Vad är spelidén inför denna match? Har man helt tappat självförtroendet och spelar passivt nu utan att åka skridskor. Är som att spelarna fått instruktioner om att inte gå bort sig offensivt, men då hamnar man istället i egen zon utan konstruktivitet. Herregud man måste anpassa spel efter motståndarna. Leksand är inte Färjestad eller Rögle
TD: Risken är att man blir för passiva. Tror att denna match är en sån som passar att forechecka hårt(utan att gå bort sig hemåt såklart) då leksands backar kan vara lite svajiga i egen zon. Kommer ju inte funka att parkera bussen mot Leksands offensiv i längden.
Kulltorp: Så länge vi fortsätter med vårt laxiga spel på hemmais så är jag nöjd. Total in-your-face på bortais har jag väl känt viss tvekan i från början med faktiskt.
Kulltorp: Uppfattade det så med! Man kan tolka det som man vill. Men jag ser det aom ett sundhetstecken. Att vi har en "spelsmart" tränare som jobbar med "aktiv" coachning.
Andersson: Intressant intervju med Olli innan nedsläpp. Planen han hade lagt i somras gäller inte. Han har fått ändra spelstilen som jag uppfattande det.
FH - avdammad: Härligt med en del nostalgiska inlägg idag. 1965 var jag nio och fick börja följa farsan på Timrås/WÖ:s och Giffarnas matcher. Dessa lag fastnade längst in i hjärtat och är kvar där lika hårt fortfarande.
Näst mål viktigt!