Ikväll skulle det sitta så jävla fint med en seger pga laginsats. Inget flyt, inga slumpmål. Bara kamp, karaktär och välförtjänta mål. EA gör två, Walli, Boyce och Lundin ett var. Där har ni det.
bar mofftak: Det är ju som alla vet större risk för skador när man måste belasta vissa nyckelspelare hårdare! Men vi får hoppas att vi slipper fler skador ikväll. Dessutom hoppas jag även på seger, borde inte va omöjligt om vi har marginalerna på vår sida!👍
Tom Topp: Lasse Johansson klev ju av för sjukdom mot oss och spelar nog inte ikväll. Undrar om det är nån skit från Frölunda som Rautio och Svensson dragit på sig...
Ge oss frid Å vinn ikväll rabbuslingar!!🙏 Ida tog ja å Fimpen sparken tä Bolage!! Nu sitt vi i hemmabaren å annlysera inför matchen i Isstadion ikväll!! Sjukstuga 😩 Ä Sven Melander( Bärra ) mä på bakken ikväll 🤔 Lönnå på Grammofon!! Låt dä rinna lätt i strupuslingen..🥳🥳🥳 Kaffe kaka å tredje raka mot Lulä…Halleluja 🙏
Äsh då ingen fara, ni kommer vinna vilket fall ikväll :))) vi kan leva i zonen hos er men skjuter ändå bara alibi skott, så alla målvakter är mer eller mindre världs målvakter
Tror det är viktigaste hemmamatchen på säsongen att vi öppnar som en klassisk bulldozer. Alltså, som vi sedan långt tillbaka är van med att Timrå gjort på hemmaplan oavsett säsong. Vi har ett kraftigt försvagat lag, och en nyckel till att detta ska bli poäng är att Inge skräck i ett bräckligt Luleå. Får de ta taktpinnen, och vi agerar på hemmaplan som vi gjorde mot tex Brynäs senast, tror jag vi får svårt att vända skutan med rådande trupp.
Pyrret: kan diskuteras. Tycker vi stängde ner Frölunda jävligt styggt sist. Men skador på backarna så klart det kommer kännas, Didde eller Mats Walltin s frånvaro om den spelskickliga lurken spelat för Timrå..(ironi)
{8179}: Håller med, urstark. Och sen behöver väl Jonte såklart en sådan som Anton som inte gör anspråk på hans puck.
Men mina förväntningar på det kreativa och den offensiva spetsen var högre INFÖR säsongen. Ingen här inne i forumet såg väl duellerna sarghörnet framför sig och dregglade när stod klart att lagkaptenen från OS-laget samma år skulle komma hem och spela.
{8179}: Ja håller med, Rindell såg riktigt intressant ut där. Tycker han förlvrigt såg mycket mer trygg ut över hela isen mot Frölunda. Hoppas han fortsätter att växla upp. Ett riktigt fynd av Kapanen i så fall om produktionen kommer igång lite med framöver!
Sputnik: Ante sa i nån intervju att det blir Pääjärvi som tar Weddas plats i kedjan. Kollar man på vårat PP mot Frölunda efter det att Wedda hade gått sönder så spelade Rindell på vänsterkanten där. Det såg väldigt intressant ut tycker jag med tanke på hans fina release.
spapsen: Lander är ju ingen kreativ spelare. Han är extremt duktig i närkampsspelet och längst sargerna, där har han sin styrka. Det är väldigt svårt att ta pucken ifrån honom när han har den. Sen spelar han enkelt när han har pucken, det är en storhet i sig som andra borde lära sig att utnyttja ibland.
{8179}: Nej som sagt så gör Lander sitt jobb på kontoret. Hanzl får vara kvar i andra PP. 👍 Frågan är mest, vem tar Weddas plats, blir det Pääjärvi där med kanske?
Sputnik: Vart ska Hanzl vara isåfall? Han plockar ju tex inte bort Dahlén från högerkanten så som han har spelat sedan han bytte plats med EP. Känns som att det kommer saknas något i den formationen om vi tar bort Hartmann, han står ju bra idag i höga slottet medans Lander brunkar framför mål.
En annan fundering: Tar vi bort Hanzl från PP2, vem ska styra det powerplayet då? Lundin? Nej, det känns inte bra.
{7043}: Jag kanske har sett för lite av honom de senaste åren och fått fel bild av vilken spelartyp han är. Att spela med Dahlén ger ju per automatik nästan en poäng per match. Fråga Albin Lundin om han saknar sina +50p säsonger med Jonte.
Min poäng (hehe) är inte avsaknad av poäng från Lander. Utan jag menar att han helt enkelt inte känns farlig med puck i anfallszon.
{8179}: Vi får köra Lander och Hanzl inne samtidigt istället. Det kan aldrig bli för mycket av det goda. 🤪
Haha nej, det är väl lika bäst att köra på nuvarande PP formationer antar jag. Det har ju ändå börjat tuggats igång lite mer på slutet. Lander på kontoret framför motståndarkassen är ju stabilt. Bara jag som tönkt lite på det när Lander haft lit mer fri roll och roterat i PP att Hanzl ändå har en till dimension i passningsspelet.
spapsen: att gräva fram puckar i sarghörnen och vinna kampen framför mål är också offensivt spel och det behöver den kedjan, det ska gudarna veta, eftersom Dahlén och Pettersson inte gör det. Vidhåller att Lander är vår enskilt viktigaste spelare denna säsong.
{7043}: Ja alltså Lander är grym över hela isen, även om jag ändå håller Hanzl som den lite mer kreativa över dom 2. Men vänta bara OM vi får spela slutspel, då kommer vi få se vad Lander går för på riktigt. Det är en sak att leverera i serisespelet, men Lander är som skapt för matcher när det väl gäller. Då tror jag han kommer ses som MVP på riktigt ute i hela landet faktiskt.
spapsen: Jag förstår din tanke till viss del, men då tänker jag på spelet i PP. Jag kanske svär i kyrkan men skulle faktiskt vilja se Hanzl i första PP istället. Han är lite mer kreativ men också grymt stark på puck.
Mustard Tiger: Lander har väl alltid varit en spelare som gör sina poäng framför mål och sällan någon offensiv urkraft. Tycker han gör exakt det man förväntat sig av honom, om inte mer till och med. Går ju som du säger mot sin poängbästa säsong i karriären.
Kulltorp: Dårarnas moder är ständigt gravid. HS sjukaste forum är utan konkurrens Brynäs. Maken till dömmhövven har väl aldrig skådats… särskilt två som tror att dom är Guds gåva till Nobelakademien.
Kulltorp: Av hemvändarna är jag smått besviken på Landers offensiva spel. Visst han vinner mycket puck och är en grymt stark ledare men kreativt tycker jag han varit direkt svag. Känns nästan ofarlig med puck?
I första hemma matchen mot LHC gör han ju en magisk assist till Hallorans 3-1 kasse och man kände att vi kommer se mer sånt här godis i vinter. Sedan dess har hans poäng varit att stöta in returer i målgården eller från sin position i PP fått fram en puck till EP eller 54an.
Kanske svär jag i kyrkan nu men jag vill se mer av Lander framåt.
En sak som jag tycker är väldigt intressant är hur det har haglat in kritik mot EP under säsongen men nu när han ska ersättas behövs helt plötsligt McDavid för att kunna ersätta han