Olli Hahl: De får inte titta på den situationen med felaktig handstopp. Tror de visste det var fel men kunde inte hitta någon annan orsak att döma bort det.
RunarUp: Nu kom det några minuter med "domarsekvenser" som påminner oss om varför man inte vill ha förbundets lag i samma serie. Märkligt att vi fick spela kvalet mot Djurgården i fjol utan en massa horribla domslut.
bar mofftak: Jag blir bara arg. Hur kan sånt här få hända o godkännas? Nä Wessner får hålla till i gärdsgårdsserien. Det är nog med tomtar bland domarna i SHL.
RunarUp: Löven spelar för valpigt. Man åker på en rejäl tabbe av domaren och då gör man som löven brukar göra, man tar en idiotutvisning. Dom borde ha sett vår serie mot djurgården och inse att man behöver fan så mycket bättre disciplin för att vinna en matchserie mot djurgården.
I vart fall på försäsongen, men skulle det tillkomma ngt mer starkt namn så gärna det. Och en ny till 4:e skall vara en rejält fysisk spelare som kan mangla motståndarna ordentligt
Gorkyman: Ja det blir intressant att se hur Kapanen tänkt. EA och eventuellt Lundin in så är ju forwardssidan rätt späckad redan, med tanke på Hållander in med.
En fundering som slår mig när det diskuteras om vilka junisar som ska spelas in i laget etc osv. Jag tycker mig se en trend att man är mer villig att spela in OJ än Värmhed i laget och att Värmhed isf ska spela vinge (trots att han är center).
Vad är det som lockar med OJ mer än Värmhed just nu? Om man kollar på prestationen som var under säsongen vi precis stängt så tycker jag att Värmhed har imponerat mer än OJ (både före och efter skadan).
Nisse på Mon or: Haha. Läser på Aftonblaskan att FBK inför matchen skall ha kört videosekvenser på jumbotronen med allt de blev bortdömda förra matchen.
Självinsikten där, ett FBK som alltid annars har med sig allt som domslut heter.
Tror de visste det var fel men kunde inte hitta någon annan orsak att döma bort det.