DJ Hemp: Det bästa är nog att både Oskars och Malmö stannar så man har ett par räddningsplank. För tyvärr känns de utan framtidsvisioner båda dessa föreningar. Så länge Timrå är kvar så skiter jag egentligen i vilket lag som ryker.
Vet att Kulltorp sätter kaffet i halsen nu, men jag vill ha upp Modo. Vi behöver ett derby som ökar hettan lite. 😁
{9566}: Jag är väldigt glad att vi inte har Karlqvist i laget. Visst gör han och Soumela många mål men de släpper in massor också för att de ligger och fiskar på offensiv blå när spelet är i egen zon.
Inte konstigt att det straffar sig för IKO i tabellen.
Det är inte så ”bara”. Med den jargongen kan lika gärna något av ”dina” lag ryka i så fall. Särskilt O-hamn som jag betraktar som den fulaste ankungen i sammanhanget.
Zappaholic: jag är inte orolig för Brynäs, borde bli Play in. Malmö och Oskar däremot! Och personligen har jag förbaskat svårt för bönderna,dom hör hemma i HA!
mattias - 74: Vår överreklamerade målis har tyvärr kostat oss minst sex poäng. Utespelarna är tillräckligt bra för att vi ska hålla till mitt i serien.
Ja Alcen kommer nog inte va kvar nästa säsong om Brynäs får kvala, hoppas dock att de inte gör det.
Leksand jagar fö Chelarik igen, rykten gör gällande att han inte trivs i sin klubb i Schweiz, kanske därför man väljer att inte förlänga med Camper om Cehlarik är på väg in igen.
Jadu: Jag håller med, men det drabbar mig dock som Timråit och boende i Norra småland drygt 9 mil till både Oskarshamn och Linköping och förutom HV de enda lagen på lagomt reseavstånd. 🙃
Laken: Om Rindell går in som ordinarie och pp back som är meningen är det mest troliga att Stenqvist eller Eronen blir 7e back när Didde är tillbaka. Jag tror på Stenqvist
Dubbeld: Av det jag sett av Brynäs-, Leksand- och Röglematcherna, så går Edfeldt före Stenqvist. Bätte på skridskorna och snabbare. Stenqvist skjuter alla skott på smalben på täckande fwd, och blir kontring direkt.
Eronen-Lyytinen Svensson-Rindell Erixon-Edfelt (Elr Didrik) Stenqvist (Alternativt Didrik när han kommer tillbaka)
Tror starkt på att det kommer bli Stenqvist som ska försöka slåss om att ta sjunde platsen. I nuläget så visar Edfelt mer vilja att spela än vad Stenqvist har gjort under hela säsongen.
Junioren har mer i sig att visa och om man skulle bli tvungen att välja så släpper jag Stenqvist alla dagar i veckan istället för att tappa ännu en junior till en annan SHL klubb som ger han chansen.
"Som spelare är jag en offensiv back. Mina styrkor är att flytta pucken under press och hitta bra utgångar ur defensiv zon samt så är jag en bra skridskoåkare och jag har ett bra skott som jag gillar att använda mycket. Jag tror totalt sett att jag kan hjälpa laget mycket i offensiv zon och när vi har pucken, till exempel i powerplay. Jag är bra på att flytta puck samtidigt som jag hittar genom försvaret med mina skott. Jag försöker alltid att vara aktiv och spela spelet snabbt och på så sätt skapa några bra målchanser."
Jag tror detta är Kapanens PP back... hoppas verkligen han prickat rätt
Sputnik: Ska bli intressant att se Axel, hoppas på ordentligt uppsving i det offensiva! Även hur man kommer formera backparen. Konkurrensen ökar och våra mer offensiva backar kommer få fajtas ytterligare för att gå in på topp 6 backar, för vem ska vi ställa som sjundeback när Didrik är tillbaka? Nu längtar man fasiken till match igen trots genomklappningen senaste tiden.
Då kan vi vara överens om att Oskarshamn åker ut. Malmö är ju ändå en riktig klassiker i jämförelse och enda realistiska chansen till att se elitishockey om man nu stannar kvar härnere (ja, det finns vissa tvivel). Vi har ungefär lika lätt mot båda motstånden numera, så på så vis kvittar det vilka som försvinner, men jag har givetvis mina preferenser efter två fantastiskt trevliga besök i Hyllie under hösten. Gillar verkligen arenan också.
Är också överens om att MoDo gärna får ta steget upp. De åkte ur på ett närmast osannolikt sätt och har nu fått lida länge nog på bakgården i HA. Vore det bästa för Timrå IK och för hockeytemperaturen i Y-län. Björklöven gav HV en bra match om platsen i våras, men kan gott få vänta en längre tid. Inte alls samma nerv i våra möten med dem heller. Djurgården skapar inte särskilt mycket känslor överhuvdtaget, förutom att det var en efterlängtad revansch (efter 17 års väntan) för oss i våras med tanke på det snöpliga uttåget i kvarten 2005.
Dubbeld: Jag gillar den finska vågen vi har i föreningen. Finsk ishockey har under många år haft en otrolig utveckling och de producerar nya talanger hela tiden, medans svensk hockey står och stampar. Kul att vi som första svensk klubb drar nyttan av det på riktigt, både med spelare och med ledare. Kan det bli en finne som efterträder Torines?
Apropå Rindell så är jag positiv. Hans meriter är mkt bra och han är ung och utvecklingsbar!
Otroligt att publiken buar när Lilja gör mål. Om det är några spelare i Timrås trupp man skulle tro att Luleåsupportrarna kunde unna ett mål åtminstone på försäsongen, så är det ju de som var med och gav dem det efterlängtade guldet för bara några månader sen…
Så länge Timrå är kvar så skiter jag egentligen i vilket lag som ryker.
Vet att Kulltorp sätter kaffet i halsen nu, men jag vill ha upp Modo. Vi behöver ett derby som ökar hettan lite. 😁