Jåkkinen: Oj, ännu värre. Förstår inte hur de ska få ihop det och känslan av ett lag som bara är glada över att få delta en säsong har sällan varit större
Ett lag som kommer åka på en jävla käftsmäll kommande säsong i HA är Östersund. Tror inte de har den blekaste aning om vad som väntar dem. Frågan är väl om de firat klart avancemanget till seriestarten? Byggt lag är tveksamt om de gjort, nu är det i stort sett omöjligt att hitta uppgifter om lagbygget som utomstående men hur många spelare har de så här drygt 3 månader innan seriestarten? 10 typ?
Olli Nomadinen : ja även om jag tycker det är betydligt mer realistiskt att förvänta sig en bättre tabellplacering kommande säsong så tror jag nog risken finns att vi kommer hålla till på nedre halvan av tabellen. Vi kommer i a f inte vara klappsämst och rada upp 12 förluster. Ljusare tider och vi fans kommer få mer över på lönen då vi slipper köpa stesolid.
OlliJanne: Ja så är det säkert och främst när det kommer till Rautio. Där har jag själv uttryckt min skepsis. Men jag håller med, det är nästan så att man som Timråit febrigt letar oroshärdar. Känslan av vilsenhet pga till synes stabilt lagbygge och harmonisk förening är påtaglig. Men man vet ju. Som Timråit vet man att det är en skimär, en illusion. Så fort serien startar är ångesten vår ledsagare igen
Olli Nomadinen : jag gissar att eftersom laget börjar se så pass bra ut i övrigt så får Molinder och Rautio klä skott för forumets oro. Om vårt största problem är en av de 2 assisterande tränararna och 2e målisen så kan då i a f jag sova lugnt ända fram till seriestart!
OlliJanne: Ok. Jag riktade inte mig mot dig primärt men alla som känner sig träffade kan ju ta åt sig när jag skriver att det raljeras mycket om Molinder och hans roll i ledarstaben utan att nån eg har någon som helst aning om den. Jag kan räkna in mig själv i den skaran
Olli Nomadinen : missförstår du mig med flit? Jag skrev tidigare idag att Molinder har en klen meritlista på pappret, som tränare på denna nivå. Jag sa dessutom att ingen av oss har en aning om han är bra eller ej. Det är inte samma sak som att säga att han är dålig.
Nisse på Mon or: Va? Nu trasslade du nog in dig lite 😂 Jag har synpunkter på att man konstaterar att nån "halkat in på ett bananskal" och i övrigt har mestadels nedsättande kommentarer om en persons roll utan att ha koll öht. Molinders roll och hur han fungerar är förmodligen det vi utomstående vet allra minst om. Men det lilla som sipprat ut har varit uteslutande positivt. Jag kan också dra slutsatser baserat på fördomar. Men sanningen är att Molinder a l l t i d, även som spelare, blivit styvmoderligt behandlad härinne. Jag tror på riktigt att många av er ser det ni vill se och helt enkelt bestämt er för att han fått en fribiljett men eg bara låtsasjobbar. Det jag skriver är att jag inte har en aning så därför kan jag inte uttala mig. Hur du får det till att vara besserwisser är en gåta
Olli Nomadinen : Lustigt att du ingenting tycker om Molinder för att du ingenting vet om hans tillsättning och förutsättningar. Men andras synpunkter på hans tillsättning och förutsättningar har du synpunkter på. Luktar lite besserwisser.
{8179}: Det som kan "oroa" en lite är att Marklund varit från hockeytränaryrket 1.5 år tills nu och att han dessutom funderade på att lämna hockeyn helt innan Ante hörde av sig. Meriterna talara för att han borde ha goda hockeykunskaper. Hoppas bara drivet finns där.
Olli Nomadinen : Så du tycker inte Molinders meriter som tränare är lite för svaga för att motivera att han ska vara assisterande tränare för ett SHL-lag då? Hurvida han är bra eller dålig har vi nog fortfarande ingen aning om då han var med på både med och motgång förra säsongen men nog kan vi väl vara överens om att t ex Färjestad nog skulle kräva lite mer meriter på papper även av en 2e tränare.
Nisse på Mon or: Jag tycker ingenting om det av den enkla orsak att jag inte vet nåt. Det har endast kommit goda omdömen kring hans roll i laget och föreningen har valt att ha kvar honom. Utan nån som helst diskussion. Så nä, jag vet inte vad jag ska tycka är underligt med det. Jag är neutral i frågan såtillvida att jag i det här fallet inte ser nån anledning att betvivla hans anställning utan får lita på föreningen
Olli Nomadinen : behöver inte utveckla nåt för dig. Varför anställdes Molinder som assisterande utan tränarerfarenhet? Var det ekonomiska orsaker eller såg man ett ämne i honom? Ingen aning. Men fler än jag tyckte det verkade underligt. Tydligen tycker inte du det.
Olli Nomadinen : Icke. I kvalet visade man att man ville vara kvar, och truppen därefter ser jag inga större problem med. Helt ok. Fattas väl nån fwd oxh nån back. Till skillnad från vissa här så tror jag att D. Rautio kommer klara 2a spaden fint. Frågan gällde Molinder kontra Marklund. Där tror jag att Marklund har överlägsen rutin mot Molinder, som kom in på ett bananskal. Men han kan säkert bli bra med tiden. Var väl fler än jag som funderade när Molinder kom in bland ledarna. Insändare har jag aldrig skrivit och kommer aldrig att skriva. Tyckte alla lika vore det jävligt trist.
DenRöda: Det är lite roligt att se alla träningsvideos från timrå. Alla kör olika övningar men Wedda kör alltid ben. Han kommer ha vader som arnold i sin prime innan sommaren är över!
Olli Nomadinen : ok, så Molinder har rutin men inte Marklund? Enligt Marklund själv ska han ta boxplay och försvar. Molinder tar fwds och powerplay. Och Ante har förstås övergripnande ansvar.
Nisse på Mon or: 1 år under en turbulent första SHL-säsong är en rätt hygglig erfarenhet. Marklund har väl i stort sett inget på seniornivå. Sen ska väl antagligen Ante ha en del att säga till om, tror inte han som huvudcoach bara släpper en lagdel
Timrå Isstadion: Westfelt är ingen dålig center.. absolut inte. Sen kan man alltid tvista om att han är en offensiv center nog för en första . Men det finns säkert andra saker som väger upp..och han kan säkert göra en riktigt fin ... | Läs mer