Puckat: Ett har man lärt sig denna säsong och det är att det finns många spelare med karaktär som kan kliva fram istället då. Tror hela Timrålaget kommer tugga fradga ikväll med ett förhoppningsvis Fullsatt och kokande NHK i ryggen!
Enock (sjuk) Westin (sjuk) Liljendahl (skada) och Galló (skada) osäkra till spel. Enqvist kommer troligtvis lira. Galló är ett stort tapp om han inte kommer till spel. Bortsett Dahlén så tycker jag han har varit vår bästa forward i finalen.
Med Timrå i Hockeyallsvenska finalen och matcher varannan dag får många sitt hockeyintresse mättat.
Matchboll, första av tre för Timrå imorgon och chansen att ta sig till kval till SHL där Karlskrona väntar för vinnaren.
Tog ändå en titt på återstående spelprogrammet i slutspelsserien där jag håller Björklöven som favorit. Laget har kvar att möta både Oskarshamn och AIK på hemmaplan.
Internetannonsörerna är extremt skickliga på att spåra surfvanor. Senaste veckan har jag varit väldigt mycket på Leksandsidor och direkt slår algoritmerna till med anpassad reklam.
DJ Hemp: Lycka till imorn mot knektarna! Var sällan jag såg ett lag så överlägset som ni var igår.
Ser fram emot att kolla matchen imorn , slängde några getögon på slutspelet i SHL tidigare ikväll, intensiteten och inramnings var som en fesljummen 2,8a i jämförelse med era drabbningar
DJ Hemp: Lyckades också hamna på Oscars efter den matchen. Såg många minnesgoda ögonblick därinne...Undrar om inte Bulla drog en helikopter vid Nyköpings matbord....
tjobba: Måste ju i alla fall bli över 5000 imorgon. Vore härligt om det kom över 5500 vilket det kanske bli. Blir ruskigt tryck då💪💪💪! Om det skulle vara så att Hållander, Westin och nån av Gallo eller Liljendahl inte skulle kunna spela så har vi två mycket kompetenta spelare i Kaiser o Jansson från J20 laget som var med på träningen idag och inte alls gör bort sig. Två rejäla bitar dessutom på över 90 pannor som kan spela fysiskt framförallt då Kaiser och Jansson som lite smartare center då. Skulle gärna se de. Känns intressanta framöver.
Jag räds inte heller något av dessa lag. Var ju lite småkaxig härinne i går. Men det är knappast ovanligt att det uppstår en del hinder på vägen. Tippar därför att vi får missflyt i morgon och torskar efter sd (2-3). Fan, man har väl varit med förr. Minns att vi vann de sex första matcherna i Kvalserien 2000 för att sedan torska tre i rad. Inte för att vi hade några som helst problem med Nyköpings NH90 i sista matchen men LITE nervös var man ändå på vägen ut till arenan. Resten är historia.
Lyckades snylta mig in i en minibuss finansierad av Robert Bergh på vägen tillbaka och sedan var där ett fantastiskt trevligt firande på Restaurang Oscar i Sundsvall. Fick med mig delar av en kristallkrona hem. Alla var glada. 🙂
hubbenorlen: 26st på G Höger 7st G Vänster 1st på H Vänster 3st på I Höger 12st på I Vänster 18st på J Höger 50st på J Vänster 50st på K Höger 57st på K Vänster 64st på L Höger 86st på L Vänster 56st på A Höger 15st på A Vänster 5st på B Höger 1st på B Vänster 3st på C Vänster 4st på D Vänster 6st på Högerbalkongen 1st på Mittenbalkongen
El Maco: MäCktiga Läxand som klagade på tomma stolar i första matchen. De fyllde själv inte ett NHK på sin hemmamatch. 60 pers på bortasektionen kontra våra 200.
hubbenorlen: man går in från stationär dator på tik.ebiljett.nu och klickar runt på sektionsillustrationerna. Översikten funkar inte i min iphone (men man kan köpa biljett). Ser rödare ut än på mycket länge. Är väl högst upp på västra det finns större block med platser, på långsidorna ströplatser och några platser närmast sargen eller intill bortastå.
Såg att Leksand Superstars inte kör supporterbuss upp så blir förhoppningsvis en väldigt liten bortasektion på ståplats. Packa hela stå fullt med tikare istället.
{8395}: ja du ser! Jag säger inte att mitt förslag är varken moraliskt, sportsligt eller själsligt ok men jag tycker inte att det är så jävla ologiskt egentligen :)
El Maco: ...tror att det blir ett extra lag i serien om ett juniorlag lyfts upp eller räddas kvar på grund av att A-laget är i SHL. Förra året slutade SHL-lagen Mora och KHK på de två sista platserna i Superelit och fick kvala men slog ut sina respektive motståndare.
När det gäller kval uppåt är det fascinerande att Löven inte ens är nära att gå upp. Bara trea i norra serien bakom Östersund som får kvala vidare och Bobbarna som också får sommarlov.
Icetea: nej det måste vara fel. AIK och Mora kvalar. Mora kan säkra platsen om de håller sig kvar i SHL även om de missar i kvalet. AIK har iofs chans att gå upp i SHL också på just Moras bekostnad...
KulltorpsOlli: jag skulle, seriöst, vilja lyfta scenariot där leksand ser slaget förlorat och vilar några spelare inför den allsvenska finalen och sedan mora. Jag vet att det är lite långsökt men istället för att stånga sig blodiga mot oss i tre matcher till och sen gå bäst av 7 mot KHK så spelar dom 2-3 matcher mot AIK för att sedan ta sig an Mora. Det är säkerligen ingen enkel batalj att vända på denna matchserie, inte heller att piska AIK i bäst av tre men vilket är egentligen deras största chans till minsta möjliga blodspillan? Hur många matcher har leksand vunnit mot oss denna säsong? 1/6? 1/7? Hur många har dom vunnit mot AIK?
Fem matcher mot oss och sedan sju mot KHK? Det tjänar ju varken leksand eller Timrå på.
{3405}: Skönt att höra! Äntligen får laget det stöd de förtjänar! Imorn hjälps vi alla åt att skapa ett grymt tryck och en fantastisk stämning i arenan! Och hörni, vid vinst imorn får väl laget lyfta Svenska Spel Trophy-bucklan?
Är det 100 000 om man vinner hockeyallsvenska finalen ??? Kan vara bra det för inte fan ska man sitta och åka buss till Karlskrona var annan dag. Måste finas sponsorer supportrar som kan fixa så de kan flyga ner.
Sune: fy fan. Om det är nåt som vi Timrå supporters är van vid och har med i bröstmjölken så är det nog ödmjukhet. Låt oss få slå oss lite på bröstet nu för en gångs skull. Lägg bort den lutherska läran en stund. Inget är klart än, men vi är närmare målet än på väääldigt länge. Och jag tror att man ska tänka possetivt! Skicka possetiva signal till sin omgivning. Sånt sprider sig. Ärligt så tror jag att dessa killar i Timrå Ik kan gå hela vägen. Dom visar ett kolugn jag inte sett på länge i Timrå. Harmoni..! Vill nämna hela laget..men sån som Wedin är guld värd. Johan Jonsson..Gallo..ja hela laget har stäppat upp på ett overkligt sätt. Som om dom legat och dolt nåt för oss alla andra dödliga. Nää..vilket jäkla gäng dessa unga killar är alltså. Ett ungt jävligt hungrigt Timrå tror jag blir svårt att stoppa nu.!! Ödmjukhet och våga ta för sig. Tro på sig själva. Timråspelarna är minst lika bra som Leksands och KHK !! Kämpa Timrå IK.
Bragd-Birger: Det rinner tårar av glädje och stolthet ur mina ögon över den fantastiska predikan du har skrivit. Kastade mig på plattan o köpte biljett på en gång!!! Nu lyfter vi taket på ladan med en jävla smäll av röd o vit hockeydynamit med leksingarna som svans på denna raketsäsong o vi hoppas att lillstrimma ler i sin himmel!!!!!!!
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer