Dubbeld: Swishat! När man av geografiska skäl inte kan ha säsongskort är det gött att kunna bidra så här. Får se om ÖIK startar en egen kampanj för Uffes comeback…
{297}: Var en hel del snack om Timrå, Dahlén och swishkampanjen i min taxi inatt. Nä jag styrde INTE samtalsämnena. Men jag var å andra sidan inte nödbedd att nappa på dem heller 😁 Nå. Förutom enbart positiva tongångar så lyftes även värdet av att göra oss supportrar delaktiga, skapa gemenskap. Bl.a ett äldre par där gubben plötsligt skrek rakt ut så jag höll på att blåsa av motorvägen "270000!!!" Trodde först han skrek om en travvinst, var ju Sundsvall Open Trot. Men fattade snart att han läste om kampanjen. Tanten: "Du har väl swishat?" "Ja för fan! Det gjorde jag direkt men nu swishade jag 200 till" Av hennes leende att döma var nog chanserna goda för lite ligga där sen ❤️
{297}: Om de flesta andra gör det och vi vet att det finns ett intresse att stödja med pengar ser jag inget fel i det. Det är ju frivilligt och ger oss ett slagkraftigare lag.
Ni kan ge er på att alla andra lag i SHL kommer att ha stor respekt för oss när vi har Dahlen, Lander, Pettersson och Wedin mfl i laget. Mot oss kommer det inte att bli några lätta segrar i vinter som Ante sa i en intervju i helgen.
Detta känns mycket bra inför säsongen om vi får vara skadefria.
Dubbeld: allt från tv-spel till tv-produktioner och jordenruntomseglingar osv. finansieras ju via crowd funding idag, det är bara att välkomna alla tvivlare till framtiden.
Dubbeld: tur man väljer om man vill sponsra pengar eller inte. Timrå gör ju inte detta i vanliga fall. Viss lag har swishkampanjer varje år könns det som. Denna gång är det vi supportrar som vill ha bredd i truppen, det kostar då. Känner inte som ett tiggeri för min del. Men det är för att jag vill ha fler spelare 😉
{297}: Jag är die hard Timråfan sedan 70-talet och har även jag frågetecken kring kampanjen. Det är inte bara andra lags supportrar som undrar över dess upplägg.
Öndulat: Helt tydligt finns det vääääldigt många (supportrar av andra lag) i sociala medier som inte vill att Dahlén ska spela i Timrå och det får vi ta som en stor komplimang.
Chrille: Något helt annat. Fan vad folk har åsikter om swish-kampanjen! Har dom missat att det var vi supportrar som ville ha den? Vi har tjatat om att det sen vi vann kvalet.
Att dom kunde kombinera vårat tjat med lite gratis hype om Dahlén gör mig ingenting faktiskt. Bara positivt om du frågar mig.
werty: Kapanen borde ju ha koll på de Finska spelarna om inte annat. Hoppas han tittar på den marknanden med, en lekkamrat till Eronen kanske? Kan ju likagörna vara nån Finne som harvat i AHL om så.
{9566}: Bästa är nog bara att dela på alla kanaler du har tillgång till. Facebook är väl den stora för dom flesta. Dom du har lite bättre vänskap med kan du kanske ge en liten push i rätt riktning men sen är det svårt som medelsvensson att göra så mycket mer. Vi jobbar på bra ändå tycker jag!
Sputnik: Kan det bli en nordamerikan tror ni? Som kommer på artistkontrakt? Det lät ju inte som Kapanen hade särskilt bråttom när han var med i sändningen från SCA-cupen. Ganska riskabelt om jag får säga vad jag tycker, men det skulle kunna ge en bättre spelare.
Synct: Yes, det var därför jag antydde extra på att vi landar just en sådan. Det har hela tiden varit min önskan med, en mer allroundback än en trubbig defensiv specialist.
Vet inte hur marknaden ser ut. Vi skall ju trots allt inte in med en toppback så att säga. Men det skulle ju inte skada med en back som har potential att slå sig in och utmana ordentligt som topp 6 back.
Synct: Landar vi en 2 vägsback av hyffsad SHL kvalite så boir vi att räkna med på riktigt. Målvaktssituationen kommer garanterat gå att justera under säsongens gång om den visar sig att den absolut inte håller.
Synct: Har man fått in 36 miljoner på 5-6 år som det ryktas om från en privat företagare bör det finnas utrymme för en riktigt bra back samt även ny målvakt under året om det skulle krävas.
Synct: Fast å andra sidan går ju pengarna indirekt till Jontes kontrakt ändå. Vi måste ha in back och aldrig att man kunnat leva med att vi haft chansen på Jonte men sista pengarna hade behövst läggas på breddback..
Andersson: Gissar väl att det är pengar som kommer gå till en bredback, då man la sista slantarna av spelarbudgeten för Jonte, med hjälp av sponsorer såklart.
Att gå ut med en Swishkampanj för en breddback är ju inte jättesexigt, så man gör en liten "fuling". Ja så tror jag det ligger till iaf.
KulltorpsOlli: Man tar sig för pannan lite för ofta när Alvarez har pucken tyvärr. Han har ju egentligen alla förutsättningar att vara bra, men hjärnan verkar inte hänga med riktigt lika bra som kroppen hans. Man vill ju att det ska lossna för killen, men har inte allt för stora förhoppningar på det. En positiv grej jag noterat är att han jobbar hem lite bättre nu senaste tiden, alltid något.
Dubbeld: Enig! Men gissar att Timrå jobbat hårt för att bli av med Alvarez, men han sitter nog med en skaplig lön och inget annat lag vill ta över den/honom. Killgissar jag.
covfefe: Att han drar mitt under brinnande säsong kan vi lägga ner redan här och nu. Om det är ett 5 årskontrakt som det är på tal om så kommer vi nog dock få stå ut med Jontes vara eller inte i Timrå IK vid varje silly under kontraktets gång.
Med det sagt så finns det ett värde om det blir så att vi ens får en säsong med Jonte i SHL. Vi kommer vara riktigt skalgkraftiga och jag tror Timrå kommer slå sig in på hockeykartan i Sverige på riktigt.
Det kommer göra att Timrå är intressant för andra toppspelare och förhoppningsvis så är kontraktet säkrat tidigt som gör att Kapanen tidigt kan börja lagbygget för säsongen efter, för att ta oss till nästa nivå.
Det finns vissa moment där han gör bra för att sedan göra bort sig nästa sekund.
Tar ett exempel från den senaste matchen mot Löven, vinner tillbaka pucken i egen zon; Istället för att passa den vidare för att få ut den så väntar han och börjar glida runt vilket led till att två löven spelare enkelt kunde trycka upp han mot sargen och ta pucken.
Åldern har kommit ikapp han och det märks
Under säsongen som var så kommer jag bara ihåg ett mål han gjorde som hade en stor påverkan, och det var mot Malmö när vi låg under 1-5
Patrick Polly: Så var året surströmming avsmakad. Kompletterade med Gammal Norrlands Akvavit och Sarek starköl så var Norrlands temat fulländat. Mjuka klämmor med Oskars strömming, tomat, gul lök och Västerbotten ost. Bara att njuta.. 😋.