OlliJanne: Jag kommer antagligen att spela mot Timrå på oddset matchen för första gången i mitt liv. 2,69 i odds på Frölundavinst känns lockande. Oskarshamn lär ju ännu mer.
Zäta75: med den sjukstuga vi har nu och den redan svaga backsidan har jag svårt att se hur faan det ska kunna bli annat än 0 pinnar mot Frölunda. Blir det då en förlust mot OINK så kan bara inte Ante och Co få fortsatt förtroende från ledningen.
Zäta75: Bör ju göras en ordentlig riskanalys om man vågar nöta vidare och riskera förlora publik som kan bli betydligt dyrare än att anställa en tränare.
Olli Nomadinen : Frågan jag ställer mig. Sitter Ante säkert även om vi förlorar mot Frölunda och Oskarshamn och isf får 9 förlust på de 11 senaste matcherna. Vad tror ni andra? Vet ju att ekonomin gör att det inte är lätt att kicka en tränare, men nog måste man göra något om inte detta löses inom kort?
Olli Nomadinen : Ja exakt så. Konflikter och grupperingar. Inget som löser sig lätt. Ser Timrå för lätt på detta? Ja, jag tror det. Kan förstöra hela säsongen. Fler sjuka nu lär inte bli några poäng mot Frölunda med en redan skral backsida och 2 till backar sjuka. Kan vi ens gå på 6 backar på torsdag? Väldigt viktig match på lördag mot Oskarshamn. Som det ser ut nu tror jag att vi förlorar den och går närmare och närmare kvar. Är som jag skrivit tidigare väldigt orolig för denna säsong nu. Något måste göras inom kort och ni vet vad jag anser.
Rip Kirby: Fattar helt ärligt inte denna till synes ohämmade skadeglädje över ett lag som inte berört vår vardag på flera säsonger. För egen del känns det som att vi har tillräckligt med egna bekymmer för att jag ska lägga nåt fokus på hur det går för gamla konkurrenter i lägre serier
Woody Jokinen: Men nu blev det ett konstigt domslut i Nybro, Nybro spelare blev fälld framför mål, Nybro gjorde mål sekunden efteråt, Löven spelaren åkte ut ändå???
Puckat: Om det är den "förkylning" med hosta och feber som går nu i regionen så kommer fler bli smittade, de lär inte upptäcka det förrän om 2-3 dagar.
Lyytinen och Edfeldt på skadelistan, Rindell, Svensson och Erixon sjuka nu också. Det är fanimej helt otroligt vilket oflyt vi har. Hoppas någon hinner tillfriskna tills imorgon när bussen går ner. Annars blir det tunga minuter på en match-otränad Strömberg och Forsmark/Eronen vilket i sin tur kan leda till fler skador/slitningar i framtiden. Näe, att gå in i säsongen med såhär få backar var vågat och har straffat oss
Rip Kirby: precis, om man betänker resekaoset plus att domaren tippade över litegrann till bortalagets fördel, så vill jag säga att det var det som fällde avgörandet i en i övrigt jämn match!
Bee: Absolut. Förlusten satt inte i en svag laginsats. Jag är helt benägen att lägga en stor del av orsaken på "domarinsatsen". Nej, det finns inget som säger att jag har rätt, men två i mina ögon (och jag vet väldigt många fler än så) fullständigt klara high stick-utvisningar som man bara väljer att blunda för. Lägger du till trippingen på Per Svensson (som man igen inte blåser för) och 3-1 i just den sekvensen, ja, då tar väl all eventuell energi på att försöka hämta igen bara slut?
Wärmhed i Tingsryd. 12 matcher 1+3. 19 matcher ej med i truppen och en på bänken. På tal om att ge juniorer+ speltid. Vad ger det Wärmhed och Timrå att inte spela? HA måste ju vara för hög nivå?
Olli Nomadinen : Tror du fått upp både storseglet och gennakern. Ja ganska lätt att se vilka som vill något och svårt att undvika att se de som ser ut som att de sålt smöret och tappat pengarna. Svagt ledarskap av Ante? Ja kanske.. Uselt beteende av dom som vart av med smöret? Absolut.
KulltorpsOlli: Enligt Jonathan Dahlén hade man väl ett sånt möte i samband med resekaoset nere i Ängelholm i fredags. Så det sitter nog inte riktigt där är jag rädd.
Zäta75: Såklart man tröttnar när man första halvan av säsongen är överlägsna i spel och skottstatistik men aldrig lyckas få in pucken, sedan hamnar i ett skönt interludium där man lyckas spela lite tråkigare och säkrare men samtidigt lyckas vara vassa framåt och vinna flera matcher i rad, bara för att något senare tappa både offensiv och defensiv. Tröttheten och uppgivenheten brukar dock inte vara längre än någon timme, för nästa match sitter man där igen. Det var lite det jag menade med det jag skrev tidigare. Det är inte direkt vad jag skulle kalla en medgångssupporter, det är att verkligen bry sig i vått och torrt. Är det bara en formsvacka lär vi snart vara på banan igen. Är orsaken konflikter och olika grupperingar som står mot varandra kan det bli knepigare. Riktigt less blir man egentligen bara när det ser ut som de inte ens försöker, eller när domaren ser ut som assistenter till ena laget.
Olli Nomadinen : Jag börjar också att tröttna lite på hockey och Timrå IK. Älskar Timrå, men laget kan så mycket bättre med rätt förutsättningar. Blir så less att man kastar bort denna säsong. Långt till nästa.
KulltorpsOlli: Korrekt, det har småputtrat snett sen ett tag tillbaka, av olika anledningar. Spelarrådet gick till KK i höst och ville ha bort AK, så ingen förlängning där. Fullt förståeligt att det blir grupperingar och kanske att vi ser en nersida av att ha tränare/lagkapten i samma lag här.
Olli Nomadinen : SHL är en liga som suger musten ur spelare och fans. Alldeles för jämna matcher. Man får ju aldrig vila här. TIK har för bra lirare för att hamna i problem i vår, så mycket kan vi säga.