ST ********************************** Sportchefen Kent Norberg sa sent på tisdagskvällen att han har fortsatt förtroende för ledarstaben.
Ett förtroende Andersson också känner i ryggen.
? Absolut. Jag har aldrig känt mig orolig och det är inte något jag går runt och funderar på. Skulle de ovanför ta något beslut, då får de göra det. *******************************************************************
Linkovich: Visst är den här bilden tagen hos dig? Men Ok, jag tror hela hockeysnack gärna kommer och hjälper till att trycka i sig soffan om vi undslipper 13-14.
thorwald: Jo sen har väl Nubben sagt att pengar finns, men inte hur mycket som helst. Så att det typ inte finns pengar blir ju feltolkat. Sen kommer vi ju inte kunna hänga på budgivning på vissa spelare, det är ju en annan femma. Men nått borde ju bli över efter de stora drakarna handlat färdigt. 🙏
Sputnik: Kollade inte så noga vem det var som skrev artikeln(har inte expressen), han brukar ha koll på det mesta i vanliga fall. Men ja, pengar finns, så är det.
Bittra sanningen är att laget är klappkast både från ledning till spelarnivå. Det är min analys, blir ångestladdade månader detta och covid har dragit ut på lidandet!
Alvarez lirar alltså i förstaformationen var och varannan match. Han får spela i PP samt när man toppar laget. Han ska vara en ledande spelare i denna trupp.
Dexter : Det där stämmer inte dock. Nubben har sagt i intervjuer att det finns pengar till en eller möjligtvis två spelare till så jag litar nog hellre på honom än random sensationsjournalist.
Charlie2: Nubben håller ögon och öron öpnna. Något riktigt spetsigt framåt hade givetvis varit bra, men det kommer kosta. Det är pengar man inte har. En målvakt som kan avlasta Jacob Johansson hade förmodligen smakat rätt bra också. För Rajaniemi har varit en flopp.
Icingpucken: Tycker Westerlund varit vår stabilaste back. Bästa backparet Westerlund-Svensson.
Tycker man ska prova att flytta upp LaLeggia som forward redan nu och spela A. Carlson som back. Värt att testa istället för att stå där i kvalserien och måsta testa då.
Kulltorp: Varför ska Oliver lämna? Skulle må bra utav att spela i HA, i SHL är han dock långt ifrån att ta en plats när man inte ens slår sig in i nästjumbon. Tycker inte han har tagit den när han har fått spela heller, ser valpig och klen ut.
Tim: Det bästa lämnar om vi åker ut. Det är självklart. Det behöver vi inte ens fundera på. Dessa tror jag, blandat med de vi inte vill ha. Svensson, Hanzl, Rattie, Lodin, Hartman, Westerlund, Alvarez, Eriksson, Bohm, O. Johansson, Lööke, Raia, Zajac, laleggia Har jag glömt ngn?
{297}: Säger bara att jag har sett vad han kan skapa på isen. Sen att han inte får ut det varje dag är en annan sak. Han verkar ju inte vara den enda som har svårt att få ut maximal kapacitet i laget. Tänker på en sån som Lodin exempelvis. Som utomstående känns det som ett systematiskt problem.
Olle Liss: Du lär ju ha bra självförtroende när du kollar några enstaka timråmatcher och gör den bedömningen och knäpper folk på näsan, folk som sett varenda sekund Alvarez spelat denna säsong och kategoriskt sågat honom från dag 1 😅.
Oförtjänt mycket kritik mot Alvarez här inne. De matcher jag sett honom spela har han varit duktig på erövra puck i offensiv zon och gjort fina framspelingar(som kanske inte alltid förvaltats på bästa sätt). Ni har värre problem i laget än honom.
Jag försöker dra lite slutsatser av inläggen här och väldigt många är av arten "den och den och den spelaren levererar inte" eller "varför får han så många chanser". Mina slutsatser är att alla dessa spelare kan inte suga inviduellt på samma gång. Alltså är detta en ledarskapsfråga. Ja skulle nästan våga påstå att Perra Fågelholk skulle vara ett bättre alternativ i nu läget. Viktigaste är nog att bara få in en ny röst. Fast gärna nån som har lite bättre matchcoach känsla då tack.
Laken: En sak är i alla fall säkert och det är att Per Svensson kommer att kunna välja o vraka på anbud efter den här säsongen. Han är bäst i Timrå på alla plan. Inställning, krigarinstinkt, kroppsspråk (viktigt för mot o medspelare) lagspelare mm mm. Han är värd alla pengar han kan spela in på ålderns höst. Han tillhör en spelargeneration som förstår vad som krävs till skillnad mot många "curlingspelare" i den nya generationen (gäller alla SHL lag) Men grattis Svensson det är välförkänt. (naturligtvis vill jag helst se honom kvar i TIK men det återstår att se)
Laken: Håller med. Gör vi inga förändringar är det 70-80% sannolikthet att vi åker ut. Då tar det minst 10 år innan vi är tillbaka igen. Vill inte vara med om det.
Det lär ju måsta hända något imorgon fredag. Annars blir det sista minuten på måndag/tisdag.
The great one: det finns säkert dom som kan argumentera för att det blir svajigt och fler markeringsmissar om man sätter in en sån som OJ istället för Lodin tex. men frågan är om det spelar så stor roll? Markeringsmissar gör vi ändå. Det är den här känslan just nu av att Timrå ställer några energitjuvar på isen som låååååångsamt, byte för byte, sänker moralen för resten av laget när man ser att spelare X tamefan hade hunnit den 50/50-pucken eller gått direkt på mål eller bara tagit dom där extra skären.
Tycker tiden är mogen att byta ut sporadisk excellens (typ Lodin eller Alvarez) mot ett ständigt tuggande och nötande på 100% typ OJ, Boyce osv. När man ser en lagkamrat kriga sig blodig i sarghörnet och få upp pucken till medspelare på blå så vill man fan inte tappa ut den pucken och få börja om.
pingvin: jag äter upp min soffa om Timrå klarar sig från pos 13/14. Där och då gäller det att alla spelare i laget är hela och påslagna varje jävla sekund. Ledningen får väl gå runt och göra pissbomben på dem som inte kör 100% i varje byte. Om Timrå klarar det så har de kanske 20-30% chans att klara sig kvar i shl.
Det är fett tråkigt men det känns som verkligheten?
Icingpucken: Absolut, var väl egentligen mets ute efter vårt PP och att Rattie faktiskt där avlossar mer skott. Känslan är att det uppstår mer farliga lägen när Rattie får utgå från vänstersidan.
Modano: jo vi har en liten förmåga att suga upp andra lags rejects.... och hoppas på utveckling här trots att dom inte utvecklas på flera år i föregående klubb.