubai har lyckats få med en spelare! Tror nog alla andra lag från allsvenskan och SHL har fått med en spelare utom totalköpegänget Qatar!
Han kommer nog fortsätta ha fel om det mesta. Verkligheten är det som gäller i slutändan,inte hans önskedrömmar och sjuka fantasier.
Måste säga jag tvivlar starkt det blir tre poäng för AIK ikväll.
Bara det här med att vi möter ett lag med f.d AIKare. Har för mig det brukar gå dåligt då och man, felaktigt naturligtvis, får för sig dom ville vara snälla.
Sedan formen, har väl ganska många matcher sett ut som AIK gått på sparlåga tycker jag.
jag tror att om grabbarna taggar till så tar vi det enkelt. Men ifall vi tar lika lätt på uppgiften som hemma mot Rögle så blir det svårt. Tror och hoppas på en seger med en 4-5 mål. Ska bli kul att få se Malmös fina arena in action.
{7804}: Om man tydligt filmar ja. Men sju stycken individer...nja, det håller jag inte med om.
Men skitsamma. Vi tycker olika. Vad tror du om er match ikväll. Malmö på bortaplan kan bli en svår nöt att knäcka, fast ni bör ju vinna med tanke på er form. Jimmie är väl tillbaka också?
ifjol lyckades vi just så pass uppfylla målet att hälften av spelarna på isen ska komma ur egna led, men då var det svårt för Lasse att planera när så många lämnade för NHL och KHL på kort varsel.
Om man kastar sig på isen eller ligger där och sprattlar som en fisk på torra land för att mjölka fram en utvisning... då är det ingen "subjektiv åsikt" utan ett skådespel som får en som gillar "Martin Lundberg standard" att må dåligt.
{7804}: Fast ni hade väl spelare från sex sju nationer förra året. Gjorde det er till ett köpelag. Gränsen är diffus, och i viss mening är väldigt många lag köpelag. Alla lag är ju till viss del köpelag, men jag förstår ditt resonemang.
Sju spelare som du tycker har filmat, nu har väl inte alla av dem bevisligen gjort det, utan det är som du säger subjektiva åsikter.
nu är ju allt såklart relativt, men jag gav 7 stycken exempel på spelare som fuskat och filmat i Qatar de senaste 2-3 säsongerna . Jag tycker att det är då kan anses systematiskt, men såklart kan man ha en annan åsikt.
Samma sak med köpelag. Visst köper alla lag in spelare, och visst har alla lag egna spelare också. Min åsikt är att ett lag som har 2-3 spelare ur egna led och resten är inköpta varav majoriteten i truppen är importer... då är man ett köpelag enligt mig. Tänker såklart på Qatar, Abu Dhabi och Dubai. Men om ett lag har en majoritet ur egna led och en 2-3 importer, då är man inte ett köpelag enligt mig.
{7804}: Fast min poäng är att det inte finns en kultur i något lag i SHL att filma. Det ligger på en individnivå. Det krävs mer systematik under många år för att det ska vara en kultur i ett lag eller land. Därav min jämförelse med Italien, där jag vet att pojk- och ungdomstränare lär ut hur man förstärker situationer.
Tidigare i sin karriär tycker jag definitivt att guld-Jimmie satte det i system att filma. Svar ja. Men det har han slutat med, eftersom det inte stämmer överens med vår värdegrund att hålla på så. Det behövs inte, vi är bäst ändå. :-)
Men det är ändå skillnad på att ha en spelare som systematisk filmar, mot ett halvt lag som systematiskt filmar. Och då är ledaren på toppen den värsta förbrytaren av dem alla, den mest osportsliga… det går kanske lite hand i hand?
jag spelar inte in alla matcher jag ser, men jag lovar att det jag skriver om Gnomström är sant. Har sett det flera gånger i matcher mot Skellefteå AIK. Alla andra exempel är också helt sanningsenliga.
Har du någonsin sett mig gnälla på Petrell? Han är en tuff och hård spelare som smäller på. Men han känns väldigt sportslig och ärlig. Det är inte så att jag hatar varenda individ som spelar i Qatar, det är mer så att jag tycker lite synd om en spelare som Petrell som måste spela i en så osportslig förening - med en hyena på sniskan på bröstet!
Det tycker jag inte. Jag har inte sett en enda situation där han kastar sig raklång, och ligger kvar och grinar. Du kan väl överbevisa mig, gärna med bildmaterial. Och nej, Luleå har inte satt det i system att filma. Jämför med italienska fotbollsspelare. Där är det satt i system
Vad gäller Jimmie så skrev jag ju i imperfekt, eller preteritum som det korrekt ska kallas. Tyckte du han satte det i system att filma?
Jag har sett vid FLERA tillfällen att Gnomström är där och muckar och knuffar och bjäbbar efter avblåsning, och sen när han får en lätt knuff tillbaka då flyger han som om han vägde 40 kg. Han kastar sig raklång, Ledin-style! Får han en smäll ligger han kvar och grinar.
Jimmie Ericsson har tidigare i sin karriär stått för flera filmningar. På ålderns höst har han dock skärpt sig. Inte en enda filmning de senaste tre säsongerna I Skellefteå AIKs dress faktiskt.
Qatar har däremot satt det i system att filma, fuska, överklaga, anmäla. Inser du inte det?
Bagdad hävdade ju att det inte var Qatarsupporters som kastade in grejer på isen!
Han ljög visst även där!
Han ljög visst också om att ryssarna inte var intresserade av att köpa loss Lasse the Almighty J! Ryssarna säger nu själva att de försöker köpa loss Lasse!
Han ljuger visst om det mesta!
Han fortsätter att ljuga om att han inte alls skrev vid upprepade tillfällen om att han inte lästa på vår sida, och att han inte skulle göra det. Ljug alltihopa!
Det är därför han heter Bagdad Bob. För att han är en lögnare med minst sagt skev verklighetsuppfattning, en figur som alla skrattar åt!
Kloka ord Barbro, och visst stämmer det du skriver.
I tidigare trupper var det Camilla Abbot, Christina Abbot, Per ”döda” Fiskögon Ledin som låg där och filmade och fuskade stup i kvarten.
Nu i årets förlorartrupp har man då sprattelgubben Fabricius som har fått sprattel-attacker vid upprepade tillfällen, man har Gnomström som åker omkring och spelar allan, Wallmark slänger sig mest hela tiden och blir utvisad för filmning, och så nu Lagacé som blir anmäld.
Qatar har helt klart satt det i system att filma, men egentligen inte så konstigt med tanke på att hur osportsliga de är i övrigt.
Sen ska då Qatar-Bulan Bob sitta där och häva ur sig att Skellefteå AIK håller på och filmar? Det är minst sagt patetiskt. Zappa får säga vad han vill, men allt ovan är faktiskt sanningen.
{7603}: Det är bra att man faktiskt kan stänga av uppenbara filmare i efterhand. Jag har inte sett situationerna i fråga så jag egentligen inte uttala mig. Hoppas dock på att det inte blir ett lotteri, så som det känns lite med checking to the head- avstängningarna. Tänker närmast på Norman, Salmela och Nygren. Horribla beslut.
{7603}: Håller inte med dig. I Italien finns det en filmningskultur där det är satt i system från tidig ålder att förstärka situationer om man kan.
Här ligger det mer på individnivå. Men snyggt är det inte. Brynäs har ju haft en stämpel på sig att filma men jag tycker det är lite överdrivet, Järnkrok har ju några filmningar på sin sida men sen tycker jag inte inte det är så många fler.
Jimmie E har väl också hoppat någon gång på isen :-)
Har du: Qatarklacken verkar gilla slänga saker. Är det inte ut på isen är det på cmores personal som ska sända.
Ja det här med Lasse J så tänker jag som så att man är ju inte förvånad det rycks i våra ledare,är nästan förvånad inte fler köpts ut.
Visst blir man orolig men tidigare har AIK skött sånt här smidigt.
Hoppas och tror på en intern rekrytering. Osexigare men så mycket klokare.
Det ser då utifrån ut som AIK har byggt organisationen som ingen position är solokörning på samma sätt som andra klubbar har det. Visst huvudansvar finns men jag får för mig det är mycket grupparbete och det borde betyda Lasse J inte ska vara helt omöjlig ersätta.
Alltså om det handlar om två år kan väl inte så mycket hinna gå på tok och efter det är väl det mest logiska han återvänder?
Mycket tyder på det blir en bra slant till klubben.
Alltid farligt med stagnation och att alla är kvar för länge. Gäller både spelare och ledare. Hellre kanske onödigt tidig skifte än stagnation.
Borde ju vara bra PR och klubben får stor uppmärksamhet.
Internt tror jag det ger syre när andra ser det finns möjligheter och karriärkliv. KHL och NHL,lönemässigt om inte annat.
Jag tror AIK kommer klara det här tämligen galant.
Zappaholic: Bor du i Uppsala:) flyttade nyss därifrån. Kan rekommendera. Kafé Fyristorg eller vad det nu är de har många bra grejer. Annars tacka vet jag bullar på gunterska... Alla bakverk är perfekta:)
Zappaholic: Köp från mindre leverantörer. Lite dyrare men definitivt prisvärt. Typ Da Matteo osv. Särkilt kaffe med bönor från Kenya. Ännu bättre om man maler själv.
Zappaholic: Lindvalls är underskattat. .har lyckats få icahandlaren Att ta hem det hit till Västerbottens ibland storuman // utflyttad Uppsalabo som jag är 😄☕☕☕
{7804}: Hörrudu Yoda, jag tycker man ska ge människor chans till bättring. Det är så hela vårt samhälle fungerar. Nu har ju Mannberg skött sig exemplariskt både på och utanför isen så det är på tiden att släppa det förflutna där.
Vad gäller Bulan är han en vinnare, skicklig på att flytta fokus där han tycker fokus ska vara. Sen kan man ju tycka olika om hans personlighet och ledarstil. I allt detta ska man kanske komma ihåg att han också är pappa och småbarnsförälder och har säkert en go och mjuk sida också.
Precis som du. Du nattar ju dina små skriver du ju ibland, och är småbarnsförälder, så du har säkert en go och mjuk sida som du inte visar här på forumet. Precis som jag. Har fyra barn. Två tonåringar och två småttingar.
Vad vill jag ha sagt med det? Jo, att jag ska skärpa till mig och inte skriva massa skit om dig och andra. Jag skulle inte vara speciellt stolt över mina barn om de skrev taskiga saker om andra. Bäst att vara en förebild istället. Så jag ber om ursäkt för det jag skrivit. Nu kör vi hockeyrelaterat.
Vad ska man säga om Lasse-gate? Jag förstår ju om han vill iväg och tjäna en massa rubel ett par år, det fattar man ju. Även om jag givetvis vill behålla honom, han är den sportchef/GM med bästa CVn av alla sen han började med den tjänsten. Men han får tusan inte dränera klubben på alla bra ledare, fystränare, och annat löst folk om han far. Nu tror jag inte att det är en jätterisk, det ska ju funka på alla plan att dra iväg med familj till Putinland även om lönen är bra. Ungar i skola, frugan har ett bra jobb, etc.
Skellefteå AIK klarar sig utan Lasse, men inte blir det lika bra inte.
jag har sett en hockeyspelare, fast jag har aldrig sett en bra hockeyspelare från Qatar. Så förstår vad du menar! :-)