Jaha, alltid kul leka expert. Eftersom jag gör det för mig själv och det är jäkligt trist nu i väntan på seriestart tänkte jag kan lika gärna dela mina tankar. Kan egentligen ingenting om hockey men det vettefan om experterna kan heller. Därför kommer nu mina tankar om SHL lagen baserat på fjolårets placering och det mynnar sen ut i ett serietips. Blir det mindre än 3 likes per post avslutas postandet. Om jag nu orkar. Kanske hoppar jag över några lag.
Först ut, Modo. Stabilt ledarteam. Gjort en OK silly. Sist i kön och får nöja sig med de kantstötta spelarna. Precis som nykomlingar alltid får. Har en del spelare som är SHL mässiga var för sig men tillsammans? Har behållit det de ville från HA (och det de inte ville) där de var spelförande och nu ska samma gäng 1) ändra till ett mer defensivt spelsätt 2) bli SHL spelare.
Har två nya målvakter där båda får anses vara chansningar (men intressanta såna). Bra ålder, bra målvaktstränare – det kan bli bra!
Rubins och Rundblad. Kan de klara minuterna de måste klara? Rubins har spelat i Sverige, men tror inte andra lag skulle se honom som ankaret. Är Rundblad på nedgång? Det brukar vara lite så när man är hans läge i karriären. Sen då Bernie på det och Näsen. Backsidan är tunn, offensivt helt ok men skakig defensivt. En Norén som slår igenom. En Bernie som levererar och en general in så ser det bättre ut.
Saknar en första kedja, har en första kedja som andra kedja. En bra fjärdekedja som spelar som tredje. Ja ni fattar. Kommer bli trubbigt och skadekänsligt. Modo kommer få slita hårt för målen även om Sampo och Rouhomaa levererar (Rattie / Hanzl nivå). Och motståndarna får de enkla målen. Det blir tungt i längden. Om nu inte Walli blir spelaren han tror att han är.
Den viktigaste tiden blir vinter fönstret – kan gradin karlin identifiera vad som behövs, kan de få in det i truppen och kan de nya leverera – då kan våren bli positiv. Det krävs 100% leverans enligt förväntat på alla spelare + tränare för att kunna slåss om no mans land. Inte troligt men inte helt otroligt.
OlliJanne: Nä, nu var du lite väl taskig. Han är skicklig på före detta twitter och kan säkert bidra med mycket. Men precis just nu behöver Giffarna något annat.
Erol Ateceae: Ja det kan omöjligt finnas förtroende för honom. Var en oerhört naiv rekrytering från första start men lite talande för hur Giffarna mår nu. Hur gammal är han? 25?
? Fantastisk. Jag har kommit in väldigt bra i laget och alla har tagit hand om mig väldigt bra. Dessutom trivs jag med staden Sundsvall. Tränarna och laget känns också väldigt bra. ? Det är en speciell känsla kring klubben och jag upplever att det är en väldig harmoni kring laget. Alla är där för att dom tycker det är kul och älskar det dom gör. Precis som det ska vara.
dempa: Det var det du hakade upp dig på? Vad är syftet med tipsen? Inramning? Kexchoklad i vinst? Det är klart ni klarar er bra utan mitt tips. Tror du jag ligger sömnlös för det? 😂
Ska vi snacka lite Timrå? Någon här som varit på invigningen av SCA arena idag? Är det någon rolig ändring? Eller ser det på pricken lika ut förutom en ny logga på framsidan? 😅
Olli Hahl: det handlar ju om att han ska kunna föra över alla tips i ett excel-ark, då behöver lagnamnen vara rätt o du kan inte hålla på med en massa hittepånamn. Men det var väl för svårt o fatta för dig antar jag. Vi klarar oss fint utan ditt tips.
Tom Topp: Kommer aldrig att tippa JFK:S SHL tips… vi har tydligen komplex för att några timråiter tippar Modo sist. Nä fjanterier o barnsligheter är vad det är… och inte får man skriva Oink heller. Fjanteriet måste vara ”seriöst” också.
Heja Sven Savage, säger jag, när det gäller smeknamn.👍
Spanskaryttarn: Vi får väl ge honom några matcher i serien! Men efter vad jag har sett hittills så föredrar jag Forsmark, han känns tryggare och har utvecklingspotential!
Spanskaryttarn: Vi behöver inte gråta över att han blev kvar i Modo iallafall, som det sett ut på försäsongen. Defensivt har han en jäkla resa att göra.
Costanza: Timrå IK har i likhet med Modo en lång tradition av att bedriva ishockey på den allra högsta nivån. Där hör båda lagen hemma. Skillnaden nu är att efter ert sju år långa hack i skivan har Modo en utmaning framför sig. Att inte åka ur direkt.
Här och nu, eller kanske mer framåt mars-april, behöver Modo vara som bäst. Där och då står ni med snaran runt halsen och behöver en gång för alla visa vad ni går för. Vilken arena, eller vilket späckat prisskåp Modo har, är där och då helt oväsentligt. Det räknas inte. Det är lika mycket värt som damm på hyllorna.
Men jag tror på Modo. Nästan. Absolut inget, noll och nada, talar för att ni ska klara det. Men, det gjorde det å andra sidan inte när vi ställdes mot mesta mästarna DIF heller, 2021-22.
Jag liknar det vid en golgatavandring, där inget, eller i alla fall väldigt lite, talar för er. Jag säger upp till bevis! Överraska mig! Är Bernie samma producerande back som i HA, men på SHL-nivå? Får Sam Vigneault en nytändning nu när han är tillbaka i Modo och blir han en offensiv kraft som bidrar till nödvändiga poäng?
Många frågor, vi väntar på svaren. Jag säger lllycka till!
Tom Topp: Hehe, ja Modoiterna valde att försäkra sina prisskåp för många miljoners och har allt låst i obetydliga ting. Det går ut över truppbygget, som mest kan förknippas med ett bygge direkt taget ur fuskbyggarna.
Costanza: Nu ska vi se! Arenan - där kom vi väl fram till att ni har en hybrid, den är hyfsad. Kanske bäst till att arrangera Melodifestivalen! Ekonomi - den verkar vara lika solid som Brynäs ekonomi. Dvs det mesta sitter i låsta tillgångar, arena mm. Prisskåp- Timrå har två fina bucklor redan, innan säsongen har börjat. Då var det där med maratontabellen då? Men en av fyra kan ni få! 😉😆
{9037}: Nu är jag här. Beep! Beep! Arena, ekonomi, prisskåp och Maratontabell står starkt trots den förnedrande förlusten i Sundsvall igår. Den var hemsk. Vaknade nyss ur mardrömmen...