Märklig match, efter att MoDo gjorde 4-5 verkade som om dom nästan hela tiden var en man mindre för att någon var iväg och bytte och då lyckades DIF få ihop det igen.
MoDo gav bort den här matchen på alla juniormisstag.
KulltorpsOlli: man kan ändå vara avundsjuk på den där ”vad som helst är möjligt”-känslan som Modo har, lite som den vi hade efter serien mot Karlskrona. Sen vaknar man upp till SHL’s bistra verklighet.
KulltorpsOlli: man tycker att ett långt slutspel ska tratta ner i dom två bästa lagen i final som inte bjuder på mycket, är bra i special teams osv. Maken till misstag, målvaktstabbar och grundserieoptimism man istället får se, det är ju helt sjukt.
Herminator: Haha tänk att du måste hämta telefonen också och på så sätt bli utslängd och troligtvis portad? Övikare.. kasta inte in något du vill ha tillbaka!
Haha, om modolojderna börjar kasta in saker på isen, samt skanderar ”domarskandal” för EN misstänksam situation, skulle jag vilja se hur de agerat om de fått utstå det vi fick med Claessons regelrätta våldtäkt 7/1. Upplopp?