Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Redigerad kommentar
Citerar mig själv :-)
"Det ABSOLUT BÄSTA man kan göra som supporter är att köpa enskilda biljetter och/eller årskort redan nu! Detta eftersom denna period och fram till hösten inte genererar några intäkter att tala om. För att undvika likviditetsbrist i sommar är det det bästa ni kan göra. Pengarna från Timrå kommun för köpet av arenan kommer ju inte heller omgående, utan ska igenom all byråkrati först..."
Andersson: åh fyfan hundra pannor och "can clear the crease" i beskrivningen, vilken dröm
Eller "likes to hit" bara en sån sak..
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Jag sitter och tittar igenom konkurrenternas trupper. Det är mycket som är oklart 15 maj. De flesta har strukturen på plats. Vi behöver ju två forwards och 1-2 backar till. Är Molinder aktuell eller avskriven? Han borde bli näste man om vi ska behålla någon mer från förra året.
Aplöven och Bobbarna har bara sex spelare klara officiellt. Tittar man på tillgängliga allsvenska free agents på eliteprospects så finns det få uppenbara guldkorn kvar. Ska bobbarna växla upp så lär de får tråla efter utlänningar för att få säker spets. Asplöven trollar ju varje år så vi får se vad de landar med.
Mora har däremot 18 forwards... Får se vad de gör med överskottet. Leksand och AIK gör nystarter. Bra namn in men svårt att bedöma helheten. Tingsryd förvånansvärt färdiga för att vara nya. Pantern har många spelare klara men inga målvakter. Oskarshamn tappar visst sin målvakt trots kontrakt. Löven blir nog bättre. Västerås svårbedömda.
DJ Hemp: Vi har en gigant på isen i Ostrava nu som varit inblandad i alla svenska mål. Han får gärna göra comeback i ladan när han vill.
Redigerad kommentar
Filip Lander mot nytt kontrakt. Det återstår väl att se om det kommer att värvas in en back till och om det blir Patrik Nevalainen eller om vi väljer att nöja oss med 7 backar i A-laget där Filip tar den sista platsen.
Kul för Filip att han får nytt kontrakt med A-laget. Extra kul eftersom han är egen produkt rakt igenom.
Lär åtminstone på förhand ses som 7 eller 8 back så det återstår att se hur mycket speltid han får. Lite synd att han blir senior till hösten kan tyckas. Det är visserligen möjligt att han kommer spela en del matcher i J20 som överårig och/eller eventuellt bli utlånad. Fick väl ganska sparsamt med speltid i dom 19 matcher som han bokfördes för föregående säsong. Och när han väl spelade var det ett ganska enkelt backspel. Sarg ut och ett enkelt förstapass upp till forward. Antar att han hade fått order från Forsberg att spela så enkelt som möjligt.
I bortamatchen mot Björklöven i omgång 50 visade han däremot upp ett helt annat backspel. Spelskicklig och spelade sig ur trånga situationer i egen zon flertalet gånger. Det var riktigt roligt att se och förhoppningsvis så är det ett spel han kan fortsätta visa upp i Allsvenskan.
Min gissning var att det skulle värvas in en ny back utifrån,som helst inte heter Patrik Nevalainen, och att någon sistaårsjunior t ex Tim Frölander skulle få kontrakt som 8:e back men som till största del skulle spela i J20-laget. Men det känns helt rätt att Filip Lander blir erbjuden kontrakt och det är bara att hoppas på att han verkligen ges chansen och får skapligt med speltid också.
Marcus Hardegård är tillräckligt talangfull för att få lite speltid i Allsvenskan redan kommande säsong vid skador och sjukdomar. Men han är trots allt junior i 2 säsonger till så det är helt rätt att han får utvecklas vidare i J20-laget i en säsong till samt hinna ta studenten innan han förhoppningsvis har utvecklats tillräckligt mycket för att vara redo att spela Allsvensk hockey på heltid i Timrå säsongen 2016/2017.
Blir intressant att se hur Mora löser forwardsfrågan. 18 forwards i truppen men bara 6 backar. Ingen vidare balans i lagbygget. Lite som oss föregående säsong. 1 seniormålvakt som stundtals var urusel, 5 backar och 14 forwards. Hade föredragit att Nubben värvade in en helt okej allsvensk målvakt och en helt okej allsvensk back istället för värvningarna av Erik Nyström och Calle Åsell.
Självklart är det för tidigt att redan nu börja fundera på värvningar till säsongen 2016/2017. Men när ändå Mora är på tapeten så vore det kul om vi kunde knycka Erlend Lesund därifrån med tanke på att han har koppling till Timrå då han spelade i J20-laget två säsonger. Har efter det spelat två säsonger i Sparta Sarpsborg där som bekant Roger Forsberg har varit tränare. De har visserligen inte varit i klubben samtidigt då Lesund komt till Sparta Sarpsborg säsonger efter Forsberg flyttade tillbaka till Sverige.