{8395}: Jag tycker också det känns bra med Timrå tillbaka och det ska bli kul möta er. Vill ändå tillägga jag tycker Modo är lika välkomna tillbaka, det tror jag Yoda och alla andra AIKare också tycker. Trots Rytter.
{7804}: Gärna slutspel, bara vi slipper HV är jag nöjd ;D
Det kan säkerligen gå bra det här, att etablera sig är inte lätt, men Timrå har varit i den sitsen förr, då blir det oftast smidigare för en klubb som oss än för t.ex KHK som ett exempel.
Ser mycket fram emot att se era färger tillsammans med våra på isen till hösten :)
Det ska som sagt bli grymt kul att få se matcher mellan klassiska Timrå och klassiska Skellefteå AIK. Kul att det finns ett annat lag i Norrland som kan spela hockey!
Vem vet, om ni nu etablerar er och ungdomarna tar några steg, träffar rätt med ett par dodlisnyförvärv, så kanske ni också går till slutspel och krigar där.
Om nu inte löven och MoDo gått i KK eller lirar mot Lejonström, Teg och Kalix, så kommer säkerligen Rytter, bisterfinnen och Jaca (paus från genusunderhållningen på operan?) gå in på er sida och härja.
Du får ta det som en komplimang då blink blink.
Timrå, välkomna upp ur sandlådan, nu ska ni få lira med de stora grabbarna!
PS! Ingen ekodopning mixat med köpmani bara, tack! DS!
Rytter: Har man ett stabilt lag, så bli spelare som EP tungan på vågen. Nog är Växjö bättre en Saik men utan EP så ser jag ändå möjlighet till en jämnare finalserie, hur jämnare blir såklart en gissningslek. Men låt EP växla lag tror jag mkt väl titeln kunde hamnat hos allas våra vänner i Skellefteå.
Jag har väldigt svårt att tro att Pittsburgh skulle tagit så många titlar utan Malkin/Krållan eller att Chicago skulle lyckats utan Kane/Tåffs, samtidigt räcker inte det med sådana spelare. Vilket Edmonton är något slags bevis på. Så å en och andra sidan....
Angående AIK. Jimmie och Möller ger inte upp i norran och vad ska de säga men jag är så dum jag också tror det finns möjligheter.
Vi kan bättre! Visst Växjö gör det svårt för oss men jag får inte in att enskilda prestationer ska påverkas. När Jocke missar målet med en halvmeter från 3 meter är det verkligen Växjös förtjänst? Nu handlar det om att bara vinna en hemmamatch sedan får vi se vad det leder till.
{8395}: Nej du Timrå är inget som upprör faktiskt, rivaliteten dog av efter vi spöade er i kvarten och tog guld för att dö helt när ni åkte ur. Som du kan se på modospubliksiffror är det framförallt Löven och Leksand där det finns rivalitet. Timrå är längre inget speciellt i mångas ögon, snarare en klubb man tyckt synd om senaste åren med konkurshot mm hängande över sig. Ni har gjort en riktigt bra säsong och förtjänar att gå upp, men att tro att många modoiter skulle bry sig är nog bara i era drömmar.
Vi får väl se ifall vi möts i framtiden i kval eller liknande då kanske rivaliteten kan ta fart igen, skulle behövas för hockeyintresset i vårt distrikt.
Oj vad det svider när dom får valuta för sina inköp medan ni inte får det för Möller, Ellis, Katic, Kostka, Djuse, Olofsson, Hetta, Andersson. Sedan lät ni andra klubbar utveckla Lindström, Pudas och Lindholm innan ni köpte tillbaka dem.
jag håller faktiskt med dig. Elias är en jätteduktig inköpt spelare. Men han är inte ensammen, det är 20 stycken jätteduktiga inköpta där och det gör det svårt att handskas med köpelaget.
Istället för Elias kunde de ha satt in Calof, Lundberg, Reddox, Josefsson, Pesonen, Rasmussen, Shiminin, Miele eller någon annan inköpt där, och kedjan hade inte vart nämnvärt sämre.
De är bra på att få pengarna att räcka, helt klart.
Tycker nog att detta är att ta ifrån Växjö mycket som lag.
Elias är riktigt jävla bra, men han spelar i ett lag som backar upp honom och hjälper honom. Växjös framgång är frukten av en bra tränare och ett bra spel, dom har spelare som klarar av att spela allt från defensivt till offensivt, dom är lite som en maskin.
Samma gäller lite kring Dahlen, han var bra detta år, men inte den som var avgörande mot KHK, utan där klev laget fram och spelare som t.ex Didrik, Gallo, Boyce, Berglund, Karlsson spelade sin bästa hockey och som ett lag.
Har svårt för det där med att peka ut en enskild spelare som tungan på vågen. Ett framgångsrikt lag bygger på att alla spelare bidrar med vad dom är bäst på.
Tarasov: Exakt. Trodde ni skulle åka i play-in så jag är imponerad över er dödsryckning. Ni är ju faktiskt med och tävlar. Dock rår ni inte på dynastiföreningen Växjö Lakers!!
håller inte med. Växköp har köpt in storstjärnor till varje position i laget, från oss, från KHL, från NLA. Hade de plockat bort 1sta och 2a och satsat på några egna ungdomar och gjort några budgetvärvningar, då hade det vart jämnt.
Elias är dock fördjälva bra. Ska bli intressant att set hur han klarar sig på liten rink, han är smart och är grym på små ytor, däremot har han såklart brister i det fysiska spelet. Tycker inte han var bra i JVM, men kanske behöver vänja sig vid ytorna på mindre rink först.
Ska bli kul att ses till hösten! Hoppas ni inte gör en MoDo och köper in 47-åriga slagskämpar från lingonligorna i Kanada, då går det inte så bra tror jag.
{7804}: En förlorad final är trots all inte så tokigt med tanke på hur säsongen utveckla sig för er. Bitvis knackigt men ändå god tvåa, även om det inte är helt klart än. Sen håller jag med Sputnik, känns som om Elias är en extra dimension.
Rytter: hehehe det tog visst hårt mitt tyckande som du inte kan acceptera, du kan inte släppa det märker jag. Ja vi är tydligen oense här men idag börjar vi anständigt men rasar ihop och på slutet liknar det ingenting. På papperet är naturligtvis Växjö namnkunnigare, har inga problem erkänna det. Vidhåller dock att AIK spelar bästa hockeyn när vi får ut max. Antingen fortsätter det såhär imorrn och då är hela finalen att likna vid WO eller så börjar det likna något man är van att se.
Rytter: Utan att vara partisk så vågar jag säga att utan Elias Pettersson så hade detta varit en jämn serie, så bra är han just nu. Samma som att utan Dahlen hade Timrå inte varit SHL idag.
Du får diskutera med Barbro vilka som i grunden är ett bättre hockeylag, tror han/hon har en annan uppfattning.
4 ramträffar? Jag kommer bara ihåg Djuses som var i utsidan målburen och inte i ramen, kännes inte så farligt, samt Ericssons i ribban. Vilka andra lägen var det?
Sluta klaga på inköp av spelare? Någon som klagade när vi köpte er tillbaka till SHL? Vad tycker du själv om det?
Filmare? Kanske inte ska klaga så länge man har Ericsson och Ortio i laget.
det ser inte direkt ljust ut. Växköp har köpt ihop tre stycken förstafemmor och har en köpt in en grym fjärdeformation. Tycker vi gör en bra match i två perioder och vi har 4 skott i ramen, Rytter tyckte inte dessa var nära att bli mål. Pesonen hade ju också ett efter han kom tillbax efter sin "skada". Helt jämnt och spännande.
Men Växköp har under hela säsongen visat att de kan göra det som krävs för att vinna. Ikväll hittar de ett vapen som är svårt att försvara sig emot: filmningar! Matchen står och väger, och vi har bra läge att gå upp i ledning igen i PP, och då gör Rahimi sin favoritmanöver som han nästan blev belönad för tidigare i perioden. De börjar kasta sig hela tiden. De ligger kvar och tar sig knappt till båset. De tar sig för ansiktet och har ont. De ligger kvar framför mål. De ramlar omkull när de får en knuff.
Studion har tyvärr inte kunskapen om idrotten för att se dessa grejer. Ingen säger någonting. Men gud nåde om Jimmie vinglar till en gång, då är det repris och diskussion. Men om halva laget av motståndaren uppträder så, då är det bra.
Det ska bli intressant att höra om Bert vågar ta upp detta på PKn?
Sen att Växköp i grunden är ett mycket bättre hockeylag, det säger jag ingenting om, för de är det. Det är bara att kolla spelare för spelare och namnen de har köpt in... "det fanns en liten lucka i spelarbudgeten"... hihihihi!
Varför dra ut på lidandet, lika bra det är över imorgon. Växjö gör sin sämsta match i finalen och SAIK steppar upp, men ändå i slutändan så kan Växjö kontrollera det hela och vinna komfortabelt. Dom är som en maskin, liknar lite FBK på tidigt 2000-tal.
Rytter: aj aj aj.. denna match skulle nog bortalaget behövt vinna, Växjö var ju knappt inspirerade och lyckades ändå vända underläge till säker 4-1 seger
Torsk imorn och guld på hemmaplan då? För inte viker skellefte ner sig i fyra förnedrande raka??
Zappaholic: Wikegård o Petter är som vindflöjlar. Och så jobbigt besserwissriga. Oftast är dom snabba på ta en åsikt om något och sedan är det enligt dom en sanning.
Det var någon konstig jämförelse med NHL han försökte sig på, vet inte hur det var relevant. Där är ju alla inköpta, och håller man sig under lönetaket är det väl inga problem.
9-3 i avslut i skottsektorn, så ja Växjö har haft mer farliga lägen. bortdömt mål samt skott i ribban av Pesonen. Var väl endast Ericssons som var riktigt farligt, Djuses tog ju i utsidan av buren och det är inte ramen.
Nu lyfter Berglund bort Shiminin från mål när han är där och hugger, inget övervåld eller slag, Shiminin kastar sig och ligger orörlig som en död fisk på isen efteråt.
Han vill inte ta fighten, säger kommentatorna.
HAN FÖRSÖKER FILMA SIG TILL EN UTVISNING! NI SAKNAR KUNSKAP OM SPELET ISHOCKEY!
{7804}: Jag ger inte så mycket för CMore-studion. De hänger ut Clark, som visserligen filmade fult, men de hyllar en spelare som Shinnimin som filmar ännu mer...
"En häftig spelartyp" sa väl Wikegård. "Dubbelmoral" säger Zappaholic.