KulltorpsOlli: visst var vi nederlagstippade mot djurgården på förhand men vi vann ju den psykologiska matchen på knock. Hade jag varit modoit hade jag varit lite orolig när deras huvudtränare står och sågar enskilda motståndarspelare efter match, det ger ett ganska labilt intryck.
Jag ser en och det är fasthållningen (inte med på videon) sedan tröjdragningen på svenningsson, men sedan är det en gåta hur Rahimi kan få med sig utvisning i denna situation. 2 min diving hade varit mer logiskt.
Tyvärr var detta inte den enda tveksamma situation som vi fick mot oss. Felaktiga utvisningar kan man ta för det brukar jämna ut sig, men när det är helt olika nivå mellan matcherna och mellan lagen så måste man kunna ifrågasätta domarteamet.
De kan hockey i modoboken. Åsså har de koll på procent och sånt där… Puffe: ”Fast Timrås chanser att slå Djurgården var väl ungefär 2 procent. Det blev 4-0”
Dubbeld: Jo försvaret var ju inte det bästa heller faktiskt. Men det såg verkligen ut som om Dansk stod på en grusplan. Svensson var helt lysande. Hartmann var övertänd utan dess like och var överallt. Wedin var klass stundvis. Lundin var helt okej, men han kan så mycket bättre.
falconuggla: Har kollat ett fåtal norska matcher och enligt mig så håller dem låg HA klass. Ett exempel är ju Kristian Jakobsson, MoDo tränad gjorde inte de bästa i slutet av hans karriär i laget. Flyttade till Norge och har nu gjort 27 mål och 40 assister i Sparta sarpsborg under en säsong
Dubbeld: Viktor Granholm som gjorde Norges 1-1, kallades sniper av kommentatorerna. Fick lov att kolla upp, han har piskat in 33 mål iår. Plus 19 ass. Vet inte hur bra norska ligan är men känns som fina stats?
Modioterna skrattade väl åt SHL lagen när de tyckte att de värvat bäst från KHL i Jelisejevs. Han verkar ju inte tokdominera i HA direkt. Var han med idag ens?
Olli Nomadinen : Vore riktigt gött om Karlskoga eller Björklöven gick upp, dessa lag är som Växjö, Örebro eller Kristianstad för mig. Vissa vill ha derby mot Modo för att det är så jävla roligt, nä det är ångest 58 minuter om man vinner, 72 timmar ångest om man förlorar.
KulltorpsOlli: Känns fan iskallt, finns inget lag som kommer slå HV över 7 matcher ändå. Men skönt som fan att Rahimi eventuellt ramlar på mållinjen två år i rad.