1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 605193 inlägg · 6213 ämnen

« · 2943066 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Nubben snackar om backsidan inför nästa sässe i dagens ST (se länk). Låter dock som en politiker och inte mkt blir sagt. För nog måste det vara ställt utom allt tvivel att vi inte lär re-signa Timpa E, oavsett om han kommer tillbaka till hockeyn eller ej.
Forsmark ryktas ju redan klar så då lär väl Pilö ryka. Frågetecken hur man vill göra med Nässén och Strömberg rätas inte heller ut men nog borde Didde kunna få nån säsong till speciellt som han sett ut hittills i år. Nässén är väl en prisfråga. Nubben lär knappast ge sig in i nåt bidding-war. Kapanen måste nog bli frisk snart så han hinner visa att han är värd att fortsätta satsa på

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Zäta75: Let's empty the tank Boys!

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
NickNack: Rätt säker på att JJ står ikväll. Men vi får se.

Sv: Apropå nånting...
Fint snack med Dahlén.

Det var väl Heinos ”hemlis” kan man tro.

Tufft att va Jontes syrra! 😬
Uppladdat:

500x0-img9317.png


Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Karlsson74: Idag kommer Walli-show 1+2, återstår att se hur långt det räcker.

Tror ni Juel får fortsatt förtroende eller är det tillbaka till Jacke? Jag tror på det förstnämnda.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Zäta75: Typ så...Men vi kommer spela bra och vinna skotten med 32-19.. men matchen förloras ändå med udda målert.1-2.. alla nöjd förutom att det inte blev nå poäng då. Det var ju ändå nära och så.
Nån i staben kommer första gången sen Antes tid att lite oförsiktigt i någon intervju också fälla kommentaren om att "Vi måste börja ta betalt".

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Zäta75:
Dina känselspröt verkar ringrostiga, det blir vinst med 4 - 2.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Knylan: Idag blir det förlust. Inte för att jag vet eller vill det utan för att allt pekar ditåt och jag känner det i mina känselspröt.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Timrå Isstadion: Fast om vi tappar Wedin (enligt rykten rätt lång tid framöver) så måste ju han ersättas? Lägg till ytterligare 2 spelare borta på JVM. Det måste in ytterligare en kropp i laget. Heikkinen får ta Wedins plats i laget tillsvidare såklart, men över tid måste han Wedda ersättas, då det verkar vara en allvarlig skada.

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Smörgåsen : Tycker för egen del att Heikkinen är given att ersätta Wedin. Han levererade i SAIK ihop med Oscar Lindberg och Rickard Hugg, nu uppstår chansen att testa en light-version av detta. Och vem skulle annars testas?

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Eugen Sandberg: Blir intressant att se vad han ersätter Wedin med. Inga fler Lilja, Heikkinen eller Levinsson tack

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Eugen Sandberg: Nej, men jag orkar inte diskutera. Ungefär som när vissa vill att man bänkar Dahlén för att han inte gjort mål i första bytet...

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Är jag ensam att förundras över att så många har så lågt förtroende för Nubben efter alla dessa år?

Sv: Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Knylan: Ja det är märkligt det där. Växjö checkar ju egentligen alla boxar för att vara ett av våra bogey teams men istället är det i princip tvärtom. Tyvärr kommer Trendvänders IK ändra det ikväll bara för det. Faan vad jag hatar november. Vilken jävla skitmånad. Visst det finns ju hockey att kolla på men ungefär lagom till nu brukar ju skadorna ramla in och förlusterna kommer 6 matcher åt gången.

Sv: Apropå nånting...
The great one: Hörde Adam Johansson la fram det i sin podd inför säsongen. Just då tyckte jag det kändes som ett långskott, men ju mer tid det går så känns det som att så som jag känner Timrå IK så kommer det bli så.

Växjö Lakers - Timrå IK 2025-11-27
Jahaja. Upp på spåret igen eller blir det en tredje raka torsk? Växjö har av någon outgrundlig anledning passat oss rätt bra på senare år så nog finns det hyfsade förutsättningar för att plocka med oss någon pinne åtminstone.

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman:

Emil B känns ju som nubbens adept och arvtagare. Han gillar ju trav även, vilket lär vara ett krav…

Sv: Apropå nånting...
Hypocrisy: Stridh kanske som ny SC

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Ja finns det bara små svaga lätta dvärgar att skicka upp till Lander Hartmann som Heikki ha ha. Upp med Walli för helvete mjuka snälla små svaga svaga skiten ska spela i 4e möjligen. Tror det finns bättre junis som kan ersätta dessa fiasko värvningar som måste bort lånas ut bryta med. Hit med Lundmark och några till stora tunga grisar måste få ett slut med dessa jävla rädda mammas pojaka värvningar som grina fega ur när det smäller och bromsar in istället för att gå först på puck

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: jag tänkte i första hand till nästa säsong. Han har väl bara kontrakt med Löven säsongen ut

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: För att spinna vidare ytterligare så undrar jag hur det ser ut på sportchefsposten i framtiden? För Nubben sa väl i våras när han plötsligt fick ta över att han absolut inte ville ha huvudansvaret som sportchef, utan att det bara var en tillsvidare lösning.

Så då undrar jag om Timrå påbörjat nån process för att hitta en ny sportchef? Eller är det så att Nubben kanske faktiskt vill ha sportchefsrollen och sitta på tronen även fast han inte säger det? För om det ska tillsättas en ny sportchef så bör vi väl hitta den personen snart då så att denne kan sätta sin prägel på truppen inför kommande säsong i den mån det går kan man ju tycka.

Sv: Apropå nånting...
jk: Tror det är fritt för alla SHL att värva från HA trots att spelaren har kontrakt. Men det är deadline 27/6 på de övergångarna.
Ska de ske nu så ska HA klubben och spelaren komma överens om att bryta kontraktet, alternativt så går det väl att lösa med övergångssumma men det vore osannolikt att Timrå skulle göra det.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: många HA spelare brukar väl ha en SHL klausul?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Att varje nyförvärv är ”ska ta nästa steg” värvningar är lite naivt. Borde lagt krut på iaf en spetsspelare inför säsongen. Pengarna borde fördelats annorlunda.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Det jag tror han menar är att Heikki och Lilja skulle producera och Levinson skulle växa ut som stabil och Genborg för framtiden +utvecklas i år. Sedan tror jag han tänkt att Eriksson tar kliv och att Hartmann levererar som förväntat. Hade allt det där gått in hade vi suttit i en annan situation nu.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Och för att spinna vidare på Nubbens intervju i ST. Så läste jag om den igen och reagerade på detta.

"– Alla nyförvärv hade vi inte räknat med skulle ösa in poäng. Det är väl någon eller några som man hoppats skulle göra mer poäng. När vi värvar spelare så tittar vi på bredden av truppen, och vissa är mer defensiva."

Han hade koll på att vi tappat Hållander och Kapanen va? Bara en fråga..
Lite sånt där som gör mig lite fundersam på om Nubben har den riktiga kollen och fingertoppskänsla för den moderna hockeyn i SHL nu för tiden.

Nästa säsong blir lite av ett eldprov för mig.
Hur ersätter han Dahlén och har han lärt sig nått från denna säsong.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Ja så är det. Ok om en botten 6 spelare skulle gå sönder. Då skulle vi få täcka upp med en junior. För så pass mycket måste vi kunna lita på att vi har ett juniorlag att plocka upp spelare från. I allafall ge chansen för att visa om man håller.

Men skulle det visa sig att Wedda blir borta för en längre tid så går det inte att prata om att vi har nån "bredd", nej så naiv kan man inte vara.

Wedda tillhör en av få spetsspelare vi har med näsa för mål. Ett kommande JVM skulle därmed kunna bli förödande med ett ras i tabellen.

10 poäng ner till kval och med 9 potentiella matcher utan våra JVM spelare, med 3 poäng systemet, och det kan gå snabbt, riktigt snabbt.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Klubben fick en ny Silver partner idag. Bra början....

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: målet för klubbar som Timrå ik är alltid att hänga kvar först och främst. . man bör förstå sin nivå in hierarkin så länge ekonomi ser ut som den gör.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Riktigt tråkiga besked isåfall.
Nu måste Nubben jobba och pengar måste in från sponsorer.

Sv: Apropå nånting...
Hur fungerar det med övergångar mellan SHL och HA? Kan SHLlag värva/låna HAspelare under kontrakt ?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Mer sannolikt har det väl med budgeten att göra? Ställ dig i hans skor, det finns inga spelare på marknaden och du har därtill inga stålar. Det tjänar väl inget till att i media såga nuvarande lagbygge om det, under pågående säsong, inte finns några möjligheter att bygga?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Vad är målet nästa säsong då ? Vinna match 7 i kvalet neråt ?

Sv: Apropå nånting...
Nubbens passiva attityd, (om det nu inte är ett spel), har det att göra med att målet för säsongen är att hänga kvar?

Sv: Apropå nånting...
Apropå Wedin:
Förra gången han blev långtidsskadad i Timrå såg det ut som han fick en lättare puff stillastående vid ena tekningscirkeln om jag kommer ihåg rätt... och det blev som det vart.
Hoppas med alla tummar att det är bättre prognos denna gång.

Apropå Domustrappans vaktdiskussion:
Det är knappast bara "fattiga Timrå" som inte kan ha två landslagsmässiga vakter i 30-årsåldern år ut och år in. Inget annat lag har väl vaktpar med sån spets och åldersstruktur år ut och år in?

Sv: Apropå nånting...
JanneH: nu släpper väl inte Löven honom, på HA nivå är han väl överlägsen Pääjärvi, Lilja, Walli, Levinsson och Boyce.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Inte för att jag vet om detta är spets men vad tror ni om Lövens Oscar Tellström?

Sv: Apropå nånting...
Ett tips till Timrå IK. Bygg ut med fler loger. Då försvinner sittplatser så att man kommer närmare fullsatt. Speciellt när Nubben nu stängt för värvningar, och kampen nedåt säkerligen börjar.

Sv: Apropå nånting...
Nä komm dä tä Väcksjö imon rabbuslingarna mä båten???

Sv: Apropå nånting...
Det fattades spets när serien började, det fattas ytterliggare spets om Wedin blir borta och det fattas ändå mer spets big time när Dahlén försvinner ...Nubben torde inte sitta speciellt nöjd varken nu eller inför nästa säsong. Minst 2 spetsfrwds måste in. Helst nu.
Men det finns ju inga pengar? Då får man se till att skaka fram dem. Vad kostar det inte att ramla ur serien ?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Om man inte heter Wikegård då. Han är ju rätt frispråkig som sportchef.
Pratat öppet om och specifikt Hävelids målvakts bekymmer etc. Och om problematiken som blir i och med JVM.

Men vi får hoppas att det låter annorlunda från Nubben & Co bakom stängda dörrar om nyförvärv. Om Wedda skulle visa sig bli borta en lång tid alltså.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Ok. Inte koll där faktiskt. Men hoppas det bara är ett löst rykte som sagt. Vi får invänta besked kring Wedda helt enkelt.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Naturligtvis måste han säga att han tror att målskyttet ska bli bättre, han kan ju inte såga laget offentligt och sedan tro att allt blir frid och fröjd.

Sv: Apropå nånting...
Synct: De går aldrig bra för oss någonsin!!!!!!😭😭😭🇱🇸 En annan sak va tror vi om förslaget om svenska cupen i ishockey som de skrivs om idag jag tror de skulle vara mkt bättre än chl iaf genom att de blir uppdelat i divisioner så ingen behöver resa mer än ngn annan!!🤣🇱🇸🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Det där kontot skrev väl även att ”rykten går att nubben löst två spelare under JVM”. Känns som personen bara sitter och gissar.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Nu vet jag inte när intervjun gjordes. Men detta är från ST idag.

"Behöver du göra något med truppen om det fortsätter så?

– Jag tror inte att det kommer fortsätta så. Vi har tagit beslut att vi inte kommer att göra något med truppen. Sedan tror jag inte att det finns någon som kan lösa våra problem målskyttemässigt, som är ledig. Den stjärnan kommer lag hålla hårt i. Samtidigt spelar vi bra, som i lördags var vi ju riktigt, riktigt bra."

Om Nubben tänker med eller utan Wedda så blir man ju lagomt mörkrädd. Men förhoppningsvis är detta en kalkyl utan långtidsskador. (Läs beroende på läget med Wedda).

Sv: Apropå nånting...
Synct: Ja då är jag beredd på att kasta in handduken på riktigt. Om inte Nubben träffar jackpot och lyckas skaka fram nått spetsigt.

Kunde Luleå låna ut Emanuelsson så tycker jag gott att vi kan bytlåna Lilja mot nån trevlig och spetsig import från nåt schweiziskt lag.

Lilja gjorde trots allt mer poäng än Emanuelsson förra säsongen. Kom och låna vettja!1!

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Vore ju total katastrof, fyfan.

Sv: Apropå nånting...
BaraTikare: Vi får hoppas att ryktena inte stämmer denna gång då. Annars måste Nubben ut och jaga spets. Det i en skapligt tunn marknad.

Där ett exempel är att Einar Emanuelsson lånas ut till Schweiz. För att marknaden just är tunn..
Uppladdat:

500x0-screenshot20251126-160626.png


Sv: Apropå nånting...
BaraTikare: Min hobbygissning efter att ha sett, är att det blir en sträckning i vänster ljumske.

« · 2943066 · »