Grauers förslag är ju helt befängt. Han vill alltså minska antalet lag i SHL/HA med totalt fyra lag som om hockeyettan inte redan är överfylld med lag. Många av dessa är klassiska lag som befunnit sig högre upp i divisionerna. Att säga att man vill ha stängda ligor, utan att säga det rakt ut.
Synct: Det vet man inte men om det blir SAIK-Rögle så blir det ju ett lag som är okej ändå som vinner, lika som att Mora vinner över Skansen, då blir det ju ett lag som jag accepterar i SHL nästa säsong.
Nisse på Mon or: Ska väl granskas först Men då kan de ta hakningen på diffaren som skedde hela vägen in mot slottet i zonen. Vad gör han med klubban där uppe på armarna
{10473}: Skulle kanske vilja se att Oliver får testa på att lira topp 6 med! Ner med Pääjärvi istället? Annars lär truppen och rollerna vara lite mer flytande än under Ante. Vilket är positivt givetvis.
{469}: Hållander och Wedda är en bra kombo, helt klart. Pettersson som center där kittlar. Hade kunnat ösa in poäng i en sån omgivning. Sen då Lander i en 3e med två ungtuppar och speedkulor som OJ och Walli? Jokinen har ett roligt jobb framför sig i att sätta ihop välfungerande kedjor.
{9839}: ”Körde ni inte på svenska spåret för ett par år sen och hamna ändå i kval, året innan Manner kom in? Var det verkligen finnarna som var problemet hos er egentligen?”
Jodå, vi har provat det mesta i Brynäs… Man tog in Peter Andersson från Malmö efter en ”rejäl” rekryteringsprocess.. Han skulle väl vara någon form av Bulan ”light” med hög kravställning. Det gick också så där. Vi (och HV) är väl dom som sparkat mest tränare i modern tid. Man frågade sig aldrig om det var spelartruppen det var fel på..
Förhoppningsvis är vi på rätt väg nu. Väldigt imponerad av vad Gällstedt kommit in med. Vi behöver nya assisterande om vi går upp dock. Drömmen vore ju Janne Larsson som kallas in och får ordning på Rögle säsong efter säsong.
Rico01: Hoppas vi får ordning på ekonomin så vi kan vara med och hugga på sådana spelare nästa år om det blir utlåning eller om det inte fungerar för dom i AHL. Jokinen borde locka unga spelare som inte helt gett upp NHL-spåret.
{10473}: Dahlen Kapanen och Hartmann tror jag på. Två snipers som kan sätta dit den på Dahlens passningar (han kan också göra mål). När Hartmann är tillbaka dvs. Tills vidare får man köra med någon annan där. Men Dahlen och Kapanen helt klart det tror jag på.
{10473}: Kanske ihop i PP iallafall? Ser gärna Hållander driva en kedja så vi sprider ut det lite över fler kedjor! Wedda och Hållander ihop var rätt mumsigt det med.
Cobbel: Ser ju gärna Dahlén och Kapanen i samma kedja, så får Dahlén någon som kan sätta dit hans passningar. Hållander som bulldozer på kanten? Hade varit något.
{469}: Jag har sett lite av deras matcher nu i slutspelet och tycker han verkar vara en intressant karaktär. Riktigt bra skott och verkar inte banga på att få lite skit under naglarna. Var nån nisse som höll på och tugga lite med han och han backade inte på att bjuda upp till lite vev.
Kan dela ut någon smäll & sånt också, tror han blir riktigt nyttig för TIK under nästa sässe.
Jugge: Körde ni inte på svenska spåret för ett par år sen och hamna ändå i kval, året innan Manner kom in? Var det verkligen finnarna som var problemet hos er egentligen?
Blake Slåhan: Mycket man vill ha. Vart tror du pengarna ska komma ifrån? Är det rimligt att förvänta sig ett bättre lag än ifjol? När spelare som Hållander och Kapanen spelade på väldigt rabatterade löner.