Sputnik: Det är smågrejer som gör det. Typ att man börjar slå puckar på måfå så fort man blir lite pressad istället som i första att fortsätta vara kylig.. Så helt plötsligt så bor HV i våran zon. Men men, det fysiska spelet och defensiva hemjobbet var ändå bra, trots att vi gav bort initiativet i matchen och slutade vara först i närkamper. Viktiga 3p
{297}: Matcherna mot Örebro, Brynäs, LHC och nu HV har haft samma tendenser. Vi dominerar första perioden men viker ner oss och tappar momentum totalt.
The great one: ett desperat HV71? Det beror ju på hur man ser det eller hur? Jag säger att vi möter ett bottenlag med noll självförtroende och vi är ju några ramträffar i tredje från att tappa poäng. Hade vi mött ett lag på övre halvan med den här arbetsprestationen så hade vi inte vunnit idag.
Bedrövlig insats. Knappast. Vi gör en ruggigt bra förstaperiod. Vi går ned oss i andra helt klart, men i 3:e krigar vi på Jvligt bra. Får ju fatta att vi möter ett desperat HV med ny tränartrojka även. Fn ibland vet jag inte om du ens hade varit nöjd med CCCP om du bott i Moskva på 80-talet.
Greven: vilka jävla frågor André Pettersson får av kommentatorn. Dom pressar ju ändå oss i dryga 45-50 minuter så någon halv-positiv fråga bör han väl kunna få?
Kerstin_k: var lite slutspelskännsla sista 10 i kväll. Bra träning inför framtiden. Tyckte tik såg lite trött ut på slutet doc. Skönt med vinst mot bottenlaget.
Zäta75: Det är en rakt igenom bedrövlig insats från Timrå förutom första 10 och sista 5. Men bra lag vinner även när man spelar dåligt. Idag tycker jag vi kan tillskriva JJ vinsten, fem plus på honom.
HV blir nog kvar i SHL i allafall. Som jag sagt innan så har de en högre högstanivå än MIF och tror att spetsen avgör i slutändan. Även om Timrå höll på att ge bort den här matchen fullständigt.