Andersson: Det var verkligen ingen hård smäll, visst skulle det kunnat vara utvisning, mycket möjligt att domarna släppte den på grund av Lundins filmning efteråt, så att den jämnade ut sig.
Knylan: Såg att Hasse Lundberg(sportchef?) skrev nån kommentar om det på Lokalfotbollen för någon vecka sen när någon påpekade att IFK Timrå bör återgå till Timrå IK. Han lät väldigt positivt inställd till det och trodde att det skulle ge bärkraft till föreningen.
Även Timrå IK:s ledning har inte låtit allt för främmande till det när vänner till mig har frågat dom om det skulle vara intressant.
En kompis som lirade i IFK ifjol hörde också av sig till IFK:s ordförande(Linda Udd, stor TIK-supporter) om jag inte minns helt fel och frågade om det men fick aldrig något svar.
Vet inte riktigt hur man ska göra för att detta ska bli möjligt? Antar att någon av föreningarna måste ta det första steget. På lång sikt kommer det inte bara gynna fotbollen, utan även hockeyn. Tror jag.
Knylan: Håller verkligen med, jag har verkligen försökt ge GIF chansen, följt dom till och från, sett många matcher, blivit glad över vinster, men det är verkligen något som saknas. Säkert många här inne som älskar GIF. Att se ett fotbollslag med 2 tallar känns som att det skulle bli kärlek vid första ögonkast för min del.
Med 30 min till nedsläpp i vår match så är det väl kanske inte guldläge att lyfta denna fråga nu, men det vore ju lite av en pojkdröm att åter slå ihop IFK Timrå med Timrå IK. Perfekt läge nu när IFK får dra sig ur tvåan och har det minst sagt trassligt.
IFK Timrå bröt sig ur Timrå IK någon gång på 1970-talet tror jag. Idrotterna ska givetvis vara två skilda verksamheter (precis som det fungerar i AIK, DIF, Bajen osv) men vill man ge fotbollen i Timrå en rejäl gratisskjuts så vore det ju klockrent att inkorporera den under TIK-fanan igen. För mig som fullständigt klubbmonogam vore det ypperligt att även ha något att fylla sommarmånaderna med. Sen är man ju rejält avundsjuk på de vars klubbar finns representerade i flera sporter.
{8225}: några korrigeringar behövs men slutresultatet låter väldigt trevligt tycker jag. Modo och Timrå i samma serie behövs, för båda lagens skull. Så länge Sundsvall är odugliga har vi ingen annan riktig ångestrival.
Dessutom angående björklöven så hoppas jag att dom inte ens tar sig till kval. Tycker inte såna köplag ska belönas alls. Dessutom behöver käntä en motgång tycker jag 😂
Woody Jokinen: Jag kan inte hålla med dig nog i din kommentar. Tycker att det är under alla kritik att det har kunnat fortgå under hela säsongen. Rimligtvis borde de videogranska sig själva efter matcherna för att kunna bedöma vad som har genomförts bra och mindre bra, och då kan man tycka att de borde lägga märke till "oj, nu ramlade ännu en BIK spelare lite lätt", eller "oj, nu höll en BIK spelare fast klubban på en motståndare men fick det att se ut som en hakning igen". Att se detta mönster över tid kan nästintill även en blind höna göra, så varför klarar inte zebrorna av det?
{8839}: Jag kommer inte, men hoppas ni vinner ändå. Det gör ju situationen knivigare för MoDo om ni vinner, men då får vi slå er på onsdag och sen får ni vinna kvalserien o slå ut löven som just förlorat allsvensk final, efter att ha lett serien nästan hela tiden. Vips ses vi i SHL nästa säsong
Duncan: Så är det, Freddans jobb är även att få laget att känna att varje match är den viktigaste. 3 poäng i omgång 6 betyder lika mycket som 3 poäng nu!
{8839}: Ja jag kan inte gå live ikväll. Men jag ser matchen i hemmabaren. Har laddat upp kylen med mycket gosaker. Sitter iförd Timråtröjan å keps o halsduk och fillingar.. Ikväll är det fest...Halleluja... Vi VINN ikväll.... Dä rinn lätt i Explorern ikväll..👍🏼🤘✌😎
Bragd-Birger: Nej...vi har allt att vinna i dom två matcherna som kommer. 9 matcher återstår. Vinst ikväll och det är bara 6 p till Modo igen. Vinner vi mot Modo på onsdag.. Då är det vidöppet igen. Krävs en bra avslutning och att Modo tappar lite och vips så är vi i HA-Finalen mot Björklöven! Allt kan hända...Det KAN gå... Vi får inte ge upp hoppet förrens det är över!
{8839}: Karlskoga har alltså överlägset flest minuter i numerärt överläge. Alla som sett dem spela vet varför. Hoppas domarna är uppmärksamma på alla mer eller mindre lyckades skådespelarinsatser i kväll....
Alla som skriver på denna sida ställer väll upp i kväll och går på matchen , för ni har har väll inte givit upp än , tag med frun , kompisen , barna ,och ha en trevlig kväll med vårt krigar gäng . Jag är där och stöder dom på mitt sätt.. bla..med kaffe och en dammsugare och inlevelse.
EXPLORERSMÅLAND: låter som att du inte är det. Häng på allsvensk final och med största sannolikhet en all-time-high-poäng när serien är avslutad. Borde vi verkligen köra en avgå-alla!!!1-rant just nu?
{8839}: Ja dä ä int klokt.. Ligg hä å ser Inter Milan - Milan å Zlatan är delaktig i första å gör annra.... Nä Boförs bli en tuff nöt att knäcka... Liksom Modo... De har satsat hårt.. Vi tar junisar som behöver speltid nä dä int får att i SHL... Vi väg fö lätt.... Men vi är ju på målsättningen denna säsong..Topp 5... De ä nöjda ledningen... Men ä vi dä???
KulltorpsOlli: Som ishockeyälskare så hoppas vi nog alla på denna final. Kommer lätt slå Aik-Taif 2016, kommer även slå fjolårets final, lätt. Nu som förbundet skulle komma med någon dålig ursäkt och göra värsta undantaget mitt under säsong, ändrat till bo7.
Därefter kommer det bli en minst lika bra bo3-serie som mellan BIK-AIK 2017, men denna gång vinner bortagänget i sudden, dvs TIMRÅ ;)
Nu vet vi redan att det kommer vara ett nytt format nästa allsvenska säsong, men har inte denna stil fungerat rätt kasst egentligen? När topp-2 skaffar sig en alldeles makalöst bra fördel (Med all rätt ska sägas) jämfört med resten. Rättvist, absolut. Men underhållningsvärdet & spänningen lever inte alls på det sätt det kan & borde göra.
Låt säga att man kört "HockeyAllsvenska Semifinalen" istället. Där under kan man lira fortsättningsspel, kanske lag 5-8/5-10? Topp-2 från fortsspelet går vidare och kör nå utslagsmatcher mot förlorarna. I stort sett samma upplägg då, men man utvidgar det hela ett snäpp.
Finns många sätt att få ihop ett fungerande format som håller i stort sett till sista grundserieomgång, med spänning i högsta hugg. Dagens format håller väl till viss del, men inte till den grad jag önskar.
EXPLORERSMÅLAND: Nu är det bara 21 timmar kvar till match ,, pirret har inte infunnits är men tanken fladdrar iväg mot en tro mot seger nr 24. Snart är vi där .
Har dä spark Freddaholken än? Nu ska dä sätt på spets.. Vi möt Boförs å Modolidern.. Ge oss FRID och fröjd å VINN!!! Töm å glöm... I uken avgörs HA 2019/2020
Knylan: jag gillar din optimism, och hoppas verkligen att du får rätt. Jag är rädd att vi får vara nöjda med 3 poäng. Bofors med vittring på 2a platsen blir svår. Ett taggat Modo på hemmaplan ännu svårare, ett AIK som kommer kriga för sin heder (om den finns kvar) kan bli knepigt. P.s ja ä int pessimist.
KulltorpsOlli: Det är långt ifrån klart att vi ens kommer möta löven ens. Ni har spelat bra på slutet medans vi spelat uruselt idag vinner vi pga Karlskrona är inne i en värre dipp en vad vi är i. Uppträder vi som vi gjort senaste matcherna mot er på onsdag behöver vi ej ens spela om det. Jag har följt Modo sedan 80 talet och längesedan jag såg dom så dåliga. Förlora gör man men på det sättet nä det får inte förekomma på denna nivå.
Jag ska dock ej klanka ner på grabbarna för mycket då dom redan överbevisat mig under säsongen. Jag hade Modo längre ner i tabellen så där vi är nu är allt en ren bonus för mig 🙂👍.