{9386}: Han får ju inte så mkt istid numera men han e ju bra när han lirar och han har ju haft en del skavanker och han käkade puck för nåra matcher sen så vi får hålla tummarna och tårna för att han får ett tvåvägskontrakt!!! Jag ser alla matcher med SJ så ni vet!! Bara tänk ooomm han kommer!!!!!!!😇😇😇👍
Gooode: Sponsorbiten är betydligt mer svårmanövrerad nu än för sisådär 15-20 år sedan. SCA kommer inte kasta pengar över Timrå utan vidare som man gjorde en gång i tiden. Nu är det ju mer i projekt som Teamsters och liknande som många företag vill vara med och stötta. Att det finns ett damlag är också superviktigt. Vill man ha den riktiga degen så måste det vara privatsponsring.
Någon av oss härinne behöver uppfinna minecraft 2 eller spotify 2 alternativt skriva om Larry Potter, Vem hugger på den bollen?
OlliJanne: njaee, skulle Jonte komma hem och spotta in poäng ett par år och bygger på sig mer muskler så tror jag nog att han kommer få chansen igen. Jag hoppas verkligen han kommer hem om han "bara" får ett tvåvägskontrakt.
Boyce skulle väll kunna bidra till laget som en del av den nya sportsliga ledningen. Stämningen och gruppkänslan och ligga nära laget blir hans uppgift medans en annanperson ihop med Boyce är den som scoutar och signerar kontrakten. Med två personer ser jag också en bättre balans så även det kan läggas mer tid och kraft på juniorlagen, då vi framöver kan slussa in juniorer i parti och minut!
Sputnik: vet inte hur de räknar men där ingår med stor sannolikhet många som kanske inte blir kvar. Jag har däremot dålig koll på hur bred trupp de tänker starta med.
OlliJanne: På nått sätt ser jag gärna att cirkeln sluts nu och han tar en eller 2 säsonger i SHL och bevisar belackarna vilken spelare han är. Sen får han på dessa säsonger gärna ha gjort sig så redo att han kör på i NHL tills karriären över. 🙏
Gooode: sedan 2020 har det varit en pandemi vilket gör att vissa träffar med sponsorer inte kunde göras fullt ut. Spela golf, det kunde man osv osv. Men nu när restriktionerna släpps så finns mer möjligheter till olika aktiviteter.
Sputnik: spontant tycker jag det är jätte tråkigt om allas våran Jonte inte får envägs NHL kontrakt men här är han ju välkommen oavsett om han har grått skägg och käpp. Kan tänka mig att står det mellan 2vägs i NHL eller SHL med Timrå så är det nog ett 50-50 val. Samtidigt så brukar NHL vara ganska tjejsura på europeiska spelare som vänder hem och gör man det 2ggr så blir nog chansen till en 3e vända i NHL minimal
bar mofftak: för att det går rätt tungt för honom där borta? Om jag tolkar statistiken rätt har han skjutit ett skott på mål totalt på dom senaste 5 matcherna. 1 mål 1 ass senaste 10. Varit bänkad en del efter jul. Osv.
Jag blir inte förvånad om han kommer hem. Samtidigt som jag skulle tycka att det var trist för hans del. Men, han behöver förbättra väldigt mycket i sitt fysiska spel och spelet utan puck innan han kan hävda sig på riktigt där borta. SHL med Timrå är en utmärkt plats att göra det på.
Hur tror ni att det ser ut sponsormässigt inför kommande säsong? Slantar SCA, NHC & några till upp rejält för att bidra till satsningen tro?
En annan sak jag kan tycka är att Timrå borde satsa mer på är renodlade säljare för sponsorer, som bara "tänker" sponsor och besöker kunder dag in och dag ut, med bullpåsar ,you name it! Det ska göras via besök. Inte ett telefonsamtal! Vad anser ni?
{8281}: Intressant att veta vilka positioner som Nubben sparat till sportsliga ledningen. Var väl 2-3 spelare kvar att fylla på truppen med enligt Nubben? Målvakt lär väl vara 1 av dem är känslan. Läste nått om att sportsliga ledningen, trot det var Backlund snackade om att det är en balans och att man kanske avvaktar KHL och vad som händer där med truppen i stort
Med det projekterade laget som florerar runt för 22/23 ska vi nog inte dra för stora växlar. Vi blir ju bara marginellt bättre. Förra säsongen skulle vi överleva, nu ska vi bygga en SHL-mässing stomme ett par år. Sen ska vi sätta försvarsspelet va! Sen vinner vi guld
Andersson: det är inte särskilt troligt. Blir skägget, Westerlund (om inget oväntat inträffar) laleggia, Strömberg, Eronen, Erixon, Carlsson (men lånas troligtvis ut eller så bryts de i samförstånd), och en till som jag inte har namnet på men ska vara nära. Sista platsen, om inte Carlsson får den, lär gå till att vara in juniorer.
bar mofftak: Tror att det lite handlar om att Jonte fått spela i 4:e kedjan med rätt skral speltid på slutet. Inte riktigt hans styrka som spelare kanske.
palleparling: Nej samtidigt som produktion i KHL konstigt nog inte alltid visat att det blir succe i SHL heller. Ojamäki som du nämner rosade ju inte marknaden riktigt i LHC till exempel. Att Dahlen skulle behöva bära Timrå känns det inte som med Landers intåg. Sen som nämnts innan så ser man gärna en hyssat rivig producerande spelare som klarar av det fysiska spelet in på topp 6 för att kompletera, gärna en Lodintyp.
Sputnik: Absolut, förstår din tanke. Lander är en toppvärvning. Men ja, dahlen är ju dahlen så klart, men för ärlighetens namn är ju egentligen inte mycket bättre än någon annan som varit i NHL och kommit hem, jag tänker på till exempel Sörensen och Joel Kellman som båda varit i just Sharks. Topspelare i SHL, men skulle inte säga att det är dom bästa. Bara för att man varit i NHL betyder det inte att det blir succé, Dahlen har fortfarande aldrig levererat i SHL (aldrig provat heller så säger inte att han inte kommer lyckas), menar mer att det är inte givet att han kommer hit o bär Timrå som han gjorde i allsvenskan
Har hållit på sen 06 imorse :] Nu går det att kolla repris på matchen på tuben! :) (Den tas bort från cmore ikväll)
Tyvärr blev inte "pratet" mellan 1:a och 2.a perioden med. Men spelarintervjuer blev det iaf. Självklart är firandet med! :D
Det är lyckligtvis fler som spelat in matchen, så hoppas dom har bättre kvalité på videon och fick pauserna med. Jag hade 1080p men när jag klippte ihop de 5 klippen som det blev så verkar det som kvalitén gick ner till 360p, Men eftersom det är en sån stor mp4 fil på flera gig så kanske det är youtube som tar tid på sig? Den ihopklippta versionen är fortfarande 1080 på min dator såg jag nu
Svartvik: det handlar inte om varifrån spelaren kommer (så länge det inte är en svensk då), men artistkontrakt, ja max 6mån. Men rattie har inte haft artistkontrakt, han har haft vanligt 1års kontrakt, artistkontrakt ger man för att dom ska kunna tjäna mycket högre (pga lägre skatt) men då får dom inte ansluta förräns oktober eftersom kontrakten gäller till sista april, så spelare som har artistkontrakt brukar missa inledningen av säsongen, vilket ingen i Timrå gjorde.
Sputnik: Men klart det lär komma grymma lirare från KHL. Jag sträcker mig mot att vi inte kommer ha den sämsta 1:a kedjan i SHL lite diplomatiskt istället. 😅
hubbenorlen: Är det inte så att de nordamerikanska spelarna måste lämna landet i 180 dagar p.ga artistskatten? Har för mig att de då inte får presenteras som spelare under den tiden heller. Det här är dock bara saker jag fått för mig, lär nog inte stämma.
En positiv sak som verkar hända nu i närområdet till ishallen är planerna på att bygga om det gamla värdshuset till hotell. Det öppnar ju upp möjligheter för bortalag och bortasupportrar. Även för Timråsupportrar. Gångavstånd till ... | Läs mer