{10015}: Mja, men absolut. Den går att ta. Dock väldigt parodisk rättskiparmatch om man slår ut det, med rödvita ögon. Modo verkar ju kunna göra lite vad som helst 😅 Ser att det är väldigt lite snack om domarna i er bok med. Har ni helt plötsligt blivit väldigt storsinta, eller kan ni ha en aning jättefördel denna match?
{10015}: Tycker verkligen inte att Eriksson Ek filmar heller, han får en klubba i hals/huvudtrakten men det var egen spelares klubba. Första situationen var inget snack heller men ingen illvilja från Boyce där, han är lite klantig när han fullföljer på en retur.
Aljd: Malmö gör väl som dom brukar.... plockar redigt med poäng första 7 omgångarna... förlorar sedan det mesta för att sedan få värdens formtopp sista 12 omgångarna och klara sig kvar.
{297}: absolut inte, men jag har känslan att Malmö kommer sluta sist. Rutinen kommer rädda dom i kvalet, men Börjar det få tungt för malmö så är det modos vinst!!
Olli Hahl: Vi hade varit eld och lågor om vi låg under med uddamålet mot Frölunda på försäsongen året vi gick upp också. Sen spelade vi faktiskt igår, vilket Modo inte gjorde, klart dom kan hänga med lite bättre när vi har tunga ben.
Olli Hahl: Nu skarvade du rätt rejält. Skribenten i fråga påstod att vi har chansen att slå 4 lag i Shl vilket jag tycker känns ganska rimligt. Men 4 lag som vi ”kanske kan slå” är inte att halva Shl bör se upp.
Aljd: Man ska inte underskatta rutin och kontinuitet, tycker Malmö har spelat ganska bra på försäsongen. Modos orutin på backsidan sticker ut, det där måste dom slipa bort under säsong och det är svårt utan att göra stora rockader vilket dom inte har plånboken för. Däremot matchar dom säkert Malmö offensivt men i SHL är defensiven nyckeln för alla lag och det blir modos utmaning. LHC tror jag nästan är för bra för att hamna i kval, samma sak med HV71 i slutänden.
Erre92: Men bete er, Lander själv kommer tillbaka från en skada så vore de inte bättre om man inte sätter han direkt i fronten så han får en "skadekänning" igen?
{9908}: Ja domarna har uppenbarligen också försäsong. Men man kan ju känna trygghet i att vi är flera klasser tyngre än Modo, om man skalar av allt vad försäsong heter och frånvaro av spelare i båda lagen så ser man att det är klasskillnad. Offensivt har vi väl betydligt mer att önska men defensivt tycker jag det känns tryggt att vi ligger rätt i banan hela tiden, ger Modo nästan ingenting. Tycker inte det varit en farlig målchans i egen zon på hela andra perioden förutom målet då där dom får en spelare helt ren tack vare domarens inkompetens. Sen är det inte Modo vi ska vara bättre än, det är lag längre upp i hierarkin, men det är ändå en liten seger att vara bättre i ett derby.
Firma Hartman-Lundin-mieho total under isen. Tycker den andra perioden var katastrofal, å andra sidan gör ju Modo årets match medans Timrå inte alls är där än så länge och ändå leder vi. Bådar otroligt gott att leda trots att nästan ingenting funkar. 4e kedjan tillsammans med JJ godkända än så länge
Sputnik: hahaha någon Berg tog och försökte dra nå rapp på Mieho. Han vände sig om och spände ögonen i han bra länge. Han såg livrädd ut när han försökte ta sig iväg
Haha hur många PP och 5 mot 3 behövde Modo för att ens klå Löven med 1 mål? Nu klarar man sig såklart undan en solklar utvisning som är direkt avgörande för att man reducerar.
Jaja, det är försäsong. Klart lillebror ska få vara med och leka.
Rip Kirby: Haha, tror jag har dragit den anektdoten här förut. Men det fanns en lokal domarprofil här i kommunen som blåst för just den i fotboll en gång i tiden, "jag såg vad du tänkte".
Han dömde också innebandy, där var "livsfarlig sargstuds" en annan klassiker. 😅