Villervalla: Vart bara nyfiken, vad har han gjort? För en som inte vet verkar han bara vara en glad prick som sitter med kardborreskor på ett LSS-boende och gör dansbandcovers.
Olli Nomadinen : Ok det hade jag ingen som helst aning om. Var ju mest ganska ironiskt förslag också minst sagt.. Tänkte väl mer att han har nån diagnos och kvalitén musiken lämnar en del att önska, Eilert pilarm framstår ju som Elvis Prestley himself i jämförelse..
Om det stämmer så kommer jag ej lyfta fram hans musik framöver ens i syfte om att skoja. 👍
Gorkyman: Ja det känns inte alls bra där... Jag tycker våra backar har fungerat bra de matcher vi spelat bra och haft en fungerande offensiv. Men vid omställningar och stor press så hänger framförallt inte våra transatlant backar med, där vill man ha en hel Didrik!
Knylan: en gång körde de öppna din dörr med Tommy Nilsson när spelaren fick ännu en 2 när denne nyss kom in skulle nog inte passa nu ska väl vara neutralt eller Brynäs körde nu tar vi en öl när Myllis i Luleå släppte in en puck Sundsval körde ska vi plock körsbär i vår trädgård när det blev dubbelutvisning det var tider det..
The great one: Åtminstone en informell "regel" där jag tror att vi var boven i dramat från början. Vi fick kritik för att ha spelat någon låt i syfte att håna Malmö efter deras incident när en borstad Pasi Nurminen tagit över ratten i spelarbussen och kört rakt in i deras kanslibyggnad. Alla var överens om att låten var kul, men bakom kulisserna fick vi en tillsägelse om att klubbens musikanläggning inte skulle användas på det sättet. Jag vill minnas att det var kontexten.
BlackBay: Minnenas allé. Som sviktar… Men det här vill jag gärna minnas att man på, då, Södra stå fick ur våra strupar. Var det verkligen Bobblarna? Kanske båda? Man var ju bara i Gärde två gånger per säsong så minns inte helt.
Vill dock tro att snickerboa gick först, därefter kom idiot. Som sen blev idiot, dumjävel. Men att båda hade en lätt form av ” där kan du sitta..” som lite avklingande slutkläm.
KniveN: Favoriten är ändå när man körde ”Spela, spela bandy bandy” när vi mötte Västerås i kvalserien. Då hade man även en hyfsad mängd bandybollar som kastades in på isen på Västeråsarnas halva.
BlackBay: Det kom en regel om att man inte fick spela nidlåtar längre. Det spelades Money for nothing när Linköping klev ut på isen förr, och tror att det var nån version av din gamle indian för Frölunda.
Perreman: Tanken med "Timrå hej" och "psalmen" är väl god i grunden men faller platt då det är så seeeegt. Det krävs som sagt nåt lite upptempo så får igång publiken, gärna nån schysst refräng som publiken kan sjunga med i samt blanda in mediakuben på nåt vis med schyssta klipp från gamla framgångar eller liknande.
OlliJanne: "snickeboa" hade Sundsvall hockey vid utvisningar på 90-talet vill jag minnas. När trudellutten spelats klart och utvisade spelare satt sig skanderade hemmaklacken "där ska du sitta din jävla fitta, idiot, dumjävel"..... har en känsla att det skulle skapa lite rubriker idag om man körde dessa ramsor.
Olli Hahl: Absolut. När vi ändå är inne på förbättringsarbete. Kan vi få lite klappvänlig musik när förstakedjan presenteras. Som det är nu går nästan inget att klappa till. Vem väljer grabbarnas introlåt? Dom själva el kanske deras mormödrar?
Olli Nomadinen : apropå "Snickerboa" vid utvisningar och att någon nämnde TKU här, visst körde man "Någonting gick snett" vid utvisningar förut nån gång? eller har jag drömt?
Perreman: Måste väl finnas nån musikalisk människa i regionen som kan göra nåt bra? Gör en tävling där bästa låt/hymn får röstas fram! Nytt o fräscht... bort med det gamla in med det nya. Timrå Hej somnar man ju till... inte direkt så man taggar till för match direkt.
Som 80-talist som började följa Timrå precis när vi tog klivet upp på 00-talet så har jag noll relation till "Timrå hej". Jag förstår nostalgin och att den är stor utifrån historiken, men för de stackare som kommer som nya supporters och inte hänger på HS så tror jag den är otroligt svår. För egen del är "TIK Power" och "Vi är Timrå IK" bäst.
Känns som om det skulle behövas något nytt som både fångar in nostalgin, är lite upptempo och trallvänligt. Det vi har i förråd just nu är antingen eller.
Att musiken som spelas ska göra gammfolket nöjda tror jag är en dålig ide. Fixa nå hiphop-dynga så ungarna blir glad, det är ju ändå dom vi måste satsa på att få ut till arenorna.
Några här inne verkar vara mer upprörda över Stadins situation än vad Stadin själv är. Utgår man från vad han säger i ST idag lägger han ingen skuld på klubben (förutsatt att citatet är korrekt):
"– Det är inte så mycket man kan göra. ... | Läs mer