Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen
« · 546636 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Andreas Hadelöv klar
Magnus:

kort och enkelt svar...: Bah!

Sv: Andreas Hadelöv klar
Antos: Skulle snarare säga att Hadelöv fått på tok för stort förtroende i Malmö under åren.

Sv: Andreas Hadelöv klar
Åkerman:

Japp, nu får man hoppas att han trivs bra i Skellefteå, (vilket de flesta hockeyspelarna verkar göra) och får det förtroendet som han nog inte fått i Malmö och jag verkligen tror att han behöver, så tror jag nog att han kan prestera riktigt bra, och utan lockout så tror jag att det kan vara så att man får kvalseriens bästa målvakt nästa vår.. *ta i trä*

Andreas Hadelöv klar
1-års kontrakt på den nye målvakten.

Sv: dött...
87bth01: Jag tycker det. Även för 100 papp.
Har fan aldrig sett en spelare med mer potential.
Snabb, stark, bra sinne, bra skott och allt det där.
Nackdelen med Jimmie är att AIK har haft svårt att hitta de rätta spelarna att spela med honom. Det kanske har att göra med att Jimmie faktiskt är alldeles för bra, men jag misstänker att han inte är den lättaste att spela med heller.
Fördelen är ju att han är omöjlig att spela mot.
Jag tror absolut att Jimmie inom nåt års tid är en stjärna i elitserien.

Sv: dött...
Jaha.. Vad ska man säga då? Ni kanske kan berätta lite om Jimme Ericsson? Var det en bra värvning av Leksand med tanke på hur mycket han får betalt?

Sv: dött...
Det är lugnet före stormen.

dött...
kan någon skriva något kul här???
börjar kännas lite som sålnas sektion på hockeysnack

Sv: Djurgården + skvallerbladet (se länk)
Antos: Förbundet skulle aldrig degradera Djurgården, oavsett hur dålig deras eknomi är.

Djurgården + skvallerbladet (se länk)
Om det nu vore så kul att djurgården skulle hamna i div. 1 så skulle väl Malmö hoppa in och ta deras plats? Det skulle kännas snopet!
Kanske skulle vunnit mot oskarshamn hemma ändå...

Sv: Spelarna drar nu?
Db_04: Backlunds regering inte lika sugen som Backlund att flytta hem, vilket är synd. Backlund satsar jag mer än gärna på.

Angående Paulsson räknar jag tyvärr med att han flyttar hem till Väsby. Lite synd, men så lite som han producerat mot övre-halvan lag så är det egentligen inte mycket till en förlust. Vill inte ha spelare som gör fler poäng mot Almtuna än de gör i hela kvalserien.

Angående Klint så känner jag att det inte är något att satsa på. Han fick ju spela på hösten innan Sean och Mike kom, men var egentligen väldigt dålig hela tiden. Klint har heller inte egentligen imponerat på mig säsongerna innan i Hammarby heller. Som andremålvakt är han väl ok, men det vill han väl knappast själv?

Sv: Spelarna drar nu?
Åkerman: Paulsson eller hans regering vill då till stockholm rykten placerar han i Vilda Väsby....

Tycker ni borde satsa på Klint eller ta hem Backlund

Sv: Spelarna drar nu?
maki: Sunkmaster kan nog hålla i eliten. Egentligen bra på det mesta och misstagen han gör handlar mer om orutin.
Jag tror ändå att han kan få ett tufft förstaår då han ännu väger lite lätt, men jag är övertygad om att han på sikt kommer att vara en riktigt bra elitserieback.

Sv: Spelarna drar nu?
Åkerman: Hur har Sundqvist utvecklats i hans två år i klubben?? Håller han för elitseriemåtten? Minns honom som tuff defensiv back, men det verkar som han utvecklat sina offensiva kvaliteter också. Eller??

Sv: Spelarna drar nu?
Db_04: Ja, det blir nog farligt mycket spelaromsättning.

Hirvonen, Mikaelsson och Sunkan redan borta.
Alla nordamerikaner försvinner - Sean, Dunham, Drake och Chad
Jimmie och Pasi blir svåra att behålla.

Sedan har vi de som AIK inte vill behålla vilka innefattar Nyberg, Martin Johansson, André Mattsson (trots kontrakt)?.

Kvar blir dock de kontraktsbundna Åkerman, Berka, Wernblom, Harkins, Rama, Krekula och Falk.

Prioriterade att behålla är Lindgren, Petriläinen, Jimmie, Pontus, Paulsson och Söderberg. Kanske även Fredrik Sundin.
Klint verkar kunna tänka sig att stanna, vilket jag tycker är märkligt eftersom han aldrig blir förstekeeper i AIK.

Där har du läget i laget.

Sv: Spelarna drar nu?
Db_04: Ja...harkins och en massa ungdommar;)

Sv: Spelarna drar nu?
Db_04:

Dessutom skall taavola träna Ssk så det blir väl nån annan som får äran att se till att Saik missar es kommande säsong ;) IGEN =)

Spelarna drar nu?
Tomi Hirvonen klar för Ilves!!!
Chad Hinz lär knappast komma tillbaks...
Jörgen Sundqvist sägs vara på väg till många elitserieklubbar!!
Jimmie Eriksson sägs också vara på väg till elitserien!!
Har Calle Klint tröttnat? han värvades som 1a och blev 3a
Ska Johan `Åkerman ta sissta chansen och få spela i ES igen?
Andreas Paulsson sägs vara på väg till stockholm!
Sean Gauthier är väll inte speciellt glad på klubben ,han hade också kunnat släppa in massa mål om det hade behövts.
kanske Pontus Petterström får chansen i Elitserien ?
Hur blir det med Werner och Söderberg? André Mattsson hem till Solna AIK ?

Blir nån kvar? eller får Harkins lira själv?

tyckte den nya tröjjan var fyndig....Nästa år då jävlar.....eller nästa

Sv: Lita på SAIK
mattias - 74: Måste vara alla dumma inlägg från borlänge ! Hahaha...

Sv: Lita på SAIK
mattias - 74: Nej, i år så hade Brynäs och Leksand helt klart bättre lag.
Ifjol var det mental genomklappning.
Tidigare år var det inte så nära.

Sv: Lita på SAIK
mattias - 74: Det sitter i tröjorna...om dom hade haft typ röda tröjor på brynäs matchen så hade dom absolut vunnit;)

Sv: Lita på SAIK
Åkerman:

Vad är felet ? Spelarnas motviation att tända till i Viktiga lägen eller?


Sv: Lita på SAIK
mattias - 74: Det är klart att man har förhoppningar på ett nyförvärv som ju Dunham var i kvalseriens första match.
Jag är i efterhand övertygad om att vi tagit minst lika många poäng med geten i målet, även om jag inte trodde det på förhand.

Skellefteå väntade för länge med att söka spelare. En Ryder-typ hade absolut kunna vara skillnaden, men det fanns inte den sista dagen då Peo Larsson till slut började söka.

Sv: Lita på SAIK
Åkerman:


Ja men det var som de flesta saik supportrarna i Leksand sa att Hade Gauthier stått hade kanske ni inte vunnit en match men jag håller Gauthier som minst lika bra som Dunham. Fattar inte fortfarande varför inte Skellefteå köpte en målskytt av rang samt en stabil back!

Sv: Lita på SAIK
mattias - 74: Håller ändå inte med i synen på våra fans generellt sett. Om något så finns det för mycket ödmjukhet och uppfattning av att "det kommer att gå åt helvete i år igen", istället för att tro på laget.
Men visst finns det undantag. Jag har själv inte på minnet att nån sa att vi skulle gå upp efter NH hemma, men eftersom det är ett stort supporterfölje så finns ju alla olika åsikter.

Anledningen till att vi inte gick upp i år var att vi hade för dåligt lag helt enkelt. Man valde att ända fram till sista fönstret satsa på att NHL skulle komma igång, vilket var en felbedömning. Sedan värvas Mike Dunham som är väldigt underkänd i drygt hälften av matcherna i kvalserien och då är det omöjligt att gå upp.

Sv: Lita på SAIK
Åkerman:

Jag var och såg matchen i Skellefteå i SA 3-1 till saik! Jag har aldrig varit med om maken till Fanatsika supportrar. Man unnar verkligen ett lag som Saik en plats i Es, verkar nästan som om det finns vissa i föreningen som inte vill att ni skall spela ES, 3 år i rad har ni ramlat på målsnöret.

Det var ju vissa fans som sa att Elitserieplatsen var klar redan efter matchen mot Nyköping där ni vann, ni kanske borde vara lite mer ödmjuka nästa år, en serie är ju 10 matcher och inte 5 som vissa verkar tro.

Lycka till Nästa år!

Sv: Lita på SAIK
nyz: Ja, nog var den lite halvkul kan man medge.
Har dock svårt med de optimistiska citaten.

Det finns verkligen inga så pessimistiska supportrar som Skellefteåsupportrarna. Däremot så skrivs alltid laget upp utifrån där folk välkomnar upp Skellefteå i elitserien efter halva kvalet.

De flesta Skellefteåsupportrar hade sinne att ge upp redan efter nyköpingsmatchen.

Sv: Lita på SAIK
nyz:

Skellefteå kommer igen nästa år =)

Sv: Lita på SAIK
Freddan: Nog hade jag också önskat saik i ES före vissa andra lag - men hellre att dom missar och att vi får gå upp :)

Sv: Lita på SAIK
nyz:

Hehe. Den var rolig. Inte sådär jättesnällt att lägga in den här dock. Själv tycker jag att det är trist att SAIK än en gång föll på målsnöret. Hade vart roligt att få riktiga derbymatcher även för oss med allt vad det innebär. Men men. Icke sa nicke att det blev så nu heller.

Sv: Lita på SAIK
nyz: Den var helt GRYM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sv: Lita på SAIK
nyz: hehe den äger

Sv: Lita på SAIK
Kunde tyvärr inte hålla mig... kolla in länken!

Sv: Rykten
Portello:

Han kommer skriva på för luleå inom kort så jag antar att ett grattis är på sin plats =)

Sv: Rykten
GulSvartaMalin: Tydligen ska ett antal ES-klubbar vara intresserade av Jimmie Eriksson i erat lag.

Sv: Rykten
p j davydjoos: det var ju fyndigt.. :P

Sv: Rykten
GulSvartaMalin: Ja, senaste ryktet är att Arlanda lockar... ;)

Rykten
Alltså, kan nån informera mig om lite saker? vart kommer alla "våra" speöare att fly nu efter denna säsong? finns det några heta rykten?

Sv: bjud på en bra match!
Åkerman:
Förstod inte varför plötsligt Malmö var värda att gå upp i Resonemang II. Men nu när du till slut förtydligat dig klart - att ettan och tvåan är värda att gå upp - är jag nöjd.

Sv: bjud på en bra match!
Metal Guru: Ska det vara så svårt att förstå?
Grundresonemanget är att tabellen gäller. Sen förlöjligade jag någons resonemang att "Skellefteå är inte värda på grund av torskar mot MIF och BIF" med att dra upp Brynästorsken mot NH.
Se, enligt min uppfattning kan man inte bedöma lag efter enskilda matcher, utan man ska se till tabellen till 100%.

Brynäs och Leksand är värda att gå upp tack vare att de blev etta och tvåa.
Skellefteå är inte värda att gå upp för att de inte blev etta eller tvåa.

Medicinen är tagen. Var har du dina glasögon?

Sv: bjud på en bra match!
Åkerman:
Du skrev också "Är Brynäs värda att spela i elitserien när man inte ens kan slå Nyköping på hemmaplan?", vilket ger ett schizofrent intryck till "Tabellen gäller"-frasen.

Nu ger du återigen ett schizofrent intryck genom att stapla meningar som "Tabellen gäller." och "Brynäs och Malmö är mest värda oavsett vilka de gör plattmatcher mot." bredvid varandra.

Förtydliga dig, eller ta din medicin.

Sv: bjud på en bra match!
Metal Guru: Simpelt svar som jag skrev redan i förra inlägget.
Tabellen gäller. Brynäs och Malmö är mest värda oavsett vilka de gör plattmatcher mot.

Sv: bjud på en bra match!
...förutom Leksand då, men det är väl inte vad du menade - gissar jag.

Sv: bjud på en bra match!
Simpel fråga, Åkerman:
Vilket lag är mer värda än Brynäs då?

Sv: bjud på en bra match!
mattias - 74: Wernblom och Åkerman har kontrakt.

När det gäller "värda" eller inte så kan man inte peka ut enskilda matcher. Tabellen gäller. Är Brynäs värda att spela i elitserien när man inte ens kan slå Nyköping på hemmaplan?

Sv: bjud på en bra match!
mattias - 74: jag tycker inte riktigt om Lindqvist, men visst, han har växt under säsongen och är väl bland de bättre i allsvenskan. Han har haft lite svårt i de riktigt tuffa matcherna. Han e rätt ung va?

Sv: bjud på en bra match!
Jompe:

Tur att Leksand och Nyköping fick en bra domare då Mikael Lindqvist med största säkerhet es domare nästa säsong

Sv: bjud på en bra match!
mattias - 74: Domarinsatsen var under all kritik. Båda lagen berövades på utvisningar och Ryhed höll ingen konsekvent nivå över huvudtaget.

Sv: bjud på en bra match!
minimon:

Håller med, nu tar det tid innan de går opp.

Jimmie Eriksson är väl i praktiken klar för luleå samt att Wernblom vill väl inte harva i allsvenskan ett år till tror även Åkerman måste spela es om han vill få chansen, spelarflykt var ordet sa bull =)

« · 546636 · »