{9037}: mycket snack om att proppa spelare ( helst åslin då ) i modoboken . Manglar man bästa spelaren i andra laget så vinner man ju .... bra logik , för att inte tala om hur sportsligt
Nu kan jag inte hålla mig mer ..nu sticker jag .! Släpp fruga , tjejen , bädda ner ungarna , eller ta med dom om dom vill ! Strunta i TVn å groggen Nå åker vi ...! Man längtar till första pausen !
TIK1928: Lite fakta om Löven. IFK Umeå bildades i Umeå, björkarnas stad, 1897 och ishockeysektionen i IFK Umeå bildades 1947.
1956 började man spela med ett björklöv på bröstet, laget kallades av umeborna för Björklöven eller "Löven" trots att laget egentligen hette IFK Umeå. Efter ett framgångsrikt 1960-tal med spel i högsta serien ville IFK Umeå friställa ishockeysektionen i föreningen, samtidigt som Sandåkerns SK gick i samma tankar, och samtal påbörjades 1969 om en sammanslagning.
Klubben bildades den 15 maj 1970 efter en sammanslagning av ishockeysektionerna i IFK Umeå och Sandåkerns SK. Klubben kallade sig först "IFK/SSK, Umeå" innan namnet IF Björklöven antogs inför säsongen 1971/1972. Under slutet av 1970-talet och större delen av 1980-talet spelade klubben i Sveriges högsta division, Elitserien.
RasmusVS: 1956 började man spela med ett björklöv på bröstet, laget kallades av umeborna för Björklöven eller "Löven" trots att laget egentligen hette IFK Umeå. Efter ett framgångsrikt 1960-tal med spel i högsta serien ville IFK Umeå friställa ishockeysektionen i föreningen, samtidigt som Sandåkerns SK gick i samma tankar, och samtal påbörjades 1969 om en sammanslagning. 1970 blev det officiellt med ”ny” klubb och namnbyte.
Och med ett jävla SM-guld är ”löven” givetvis ett klassiskt storlag som inte heller behöver känna någon press om nu TIMRÅ IK mot förmodan lyckas störa redan finalklara Modo i kampen om finalplatsen för vidare äventyr mot förmodade SHL-lag.
Vi får väl vara glada om vi lyckas knipa chansen att spegla oss i glansen av dessa oslagbara giganter.
hockeyärnice: Gameday! Nu hoppas man att grabbarna e påskruvade till 100%!!! O att dom inte ställer in skrillerna o tror att det gör sig själv och att inte underskatta Mora. För Johan är farlig framför mål!! Jag har lirat en femhundring på ett kryss mellan Mordor o råttorna! Hehe 😎😎😎 Röd o vit HOCKEHYDYMNAMIT ikväll!!!!👍👏👍👏
Charlie2: Ikväll hoppas man på en bra start och hög fart, utnyttja sina pp och inte tumma på någonting för det lär vara den där jävla målskillnaden som kommer avgöra, sedan hoppas man såklart på en Aik seger men det är nog för mke begärt, kan dom däremot hålla nere siffrorna så är man glad för det, dom har ju ändå ryckt upp sig på slutet, sedan hoppas man också på en bra publiksiffra ikväll, biljetttrycket verkar vara bra så kanske kan vi nå 4 tusen ikväll.
{8399}: Team Boro är ju ett jävla klassiskt lag! Johan Franzén och Erik Karlsson. Eller Atlas Copco IF, de har ju ändå Rolle Stoltz på meritlistan. Riktiga klassikerlag. Mer klassiska än blötröven åtminstone.
RasmusVS: Jag vet jag skojar bare lite...såklart att Modo och Tik är klart mer klassiska än Löven men om folk i allmänhet hellre ser Timrå och Modo i SHL ser jag som osäkert. Skulle faktumet att lagen är klassiska göra dem mer attraktiva eller vad? Jag är tveksam...
Spännande match idag, vi får inte underskatta Mora & spela nonchalant. Då lär det bli -3 poäng. Lite svårt å veta var dom står då dom var gudar ett tag för att sedan åka på pisk av Kristianstad. Dom har 3 raka OT-matcher 1 förlust. Mora vill behålla 8e platsen, dom är jagade av TAIF å VIK. Har en känsla av att närkamper och framför målet spelet blir avgörande idag. Säkert en stuts likt Leksand 3e mål igår blir avgörande mål åt någe håll :]
{8399}: Menar du Rahimi det är väl den enda bra spelaren Löven fostrat på sista tiden och det var många år sedan dom åkte ur fd Elitserien och det var inte många år dom var med där så jag ser inte Löven som ett klassiskt lag som Timrå och Modo och Brynäs och Leksand mm
Olli Nomadinen : Ja exakt, jag tänker aldrig förneka deras guld, men när folk ibland utrycker sig om Björklöven som ett klassiskt lag då börjar man fundera. Det är som du säger, Växjö har också vunnit guld, inte så mycket klassiskt över dom heller..Men det kanske är vad som själva önskar.
Tom Topp Äntligen : Jäkligt skönt att höra att Timrå höjer kraven på spelarena , nu går det inte att lalla runt , nu skall attityden fram och vinnar hjärnan .! Visa en match till att det är nu/ mycket snart ..det börjar gälla , så vi vet att det är allvar i kulisserna och att alla visar att dom förstått vinken . Ikväll tar jag 2 Dammsugare och 1 kaffe ..i Varje paus !!
{8399}: Hur kan du jämnföra Modo och Timrå som lika klassiska lag som Löven? Modo/ Timrå bildade klubbarna på 20-talet och har fostrat en drös större spelare en vad Löven gjort. Löven bildades väl så sent som på 70-talet?? Jag tror till och med Timrås supportklubb är äldre en vad IF Björklövern är..
Hoppas Westfält har det bästa i sig framför sig nu, verkar förövrigt vara en vettig och lösningsorienterad herre som snabbt rättar till något när han märker att han gjort ett katastrofalt misstag.
"Marcus Westfält lämnar MoDo för spel i Färjestad. Detta utan att ha spelat en enda match för klubben."